11192017Κυρ

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - ΑΣ Καρδίτσας 64-58 (+φωτό, vid, stats, graph)

ARKADIKOS KARDITSA NOV11 01Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας είχαμε το Σάββατο με αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις. Για την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, η αναμέτρηση απέναντι στην ομάδα της Καρδίτσας κρινόταν οριακή για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Για τους «κυανόλευκους» μια ενδεχόμενη ήττα θα έφερνε σε σοβαρές περιπέτειες του «κυανόλευκους». Ωστόσο εξ’ αρχής οι πάντες στον ΣΕΦΑ αναλογίζονταν την κρισιμότητα του ματς στοχεύοντας μόνο στη νίκη.

Έτσι μετά από ένα δυνατό παιχνίδι με πολύ πίεση, άγχος, δύναμη και πάθος ο Αρκαδικός κατάφερε να φτάσει στην πρώτη του φετινή νίκη και κάπως έτσι να «ανασάνει» εν’ όψει της δύσκολης συνέχειας στο πρωτάθλημα. Αγωνιστικά και οι δύο ομάδες δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα. Ειδικά ο Αρκαδικός αγωνίστηκε με αρκετή πίεση και άγχος λόγω της αναγκαιότητας της νίκης, με αποτέλεσμα επιθετικά να μην καταφέρει να πιάσει τα επιθυμητά αγωνιστικά στάνταρ. Λόγω της ιδιαιτερότητας του παιχνιδιού πάντως αυτό που μένει είναι η νίκη η οποία βοηθάει πολύ στον ψυχολογικό τομέα και στο ηθικό των Αρκάδων για τη συνέχεια.

Αναφορικά με το ματς μετά από ένα μουδιασμένο ξεκίνημα ο Αρκαδικός κατάφερε να πάρει μικρό προβάδισμα στο σκορ χωρίς ωστόσο να μπορεί να ξεφύγει από τον αντίπαλό του με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 14-16. Στη συνέχεια οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν ρυθμούς και διατήρησαν ένα προβάδισμα 3-5 πόντων κλείνοντας τελικά το ημίχρονο στο 36-30. Ο Προδρόμου από τη μία και ο Τζόρτζεβιτς από την άλλη αποτελούσαν βασικοί επιθετικοί εκφραστές των δύο ομάδων.

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης κατάφερε να χτίσει ένα μεγαλύτερο προβάδισμα στηριζόμενος ουσιαστικά στην άμυνα. Ωστόσο τα λάθη στην επίθεση και οι κακές επιλογές επέτρεψαν στην Καρδίτσα να επιστρέψει στο ματς με το σκορ στο 47-47 στο φινάλε του γ’ δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι «κυανόλευκοι» γνωρίζοντας ότι πρέπει να φτάσουν στη νίκη, ανέβασαν ρυθμούς στην άμυνα και με πολύ κρίσιμους πόντους στη συνέχεια κατάφεραν να φτάσουν στην τελική επικράτηση με σκορ 64-58, σ’ ένα διάστημα στο οποίο οι «φιλοξενούμενοι» αντιμετώπισαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα.

Μουδιασμένο ξεκίνημα στην αναμέτρηση…

Η αναμέτρηση λόγω της βαθμολογικής θέσης των δύο ομάδων κρινόταν εξίσου σημαντική για τις δύο πλευρές. Το ξεκίνημα ήταν γενικότερα «μουδιασμένο» για τις δύο ομάδες. Αρχικά η ομάδα της Καρδίτσας προηγήθηκε με σκορ 0-4 στα 07’55, αλλά στη συνέχεια ο Αρκαδικός αντέδρασε και προηγήθηκε με 6-4 στα 07’08. Η συνέχεια πάντως ήταν ισορροπημένη με τις δύο ομάδες να περιορίζονται σε χαμηλά σχετικά ποσοστά ευστοχίας (5/16 για τον ΣΕΦΑ, 4/13 για την Καρδίτσα).

Για τον Αρκαδικό αρκετές επιθέσεις δεν ήταν καλές, με βιαστικές επιλογές που δεν επέφεραν τίποτα μπροστά, αλλά αντιθέτως στην εξέλιξή τους έβρισκαν τον αντίπαλο να σκοράρει. Ο «πονοκέφαλος» για τον Αρκαδικό ήρθε επιπλέον και από τα γρήγορα φάουλ για τους Τζουγκαράκη (2ο) και Μαραγκάκη (3ο). Παράλληλα τα εφτά λάθη του ΣΕΦΑ έδειχναν ότι στην επίθεση δεν υπήρχε ηρεμία από την αρχή του ματς. Το φινάλε του α’ δεκαλέπτου βρήκε το σκορ στο 14-16.

Ανεβασμένοι ρυθμοί από τον Αρκαδικό…

Η συνέχεια για τον Αρκαδικό στο ματς αποδείχθηκε καλύτερη, αφού περιόρισε τα λάθη σημαντικά και βρήκε περισσότερες λύσεις στην επίθεση με βασικό εκφραστή τον Προδρόμου που έδειχνε να είναι το πρόσωπο που κρατούσε επιθετικά τους «γηπεδούχους» στο ματς σ’ εκείνο το διάστημα. Χαρακτηριστικό ότι ο Προδρόμου τελείωσε το ημίχρονο με 20 πόντους. Την ίδια ώρα όμως κι ενώ ο Αρκαδικός θα μπορούσε να είχε πάρει ένα ουσιαστικό προβάδισμα, οι «κυανόλευκοι» πλήρωσαν τα πολλά φάουλ που παραχώρησαν στους αντίπαλους και μάλιστα στην συντριπτική πλειοψηφία τους, έστελναν τους παίκτες του κ. Λευτέρη Καλογήρου στις βολές!

Στο 21-17 το σκορ στα 07’35 και στο 24-19 λίγο αργότερα στα 06’16. Ο Αρκαδικός προσπάθησε να πάρει ένα ουσιαστικό προβάδισμα στο ματς δίχως αποτέλεσμα. Στα 04’00 η Καρδίτσα μείωνε στο 27-26 και στο φινάλε του ημιχρόνου το σκορ διαμορφωνόταν στο 36-30. Χαρακτηριστικό ότι το πρώτο ημίχρονο χαρακτηρίστηκε τη «μονομαχία» στην επίθεση του Προδρόμου και του Τζόρτζεβιτς. Ο πρώτος τελείωσε το πρώτο 20λεπτο με 20πόντους και ο δεύτερος με 15 πόντους!

Βασικός παράγοντας που ο Αρκαδικός δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο στο σκορ ήταν οι συνολικά 16/24 βολές που εκτέλεσαν οι «φιλοξενούμενοι» στο πρώτο μόνο ημίχρονο!

Μοιρασμένη η συνέχεια με διακυμάνσεις…

Ο Αρκαδικός στο δεύτερο ημίχρονο προσπάθησε να μπει δυνατά ελέγχοντας σε μεγαλύτερο βαθμό το παιχνίδι. Εν μέρει το κατάφερε με αποτέλεσμα να διατηρεί ένα σταθερό προβάδισμα 4-8 πόντων. Κι αυτό την ώρα που επιθετικά ο Αρκαδικός δεν ήταν καλός. Οι «γηπεδούχοι» ήταν άστοχοι (4/13 σουτ στην γ’ περίοδο) και με αρκετά λάθη (5) με αποτέλεσμα να μην μπορούν να «καθαρίσουν» το ματς.

Στο πρώτο πεντάλεπτο της γ’ περιόδου οι «κυανόλευκοι» κατάφεραν να βρουν λύσεις και να στηριχθούν σε σημαντικό βαθμό στην άμυνά τους, αλλά το επόμενο πεντάλεπτο ήταν πολύ κακό. Εκεί ο ΣΕΦΑ αποσυντονίστηκε επιθετικά, με άστοχες επιλογές και λάθη σε επίθεση και άμυνα. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Καρδίτσα που με επί μέρους σκορ 2-10, έκλεισε την τρίτη περίοδο με το σκορ στα ίσα (47-47).

Αλλαγή «ρόλων» στο φινάλε…

Κι ενώ κανείς μπορεί να έβλεπε μια εξέλιξη θρίλερ στο ματς, με τον Αρκαδικό να δυσκολεύεται ιδιαίτερα να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα, η άμυνα ήταν αυτή που έπαιξε καταλυτικό ρόλο στην τελική έκβαση του ματς. Η άμυνα και κάποια μεγάλα σουτ σε κρίσιμα σημεία στο φινάλε που επέτρεψαν στην ομάδα της Τρίπολης να ανακτήσει ένα μικρό αλλά σημαντικό προβάδισμα (54-48 στα 06’48 και 59-51 στα 04’20) και να το διαφυλάξει μέχρι το τέλος.

Οι παίκτες του κ. Κουστένη έδειξαν φοβερό πάθος και αποφασιστικότητα και παρά το γεγονός ότι δεν έλλειψαν κάποιες βιαστικές επιλογές και η λάθος διαχείριση του ματς, με κάποιες αψυχολόγητες επιλογές από έμπειρους παίκτες όπως ο Προδρόμου και ο Τζουγκαράκης, ο ΣΕΦΑ κυριάρχησε στο παρκέ. Από τη μία κάποια κρίσιμα καλάθια έδωσαν εκ νέου προβάδισμα και παράλληλα στην άμυνα οι «κυανόλευκοι» είχαν εξαιρετική παρουσία περιορίζοντας την αντίπαλη ομάδα μόλις στους 11 πόντους με 3/14 σουτ εντός πεδιάς!

Στο φινάλε η Καρδίτσα μπορεί να πλησίασε προσωρινά σε 59-54 στα 01’55, αλλά ένα τρίποντο του Πελτιέρ, «αποκατέστησε την τάξη» για τους «γηπεδούχους» που έφτασαν τελικά στην επικράτηση με 64-58.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΚΑΡΔΙΤΣΑ 64-58

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16 (Α’), 36-30 (Β’), 47-47 (Γ’), 64-58 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσώνος, Κωνσταντινόπουλος, Θεοδωρόπουλος.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κουστένης): Κούτρας, Βλάχος 6, Λυμπερέας 2, Σίνης, Τζαϊδας, Προδρόμου 26(4), Μαρκαγκάκης 5(1), Αποστολίδης 6(2), Πέλτιερ 12(2), Γαρμπής, Τζουγκαράκης 7.

ΚΑΡΔΙΤΣΑ (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 22, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 14(2), Τεπετίδης 2, Μαυρογιάννης 7(1), Παππάς, Αμπαράς 5(1), Καμαριώτης 2, Παπαδόπουλος, Τριχόπουλος 1, Θέος 5.