12152017Παρ

Αστεράτη νίκη στα Χανιά!

ΓΡΑΦΕΙ ο Αλέξανδρος Καλτεζιώτης (*)

PLATANIAS ASTERAS NOV19 02Tην πρώτη του εκτός έδρας νίκη στο πρωτάθλημα και την τρίτη συνολικά πανηγύρισε ο Αστέρας Τρίπολης. Οι Αρκάδες ήταν εξαιρετικοί απέναντι στον Πλατανιά και επιβλήθηκαν δίκαια με 3-0 στο Δημοτικό στάδιο Περιβολίων. Σχεδόν όλοι οι παίκτες του Παντελίδη έπιασαν καλή απόδοση με τον Τόνσο να είναι ο κορυφαίος. Σημαντική ήταν η συμβολή και του Γκοντό ο οποίος πέτυχε το πρώτο του τέρμα στο πρωτάθλημα και βοήθησε ουσιαστικά στο «χτίσιμο» των αντεπιθέσεων στο πρώτο μέρος. Μετά από αυτό το «τρίποντο» η ομάδα της Τρίπολης έβαλε από κάτω τρεις ομάδες και πήρε σημαντική ανάσα για τη συνέχεια. Ο Αστέρας Τρίπολης μπήκε στα Περιβόλια αποφασισμένος να αποδείξει ότι δεν αξίζει να βρίσκεται στην προτελευταία θέση της βαθμολογίας και ότι η πραγματική του εικόνα είναι αυτή της ομάδας που έχει το απαραίτητο μείγμα ποιότητας - εμπειρίας για να νικά την ΑΕΚ -όπως πριν 5 αγωνιστικές- και τον Παναθηναϊκό, όπως την περασμένη.

Έβαλε τις βάσεις από νωρίς…

Ο Αστέρας έδειξε από νωρίς τις ορέξεις του, σκοράροντας μόλις στο 11ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Γκοντό. Μετά το γκολ του Γκοντό,οι παίκτες του Αστέρα ανέβηκαν ακόμα περισσότερο για να σκοράρουν και ένα δεύτερο γκολ Από την άλλη η άμυνα της ομάδας των Χανίων σε καμία των περιπτώσεων δεν παρείχε ασφάλεια στον τερματοφύλακα της Κοκκαλά και τα δύο γκολ που δέχτηκε στο πρώτο ημίχρονο ήταν λίγα σύμφωνα με τις ευκαιρίες των φιλοξενούμενων. Τελικά μετά από τις πολλές χαμένες ευκαιρίες, ο Αστέρας το βρήκε και το δεύτερο γκολ με ωραία κεφαλιά του Πασαλίδη. Έτσι έκλεισε με τον καλύτερο τρόπο το 1ο ημίχρονο για την ομάδα της Αρκαδίας.

Τυπική διαδικασία το 2ο ημίχρονο…

Με την έναρξη του 2ου ημιχρόνου ο Πλατανιάς μπήκε μεν στον αγωνιστικό χώρο με διάθεση για να πιέσει και να βελτιώσει κάπως την εικόνα του στην προσπάθεια να ξαναμπεί στο ματς, ωστόσο έμεινε απλώς στη... διάθεση. Ο Αστέρας έδωσε μάλιστα για λίγη ώρα τη μπάλα στον Πλατανιά στην προσπάθειά του να εκμεταλλευθεί την τραγική άμυνά του βρίσκοντας ακόμη περισσότερους χώρους στην αντεπίθεση. Τελικά το 3ο γκολ ο ματς ήρθε μετά από μια ακόμη στημένη μπάλα, στην οποία η άμυνα των γηπεδούχων δεν είχε απάντηση. Η συνέχεια ουσιαστικά ήταν τυπική διαδικασία καθώς οι παίκτες του Αστέρα είχαν εξασφαλίσει τους 3 βαθμούς.

Προσωπική εκτίμηση

Ο Αστέρας μπήκε στο ματς πολύ καλά στημένος και διαβασμένος. Ο Σάββας Παντελίδης είχε ως ξεκάθαρο στόχο να ελέγξει το κέντρο και να χτυπήσει στις αντεπιθέσεις και το πέτυχε με το 4-2-3-1 που εφάρμοσε. Σίγουρα η νίκη ενάντια στον Παναθηναικό βοήθησε πολύ στην ψυχολογία της ομάδας και της έδωσε επίσης αυτοπεποίθηση ενόψει και των επόμενων παιχνιδιών κάτι που φάνηκε την Κυριακή ενάντια στον Πλατανιά. Ο Αστέρας είχε σε πολύ καλή μέρα τον Τονσό, που έκανε ότι ήθελε στο παιχνίδι , δείχνοντας πολλές από τις πτυχές του ταλέντου του. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός μοίρασε εξαιρετικά το παιχνίδι της ομάδας του και όλες οι καλές επιθέσεις πέρασαν από τα πόδια του. Για αυτό βέβαια επέμενε ο Αστέρας για να τον αποκτήσει καθώς τον πιστεύει πολύ. Κανένας παίκτης του Αστέρα δεν υστέρησε για αυτό ήρθε τόσο άνετα αυτή η νίκη του Αστέρα. Ο Αστέρας για την  συνέχεια του πρωταθλήματος θα δώσει δυο σημαντικά εντός έδρας ματς με Λεβαδειακό και Κέρκυρα. Από αυτά τα δύο ματς η ομάδα της Τρίπολης πρέπει να πάρει μίνιμουμ 4 βαθμούς έτσι ώστε να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις, και να ελπίζει για την 5η θέση.Η αρχή έγινε, για δούμε εάν θα έχει συνέχεια.

Υ.Γ.

Μια όμορφη στιγμή είδαμε στο ματς με το χειροκρότημα των φίλων του Πλατανιά την ώρα της αλλαγής του Τόνσο. Είναι εικόνες που δυστυχώς δεν έχουμε συνηθίσει στα ελληνικά γήπεδα.