04252018Τετ

Απόρθητο κάστρο για τους «μεγάλους» η Τρίπολη!

ΓΡΑΦΕΙ ο Αλέξανδρος Καλτεζιώτης (*)

ASTERAS OLYMPIAKOS JAN28 02Ολοκληρώθηκε η 19η αγωνιστική με τον Αστέρα Τρίπολης να παίρνει μια σπουδαία ισοπαλία ενάντια στον πρωταθλητή Ελλάδας με σκορ 1-1. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Αστέρας ισοβαθμεί στην 5η θέση με την Ξάνθη και τον Πανιώνιο. Από την άλλη μεριά ο Ολυμπιακός έπεσε στην δεύτερη θέση με τον ΠΑΟΚ να τον προσπερνά και να βρίσκεται στην πρώτη θέση του πρωταθλήματος. Με αυτό το αποτέλεσμα ο Αστέρας έσπασε το σερί του Ολυμπιακού, που είχε 10 συνεχόμενες νίκες. Η ομάδα της Τρίπολης όχι μόνο του στέρησε τη νίκη (1-1) και την κορυφή, αλλά εάν στο τέλος του ματς μία ομάδα μπορεί να νιώθει αδικημένη από το τελικό σκορ αυτή είναι η γηπεδούχος. Με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα ο Αστέρας ήταν η καλύτερη ομάδα στο γήπεδο, δημιουργώντας τεράστιο πρόβλημα στον Ολυμπιακό ο οποίος δεν μπορούσε να απειλήσει την εστία του Αθανασιάδη παρά μόνο με στημένες φάσεις.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Αστέρας Τρίπολης…

Η ομάδα της Τρίπολης από τα πρώτα λεπτά έδειξε ότι θα παλέψει για ένα θετικό αποτέλεσμα χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες. Το 1-0 από τον Ιγκλέσιας στο 21ο λεπτό ήρθε μάλιστα απολύτως φυσιολογικά με βάση τη ροή του αγώνα (καλύτερος και με ευκαιρίες ο Αστέρας, δεν είχαν βρει ακόμα α πατήματά τους οι Πειραιώτες). Στην συνέχεια το ματς ο Αστέρας πάταγέ καλύτερα στο γήπεδο και θα μπορούσε να σκοράρει και ένα δεύτερο γκολ. Με την ομάδα του Γκαρθία να «αφυπνίζεται» μετά το 25ο λεπτό και μετά από δύο πολύ καλές φάσεις με πρωταγωνιστή τον Μιραλάς βρήκε το γκολ της ισοφάρισης με το εύστοχο πέναλτι του Ανσαριφάρντ στο 39’.

Πολλές «μονομαχίες» στο 2ο ημίχρονο…

O Γκαρθία προσπαθώντας να βρει έναν παίκτη που θα κρατήσει την μπάλα και θα δημιουργήσει ευκαιρίες έριξε στο ματς τον Φορτούνη στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, με τον Μάριν να μένει στα αποδυτήρια. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με δεκαπεντάλεπτη καθυστέρηση εξαιτίας ρίψης δακρυγόνων από την αστυνομία προκειμένου να απωθήσει οπαδούς που επιχείρησαν να μπουν στις εξέδρες του γηπέδου. Για τους γηπεδούχους, ο Παντελίδης δεν άλλαξε κάτι αφού δεν είχε και λόγο να το κάνει. Ο Αστέρας είχε κρατήσει τους κινδύνους μακριά από την περιοχή του Αθανασιάδη, καταφέρνοντας παράλληλα να απειλήσει με συνέπεια την εστία του Προτό. Οι Αρκάδες συνέχισαν να πιέζουν πολύ σωστά στο πλάτος του γηπέδου, δεν επέτρεπαν στον Ολυμπιακό να κυκλοφορήσει τη μπάλα και την ίδια στιγμή οι Πειραιώτες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο δίνοντας δικαιώματα στους αντιπάλους τους. Ο Γκαρθία έριξε στο ματς τον Οτζίτζα Οφόε από το 69' και ήταν ο Ζιλέ δύο λεπτά αργότερα που βρήκε σε ετοιμότητα τον Αθανασιάδη, με τον γκολκίπερ του Αστέρα να αντιδρά σωτήρια στο βολέ του Βέλγου! Στην συνέχεια το ματς αρκέστηκε στις πολύ δυνατές μονομαχίες ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων και στο πάθος να πάρουν ένα θετικό αποτέλεσμα.

Προσωπική εκτίμηση…

Ο Αστέρας Τρίπολης στάθηκε στο ύψος των περιστάσεων του καθώς έδειξε για άλλη μια φορά ότι δεν φοβάται κανέναν αντίπαλο, ειδικά στην έδρα του. Πήρε μια δικαιότατη ισοπαλία γιατί δεν έπαιξε "κλεφτοπόλεμο" και καταστροφικό ποδόσφαιρο αλλά βραχυκύκλωσε τον Ολυμπιακό αφενός κόβοντάς του την άνεση να κυκλοφορεί εύκολα τη μπάλα και αφετέρου φτιάχνοντας και ο ίδιος αρκετές επικίνδυνες φάσεις στην εστία του Προτό. Ίσως και να τον αδικεί το χθεσινό αποτέλεσμα καθώς θα μπορούσε να πάρει και τους 3 βαθμούς. Ο Αστέρας Τρίπολης με την σημερινή του εμφάνιση κέρδισε την συμπάθεια και την εκτίμηση του μεγαλύτερου μέρους ποδοσφαιρικού κοινού της Ελλάδος. Αυτό γιατί έπαιξε στα ίσα μια ομάδα που έχει πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ από αυτόν. Όλοι οι παίκτες στάθηκαν στο ύψος των περιστάσεων τους από τέρμα μέχρι την επίθεση. Αυτοί που ξεχώρισαν λίγο παραπάνω από τους υπόλοιπους ήταν οι Μουνάφο και Ιγκλέσιας οι οποίοι έκαναν σπουδαίο ματς στη μεσαία γραμμή, κατατροπώνοντας τους χαφ του Ολυμπιακού και χαρίζοντας στην ομάδα τους τη «μάχη» του κέντρου. Ο δεύτερος μάλιστα σκόραρε και το γκολ της ομάδας του. Επίσης μεγάλο ματς έκανε Αθανασιάδης κάνοντας μεγάλες αποκρούσεις που ήταν κομβικές για την συνέχεια του ματς. Το επόμενο ματς με την Ξάνθη είναι πολύ σημαντικό για την μάχη της 5ης θέσης όπου ο Αστέρας πρέπει να πάρει την νίκη.

ΥΣ 1

Εικόνες που δεν κοσμούν το ελληνικό ποδόσφαιρο είδαμε σήμερα στην εκκίνηση του 2ου ημιχρόνου. Μερίδα οπαδών προσπάθησε να μπει χωρίς εισιτήριο στο «Θ. Κολοκοτρώνης», κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης μεταξύ Αστέρα Τρίπολης και Ολυμπιακού, με την αστυνομία να «απαντά» με δακρυγόνα