10162018Τρι

Η ανανεωμένη Εθνική ψάχνει τον δρόμο της!

ETHNIKI ELLADOS 01

ΓΡΑΦΕΙ ο Αλέξανδρος Καλτεζιώτης (*)

Κάθε αρχή είναι δύσκολη. Μπορεί να μην άλλαξε σχεδόν τίποτα στην Εθνική αλλά υπάρχει νέος στόχος. Και το Nations League αλλά και η προκριματική φάση για το επόμενο Euro. Κι αυτή η αρχή ήταν την Παρασκευή με την Ελβετία στο ΟΑΚΑ. Δύσκολη και με ήττα. Μια ήττα που ήρθε μετά από μια αποκαρδιωτική εμφάνιση της εθνικής μας. Όμως το ταξίδι στην Ελβετία κόντρα στην Αίγυπτο ήταν καλό. Και με νίκη (1-0 με το γκολ του Καρέλη) και με ωραίο ποδόσφαιρο κατά διαστήματα. Ειδικά το 20λεπτο 45-65 όπου η Εθνική θα μπορούσε να είχε σκοράρει κι άλλα τέρματα. Μία νίκη λοιπόν και μία ήττα ο απολογισμός των φιλικών για την Εθνική.

Αναλύση 1ου φιλικού

Η Εθνική Ελλάδος είχε θετική εικόνα μόνο στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα που δεν το εξαργύρωσε με κάποιο γκολ, αν και είχε κάποιες καλές στιγμές, δεν θα μπορούσε η Εθνική μας να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι σε μια ομάδα που προετοιμάζεται για το Μουντιάλ. Η Ελβετία ήταν πολύ καλύτερη(ειδικά στο 2ο ημίχρονο) και δίκαια επιβλήθηκε 1-0 της γαλανόλευκης στο κρύο και άδειο ΟΑΚΑ χάρη στο πανέμορφο γκολ του Τζεμαϊλί στο 59ο λεπτό του αγώνα.

Η ομάδα του Μίχαελ Σκίμπε κρατάει μόνο την εμφάνιση του πρώτου 45λεπτου, όπου στάθηκε σαν ίση προς ίση απέναντι σε αυτή του Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς, αλλά στο β' μέρος η εικόνα της δεν ήταν καθόλου καλή. Οι Ελβετοί πέτυχαν ένα τέρμα, είχαν ευκαιρίες για περισσότερα, αλλά κάτι η αστοχία τους και άλλοτε ο Καρνέζης κράτησαν το σκορ στα επίπεδα του ενός γκολ. Σε αυτό το ματς η Εθνική παρουσίασε πολλά τα προβλήματα στο ανασταλτικό ενώ και μεσοεπιθετικά δεν έδειξε πάρα πολλά πράγματα.

Ανάλυση 2ου φιλικού

Με την   Ελβετία στο ΟΑΚΑ η Εθνική ομάδα η οποία έκανε μονάχα ένα καλό ημίχρονο, το οποίο όμως δεν της έφτανε για να αποσπάσει ένα θετικό αποτέλεσμα, χάνοντας 1-0. Ο Μίχαελ Σκίμπε προτίμησε να αλλάξει την ομάδα κατά τα 10/11 απέναντι στην Αίγυπτο στη Ζυρίχη και ήταν σαφώς πιο φρέσκια και καλή σε όλη την διάρκεια του αγώνα. Η γαλανόλευκη νίκησε 1-0, παίζοντας κατά διαστήματα όμορφο ποδόσφαιρο και σίγουρα ικανοποίησε τον Γερμανό κόουτς, ο οποίος βλέπει τις επιλογές του να αυξάνονται και τον... πονοκέφαλο να είναι από τους πλέον ευχάριστους.

Το γκολ του Καρέλη στο 30' έφτανε για την "γαλανόλευκη" έπειτα από σέντρα "πάρτο, βάλτο" του Μπακάκη από τα δεξιά, ενώ είχε και άλλες ευκαιρίες για να σκοράρει. Η Εθνική είχε εννέα τελικές έναντι τριών της Αιγύπτου, με τις έξι να είναι στην εστία. Ντεμπούτο για την "γαλανόλευκη" έκανε ο Γιαννιώτης, ο οποίος πραγματοποίησε και μια εξαιρετική επέμβαση στα πρώτα λεπτά, ενώ την πρώτη του συμμετοχή κατέγραψε και ο Μπάρκας στο δεύτερο 45λεπτο.

Όσο για την Αίγυπτο, ξεκίνησε χωρίς τους Σαλάχ και Ουάρντα και ο Έκτορ Ραούλ Κούπερ δεν πρέπει να έμεινε πολύ ευχαριστημένος απ' όσα έδειξαν οι παίκτες στο χορτάρι του "Letzigrund Stadion". Μην ξεχνάμε ότι απομένουν λιγότερες από 80 ημέρες για την σέντρα του Μουντιάλ και το φιλικό απέναντι στην Εθνική μας ήταν πολύ σημαντικό για τους Αφρικανούς, που παίζουν με Ρωσία, Σαουδική Αραβία και Ουρουγουάη στον όμιλο. Εάν παρατηρούσε κανείς την αναμέτρηση θα πίστευε ότι οι παίκτες που φορούσαν τα μπλε θα ήταν η ομάδα που θα πήγαινε στο μουντιάλ καθώς ήταν πιο σοβαρή και έτοιμη από την Αίγυπτο.