10202017Παρ

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - ΚΟΜ Πελασγός [ΕΦΗΒ] 52-51 (+φωτό, vid)

ARKADIKOS PELASGOS EFIVOI OCT08 01Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στα τοπικά πρωταθλήματα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ το Σαββατοκύριακο και την Κυριακή το απόγευμα στο Κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης διεξήχθη ένα σπουδαία παιχνίδι ανάμεσα στην ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού και του Πελασγού, για το εφηβικό πρωτάθλημα. Μία αναμέτρηση που χαρακτηριζόταν ως ντέρμπι κορυφής αν κρίνει κανείς από την βαθμολογική θέση των δύο ομάδων στον όμιλο.
Μία αναμέτρηση που είχε συναρπαστική εξέλιξη βρίσκοντας μεγάλη κερδισμένη την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού με σκορ 52-51. Μάλιστα η ομάδα της Τρίπολης αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμη και με 20 πόντους στις αρχές του β' δεκαλέπτου και με 16 πόντους στο φινάλε της γ' περιόδου, κατάφερε με απίστευτη ανατροπή να πάρει προβάδισμα και να κατακτήσει τη νίκη.

Επί της ουσίας ο Πελασγός βάσει της εικόνας του στο πρώτο παιχνίδι έχασε δικό του παιχνίδι αφού ήταν πολύ ανώτερος, αλλά στην επανάληψη ήταν απογοητευτικά άστοχος (σημείωσε 2 δίποντα, 1 τρίποντο και 7 βολές). Στην επανάληψη ωστόσο η ομάδα της Μεγαλόπολης παρουσιάστηκε αγνώριστη και άστοχη σε μεγάλο βαθμό, με αποτέλεσμα με διαδοχικούς πόντους και μεγάλα σουτ ο Αρκαδικός να κάνει το ματς ντέρμπι και να κατακτήσει τη νίκη με 52-51. Τέλος αναφέρεται ότι οι «φιλοξενούμενοι» είχαν έντονα παράπονα από τη διαιτησία του κ. Καραμπάγια στη διάρκεια της αναμέτρησης.

Εξαιρετικό ξεκίνημα από τον Πελασγό...
Η ομάδα της Μεγαλόπολης είναι γεγονός ότι μπήκε αρκετά δυνατά στο παρκέ και ανέβασε ρυθμούς από τα πρώτα δευτερόλεπτα. Εφάρμοσε το γνωστό αμυντικό παιχνίδι με το αποτελεσματικό pressing και την εξαιρετική άμυνα και παράλληλα είχε μεγάλη αποτελεσματικότητα. Αποτέλεσμα γρήγορα το προβάδισμα να διαμορφωθεί στο 2-9 στα 05'28 και στο 6-16 λίγο αργότερα στα 03'57.
Η υπεροχή του Πελασγού ήταν εμφανής που εκμεταλλεύτηκε παράλληλα και πολλά λάθη του Αρκαδικού με αποτέλεσμα να φτάσει σε πολλά εύκολα καλάθια με αιφνιδιασμούς, τη στιγμή που τα ποσοστά ευστοχίας του ΣΕΦΑ κυμαίνονταν σε εξαιρετικά χαμηλά επίπεδα με αποτέλεσμα το 6-24 στο φινάλε του α' δεκαλέπτου και το +18 για την ομάδα της Μεγαλόπολης.

Προσπάθεια αντίδρασης χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα από ΣΕΦΑ...
Στη β' περίοδο ο Αρκαδικός προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς, να περιορίσει τα λάθη του και να βρει λύσεις στο σκοράρισμα. Το κατάφερε ως ένα βαθμό αφού βρήκε πόντους που τους επέτρεψαν να μειώσει σε 15-26 στα 05'00 πριν το ημίχρονο με σερί 9-0, αλλά χωρίς συνέχεια. Οι παίκτες του κ. Τσατσουλή ευστόχησαν στα ελεύθερα σουτ από μέση και μακρινή απόσταση που βρήκαν μέσα από την κυκλοφορία της μπάλας στην άμυνα ζώνης του Αρκαδικού και «ξεκόλλησαν» στο σκορ φτάνοντας στο φινάλε του πρώτου μέρους να προηγούνται με σκορ 20-37 με διαφορά 17 πόντων!

Η προσήλωση στην άμυνα ζώνης και η χαμηλή παραγωγικότητα...
Ο Αρκαδικός στην επανάληψη προσπάθησε να ανεβάσει ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση με στόχο την κάλυψη της διαφοράς στο σκορ. Στην άμυνα ο κ. Γεωργακόπουλος επέμεινε στην άμυνα ζώνης, γεγονός που αποδείχθηκε ότι τον δικαίωσε, αφού οι παίκτες του Πελασγού αντιμετώπισε μεγάλο πρόβλημα στο σκοράρισμα, μέσα από τις αρκετές τελικές προσπάθειες που επιχείρησαν.
Το ζητούμενο όμως για τον Αρκαδικό παρέμενε η βελτίωση της εικόνας στην επίθεση εκεί όπου ο Αρκαδικός ήταν εξίσου άστοχος και παράλληλα υστερούσε στις «μονομαχίες» των διεκδικούμενων μπαλιών οι οποίες περνούσαν στην κατοχή των παικτών του Πελασγού. Το επί μέρους σκορ του γ' δεκαλέπτου διαμορφώθηκε στο 6-5, γεγονός που συντηρούσε το προβάδισμα ασφαλείας των «Μεγαλοπολιτών» στο ματς, με 26-42 και +16 πόντους προβάδισμα στο φινάλε της τελευταίας περιόδου!

"Καταιγιστικός" Αρκαδικός στο δ' δεκάλεπτο...
Η ομάδα του Αρκαδικού συνεχίζοντας να στηρίζεται στην άμυνα ζώνης που αποδείχθηκε εξαιρετικά αποτελεσματική στην τρίτη περίοδο επέμεινε, ψάχνοντας λύσεις στο σκοράρισμα. Το ξεκίνημα της δ' περιόδους αποδείχθηκε αρκετά δυνατό επιθετικά για τον ΣΕΦΑ που με μικρό σερί 8-0 μείωσε τη διαφορά στο -8 (34-42) στα 06'50 πριν το φινάλε. Ο Πελασγός συνέχισε να είναι εξαιρετικά νευρικός επιθετικά και στην δ' περίοδο με αποτέλεσμα η διαφορά να μειώνονται ακόμη περισσότερο, με αποτέλεσμα η διαφορά να πέσει στο -6 (41-47) για τον ΣΕΦΑ στα 02'13. Στο τελευταίο αγωνιστικό τέταρτο της αναμέτρησης το pressing των φιλοξενούμενων δεν εκδηλώθηκε παρά ελάχιστες στιγμές και αποδείχθηκε ότι στο σετ παιχνίδι οι «γηπεδούχοι» ήταν καλύτεροι. Χαρακτηριστικό ότι ο Αρκαδικός επικράτησε στην τέταρτη περίοδο του αντιπάλου της με το επί μέρους σκορ 29-9.
Τα τελευταία 133 δευτερόλεπτα αποδείχθηκαν συναρπαστικά και είχαν αναλυτικά ως εξής:
01:45 | Αγκάλιασμα του Κυριακόπουλου στον Απέργη στη διεκδίκηση του ριμπάουντ και φάουλ, με τον παίκτη του Αρκαδικού με 2/2 βολές να κάνει το 43-47.
01:25 | Κακή επίθεση του Πελασγού με τη μπάλα από κακή πάση να καταλήγει από τα χέρια του Χρανιώτη άουτ.
01:10 | Η μπάλα με «περιπετειώδη» τρόπο φτάνει στο νεαρό Αλεξόπουλο που αμαρκάριστος βρίσκει στόχο σ' ένα μεγάλο τρίποντο για το 46-47.
00:51 | Το τρίποντο του Αριδά είναι άστοχο και η επίθεση μετά από αμυντικό ριμπάουντ ανήκει στον Αρκαδικό.
00'38''8 | Κερδισμένο φάουλ του Απέργη που με 2/2 βολές δίνει προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς στον Αρκαδικό με 48-47.
00'25''9 | Κερδισμένο φάουλ του Χρανιώτη που με 2/2 βολές δίνει εκ' νέου προβάδισμα στον Πελασγό με 48-49.
00'20''3 | Μεγάλο τρίποντο του Τσιράκη μετά από ασίστ του Απέργη για το 51-49 και νέο προβάδισμα στον Αρκαδικό.
00'05''5 | Κερδισμένο φάουλ του Χρανιώτη που ευστοχεί στην πρώτη βολή, χάνει τη δεύτερη ο Αλεξόπουλος κερδίζει το αμυντικό ριμπάουντ και κερδίζει το φάουλ.
00'03''8 | Βολές για τον Αλεξόπουλο, που αστοχεί στην πρώτη και ευστοχεί στη δεύτερη για το 52-50.
00'01''7 | Ο Χρανιώτης κερδίζει και πάλι φάουλ. Ευστοχεί στην πρώτη βολή, αλλά αστοχεί στη δεύτερη με αποτέλεσμα να κερδίσει ο Αρκαδικός το ματς με 52-51.
ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 08/10/2017 (19:00).
ΘΕΑΤΕΣ: 40-50.
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Καραμπάγιας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 6-24 (Β'), 20-37 (Β'), 26-42 (Δ'), 52-51 (Δ').
ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γεωργακόπουλος, Τσαμακλής): Αλεξόπουλος 4(1), Καψιώτης, Μάρκου 3(1), Μιαούλης 14(1), Τσιράκης 7(1), Κουλουράς, Σούντρης 7(1), Απέργης 17.
ΚΟΜ ΠΕΛΑΣΓΟΣ (Τσατσουλής, Μανιάτη): Κερκεμέζος, Κόκκοτας 15(3), Αριδάς 8(2), Χρανιώτης 9, Κουρέτας 1, Μπελόκας, Κυριακόπουλος 6, Τόμπρος 12.

ΜΙΚΡΑ-ΜΙΚΡΑ από την αναμέτρηση...
• Παρουσία αρκετών φίλων του Πελασγού στο γήπεδο εκτός από μια μερίδα φίλων του Αρκαδικού στο γήπεδο.
• Την αναμέτρηση παρακολούθησαν μέλη της διοίκησης του Αρκαδικού, αλλά και μέλη της ομάδας του Πελασγού.
• Με έξι εφήβους και δύο παίδες αγωνίστηκε η ομάδα του Αρκαδικού στο ματς, την ίδια ώρα που ο Πελασγός αγωνίστηκε επίσης με οκτώ παίκτες, όλοι τους έφηβοι.

• Με διπλή τεχνική ποινή και αποβολή για διαμαρτυρία αποβλήθηκε από τον αγωνιστικό χώρο ο εκ των προπονητών του Πελασγού κ. Γιώργος Τσατσουλής, ο οποίος παρακολούθησε την αναμέτρηση από την πάνω εξέδρα του κλειστού γυμναστηρίου στο ΔΑΚ Τρίπολης.
• Χαρακτηριστικό της νευρικότητας στο σκοράρισμα του Πελασγού αποδεικνύεται από το γεγονός ότι σε όλο το β' ημίχρονο σημείωσαν σε επίπεδο σουτ εντός πεδιάς ένα τρίποντο και δύο δίποντα. Συνολικά 7 πόντους, όσους επιπλέον σημείωσαν με βολές! Το ίδιο διάστημα ο Αρκαδικός ευστόχησε σε ακριβώς τις ίδιες βολές (7), αλλά σημείωσε επιπλέον 7 δίποντα και 3 τρίποντα.
• Ανεξάρτητα από το αν αδικήθηκε ή όχι η ομάδα του Πελασγού στο συγκεκριμένο ματς, η συμπεριφορά μικρής μερίδας γονέων και φίλων του Πελασγού στη διάρκεια του ματς ήταν αρνητική. Συμπεριφορά και εκφράσεις που καλό θα ήταν να μην ακούγονται από γονείς σε αναμετρήσεις μικρών ηλικιακών πρωταθλημάτων και απέναντι στους νεαρούς αθλητές και των ΔΥΟ ομάδων, ανεξάρτητα από το ποιοι είναι οι αποδέκτες.
• Εξαιρετική η συμπεριφορά του μέλους του προπονητικού τιμ του Πελασγού κας Γεωργίας Μανιάτη που μετά το τέλος της αναμέτρησης με αυστηρό ύφος ζήτησε να δοθεί τέλος στις μη κόσμιες συμπεριφορές της μικρής μερίδας γονέων και φίλων του Πελασγού.
• Κρατάμε το γεγονός ότι μετά το τέλος της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συνεχάρηκαν τους αντιπάλους τους για την προσπάθειά τους στο ματς.