12152017Παρ

Aσ-τέρας που τρομάζει…!

ΓΡΑΦΕΙ ο Αλέξανδρος Καλτεζιώτης (*)

ASTERAS KERKYRA DEC02 02Την εξαιρετική αγωνιστική του κατάσταση επιβεβαίωσε και κόντρα στην Κέρκυρα ο Αστέρας Τρίπολης, που ήταν σαρωτικός για ένα ημίχρονο και νίκησε άνετα με 4-0, ανεβαίνοντας στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» ο φορμαρισμένος Αστέρας Τρίπολης ήταν απολαυστικός στο πρώτο ημίχρονο, βρήκε δίχτυα τρεις φορές και επικράτησε χωρίς δυσκολία της Κέρκυρας, ανεβαίνοντας στους 18 βαθμούς και την 5η θέση της Super League ΣΟΥΡΩΤΗ, φτάνοντας τις τέσσερις σερί νίκες.

Στα τελευταία ματς φαίνεται η πολύ καλή δουλειά του Σάββα Παντελίδη στην ομάδα της Τρίπολης. Η ομάδα του Αστέρα έφτασε τις τέσσερις συνεχόμενες νίκες δίχως μάλιστα να δεχθεί γκολ (1-0 τον Παναθηναϊκό, 3-0 τον Πλατανιά, 2-0 τον Λεβαδειακό, 4-0 την Κέρκυρα) κάτι που έχει επιτύχει μόνο μια ομάδα του Big-4. Η μόνη ομάδα που έφτασε τις 5 συνεχόμενες νίκες φέτος είναι ο Ατρόμητος, ενώ 4 συνεχόμενες νίκες έχει και ο Ολυμπιακός.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Αστέρας

Ο Αστέρας Τρίπολης κυριάρχησε από τα πρώτα λεπτά στο παιχνίδι κι έδειξε πως θα είναι το αφεντικό. Στο 17’ απείλησε με τον Μανιά και στο 20' ο ίδιος σκόραρε πιάνοντας άμυνα και στον... ύπνο για το 1-0. Εννέα λεπτά αργότερα, ήρθε ένα λάθος από την άμυνα της Κέρκυρας και πιο συγκεκριμένα τον Αρτυματά (σ.σ. έπαιξε κατ' ανάγκη στόπερ) με τον Τόνσο να παίρνει την μπάλα, να περνάει εύκολα και τον γκολκίπερ των Φαιάκων και να γράφει εύκολα το 2-0. Στο 45’ οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη έκαναν ότι ήθελαν την αντίπαλη άμυνα. Ο Καλτσάς βγήκε στην πλάτη αυτής, ο Γιαννακόπουλος έκανε πολύ λανθασμένη έξοδο με τον Έλληνα επιθετικό να τον περνάει και να διαμορφώνει το 3-0.Η Κέρκυρα δεν κατάφερε να κάνει ούτε μια τελική.

Στο ίδιο μοτίβο συνέχισε ο Αστέρας

Παρά το γεγονός πως το προβάδισμα του Αστέρα εξασφάλιζε άνετα την νίκη, οι παίκτες του Παντελίδη συνέχισαν στον ίδιο επιθετικό ρυθμό. Η πολύ ωραία συνεργασία των Μανιά, Τσιλιανίδη και Καλτσάς έβγαλε τον σκόρερ του πρώτου γκολ σε θέση βολής από το ύψος του πέναλτι με τον υψηλόσωμο φορ να διαμορφώνει το 4-0 με ψύχραιμο πλασέ, διπλασιάζοντας τα τέρματα της ομάδας του. Σίγουρα είναι ένα από τα πιο όμορφα γκολ που έχουμε δει φέτος από τον Αστέρα Τρίπολης. Στην συνέχεια το ματς ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ο Αστέρας έδωσε την κατοχή στην Κέρκυρα, η όποια δεν κατάφερε να απειλήσει. Η ομάδα της Κέρκυρας πραγματοποίησε την πρώτη της τελική στο 63ο λεπτό.

Προσωπική εκτίμηση…

Η ομάδα της Τρίπολης βρίσκεται σε εξαιρετική περίοδο. Ίσως και την καλύτερη περίοδο των 2 τελευταίων ετών. Η αμυντική λειτουργία του Αστέρα είναι εξαιρετική στα τελευταία 4 ματς, καθώς δεν έχει δεχθεί κανένα γκολ. Το βασικότερο είναι ότι οι αντίπαλοι του Αστέρα σε αυτά τα 4 ματς δυσκολεύτηκαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες. Όσο αφορά στον χώρο του κέντρου και στην επίθεση η ομάδα της Τρίπολης συνεχίζει να βελτιώνεται από παιχνίδι σε παιχνίδι σε αυτούς τους τομείς.

Ειδική αναφορά πρέπει να γίνει σε δυο ποδοσφαιριστές αυτές τις δυο τελευταίες αγωνιστικές. Αυτοί οι δυο είναι ο Ματίας Ιγκλέσιας και ο Μιχάλης Μανιάς. Ο πρώτος πραγματοποιεί εξαιρετικές εμφανίσεις το τελευταίο διάστημα, όντας κυρίαρχος στον χώρο του κέντρου. Ο Αργεντίνος ποδοσφαιριστής του Αστέρα βοηθάει στην άμυνα κόβοντας κάθε επιθετική ενέργεια των αντιπάλων του τόσο και στην επίθεση με την δημιουργία του και τα γκολ του. Όσον αφορά τον Έλληνα επιθετικό Μιχάλη Μανιά όλοι γνωρίζουμε για την ποιότητα του και το ταλέντο όλα αυτά τα χρόνια. Δεν ξεκίνησε καλά την χρονιά, κάτι που το ξέρει και ο ίδιος. Χθες με την Κέρκυρα έδειξε πόσο ανάγκη τα είχε αυτά τα δυο γκολ ώστε να αποκτήσει πίσω την χαμένη αυτοπεποίθηση του. Ελπίζουμε σε ανάλογη συνέχεια τόσο αυτών των δυο ποδοσφαιριστών όσο και της ομάδας συνολικά.