12112017Δευ

Μαρούσι - ΣΕΦΑ Αρκαδικός 84-68 (+stats, graph)

MAROUSI ARKADIKOS OCT07 01Ξεκίνημα στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας είχαμε το απόγευμα του Σαββάτου 7 Οκτωβρίου και η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ξεκινούσε τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο κλειστό του Άγιου Θωμά με αντίπαλο την ομάδα του Αμαρουσίου. Μια πρεμιέρα η οποία έβρισκε ανέτοιμες και τις δύο ομάδες με αποτέλεσμα εξ’ αρχής να αφήνει «ανοιχτό» το τελικό αποτέλεσμα, εν’ τέλει εξελίχθηκε θετικό για τη «γηπεδούχο» ομάδα.

Η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού ηττήθηκε τελικά με σκορ 84-68, «πληρώνοντας» κατά κύριο λόγο τα πολλά λάθη που πραγματοποίησε στη διάρκεια της αναμέτρησης, καθώς και η χαμηλή παραγωγικότητα στην επίθεση στην επανάληψη. Ο Αρκαδικός στη συγκεκριμένη αναμέτρηση κατάφερε να προηγηθεί στα μέσα της πρώτης περιόδου με 12-15, αλλά από εκεί και ύστερα η συνέχεια αποδείχθηκε πολύ καλύτερη για το Μαρούσι που έλεγξε το ματς, διατήρησε ένα σταθερό προβάδισμα και έφτασε τελικά στην τελική επικράτηση.

Ο Αρκαδικός σίγουρα στη συγκεκριμένη αναμέτρησης παρουσίασε αρκετές αδυναμίες γεγονός αναμενόμενο αν κρίνουμε το μικρό χρονικό διάστημα από τη στιγμή που η ομάδα της Τρίπολης ξεκίνησε προετοιμασία. Κάτι τα λάθη στην επίθεση, κάτι η αστοχία στην επίθεση αλλά και η δουλειά που απαιτεί χρόνο προκειμένου η ομάδα να ανεβάσει την αποτελεσματικότητα της στην αμυντική λειτουργία της έπαιξαν σημαντικό ρόλο απέναντι σε μία ομάδα που στο κομμάτι της τακτικής και της συνοχής βρισκόταν εξ’ αρχής σε καλύτερα επίπεδα σε σχέση με τους «κυανόλευκους». Ο έλεγχος του ρυθμού τέλος φάνηκε να ανήκει στην Αθηναϊκή ομάδα που κυριάρχησε και στον τομέα των αιφνιδιασμών, κυρίως χάρη στις κλεμμένες μπάλες.

«Ανοιχτό» πρώτο δεκάλεπτο…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε κατά διαστήματα ισορροπημένο. Τα πρώτα λεπτά του ματς βρήκαν το Μαρούσι να μπαίνει πιο δυνατά και να δημιουργεί ένα προβάδισμα με σκορ 8-3 στα 06’00. Κάπου εκεί ο Αρκαδικός που βρήκε λύσεις στο σκοράρισμα αντέδρασε και με μικρό σερί προηγήθηκε με 10-12 στα 04’33 και 12-15 στα 03’12 του δεκαλέπτου. Ωστόσο τα λάθη του Αρκαδικού από τις κακές μεταβιβάσεις και τα διαδοχικά κλεψίματα των «γηπεδούχων», «στιγμάτισαν» το ματς και επέτρεψαν στο Μαρούσι να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ με επί μέρους 8-0 σερί για το 20-15 του α’ δεκαλέπτου.

Το Μαρούσι αν μάλιστα δεν ήταν αρκετά άστοχο σε εκείνο το διάστημα (44,4% στα σουτ εντός πεδιάς), έναντι 57,1 του Αρκαδικού θα μπορούσε να είχε δημιουργήσει και μεγαλύτερο προβάδισμα.

Μοιρασμένο το ματς και στη συνέχεια…

Αν και το Μαρούσι συνέχισε να έχει ένα σταθερό προβάδισμα στο ματς δεν κατάφερε να ξεφύγει. Ο Αρκαδικός ουσιαστικά στηρίχθηκε στα καλύτερα ποσοστά ευστοχίας του (με εξαίρεση τις βολές που έμεινε σε 1/5 στη β’ περίοδο). Παράλληλα περιόρισε τα λάθη του, αλλά την ίδια ώρα δεν κατάφερε να αμυνθεί αποτελεσματικά σε σετ παιχνίδι. Οι «γηπεδούχοι» επέβαλαν την τακτική τους στην επίθεση, είχαν αρκετά καλή κυκλοφορία της μπάλας και βρήκαν πολλά εύκολα καλάθια με τα οποία δεν επέτρεψαν στους παίκτες του κ. Καρνέζη να περάσουν πάλι μπροστά στο σκορ.

Στα 09’00 το Μαρούσι προηγήθηκε με 25-15 και λίγο αργότερα στα 06’00 με 34-23. Ένα κρίσιμο σημείο στο οποίο οι «Αρκάδες» δεν ήθελαν να ξεφύγει η διαφορά. Η άμυνα στην β’ περίοδο μπορεί να μην ήταν ικανή να βάλει τον ΣΕΦΑ στο ματς, αλλά η επίθεση στο φινάλε του α’ μέρους το κατάφερε. Οι «φιλοξενούμενοι» βρήκαν λύσεις στο σκοράρισμα με μεγάλα σουτ και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου σε 46-41.

Με λάθη και αστοχία στην επανάληψη από τον ΣΕΦΑ…

Το β’ ημίχρονο δεν ξεκίνησε καλά για τον ΣΕΦΑ. Η αστοχία στην επίθεση και παράλληλα τα κρίσιμα λάθη ήταν σημαντικοί παράγοντες για να εξασφαλίσουν μια διαφορά ασφαλείας στην «κιτρινόμαυρη» ομάδα. Γρήγορα το σκορ διαμορφώθηκε στο 53-42 στα 05’00 και στο 58-45 στα 03’00. Οι «κυανόλευκοι» προδόθηκαν από τις άστοχες επιλογές με 1/5 βολές και 4/10 σουτ εντός πεδιάς στη γ’ περίοδο. Αποτέλεσμα οι 12 πόντοι στο τρίτο δεκάλεπτο, ενώ δεν περνούν απαρατήρητα τα 7 λάθη στο ίδιο διάστημα. Ένα διάστημα στο οποίο το Μαρούσι ήταν λίγο πιο προσεκτικό, λίγο πιο εύστοχο και έλεγχο στο ριμπάουντ. Το 65-53 ήταν το σκορ στο ματς ύστερα από τριάντα αγωνιστικά λεπτά.

Χωρίς αντίδραση το φινάλε…

Ο Αρκαδικός αν και ήθελε να αντιδράσει στο ματς τελικά δεν τα κατάφερε. Είδε την αντίπαλη ομάδα να είναι εξαιρετικά αποτελεσματική από μέση και κοντινή απόσταση χάρη στην πολύ καλή συνεργασία των παικτών του κ. Κεραμμυδά με αποτέλεσμα κάπως έτσι να προκύψουν οι πόντοι που ήταν αρκετοί να διατηρήσουν σε απόσταση ασφαλείας τους «γηπεδούχους». Τα όποια περιφερειακά σουτ του Αρκαδικού δεν ήταν εύστοχα με τα οποία ίσως θα μπορούσε να «μαζευτεί» λίγο η διαφορά. Το σκορ από το 68-56 στα 08’10 πριν το φινάλε, παρέμεινε σε διψήφια νούμερα με το 74-60 στα 06’00 και με 80-66 στα 30’15.

Τα τελευταία λεπτά δεν ήταν αρκετά να αλλάξουν τα δεδομένα του ματς και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης διαμορφώθηκε στο 84-68 που αποτελεί μια καλή διαφορά για τους «γηπεδούχους» εν’ όψει του ματς του Β’ γύρου στην Τρίπολη.

ΜΑΡΟΥΣΙ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 84-68

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Αμαρουσίου | 07/10/2017 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κοτσιμπος, Κωνσταντινόπουλος, Δημόπουλος.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15 (Α’), 46-41 (Β’), 65-53 (Γ’), 84-68 (Δ’).

ΜΑΡΟΥΣΙ (Κώστας Κεραμιδάς): Στασινός 8(1), Μπάκας 19, Ξυδάς, Ντακούλιας 10, Κανέλλης 7(2), Στούκας 7(1), Ρεκουνιώτης 12, Σουρλής 14(2), Παπαγεωργόπουλος 5(1), Μιχαλούτσος 2.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Τζίμης Κουστένης): Βλάχος 3(1), Σίνης 9, Προδρόμου 11, Μαραγκάκης 9(3), Αποστολίδης 3(1), Πελτιέ 10(2), Γαρμπής 3(1), Τζουγκαράκης 20.