11192017Κυρ

Πέρασαν και από την Καλαμάτα 46-56 επί του ΑΟ Θουρίας οι Δρομείς

Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής της Α’ κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και των αναμετρήσεων που διεξήχθησαν τις τελευταίες ώρες, η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων φιλοξενούνταν στο κλειστό γυμναστήριο της Τέντας από την ομάδα της Θουρίας. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «Αρκάδες» ήθελαν να κερδίσουν και να διατηρηθούν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα

DROMEIS TRIPOLIS 01Το παιχνίδι το απόγευμα του Σαββάτου μόνο εύκολο δεν ήταν, με την ομάδα της Καλαμάτας να διεκδικεί τη νίκη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης απέναντι στους παίκτες του Ηλία Μπαλή. Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκινήσει ισορροπημένο και για τις δύο ομάδες που συμπορεύονταν στο σκορ με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 12-10. Στη συνέχεια οι Δρομείς ανέβασαν ρυθμούς και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 20-26.

Το κακό δεκάλεπτο για την ομάδα της Τρίπολης ήταν το τρίτο αφού αμυντικά η ομάδα αντιμετώπισε προβλήματα και είχε λάθη που επέτρεψαν στη Θουρία να βρει πολλές λύσεις στο σκοράρισμα. Αντιθέτως το επιθετικό πρόβλημα που συνολικά σε όλο το ματς «ταλαιπώρησε» τους «κυανοκίτρινους» έφερε προηγούμενη στο σκορ και πάλι την ομάδα της Θουρίας στο τέλος της τρίτης περιόδου με 40-38.

Στο φινάλε του ματς όμως και στη δ’ περίοδο η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε αποφασιστική σε άμυνα και επίθεση, «καθαρίζοντας» ουσιαστικά το παιχνίδι. Το επί μέρους 6-18 του τελευταίου δεκαλέπτου ήταν κρίσιμο για την τέταρτη νίκη του Δρομέα σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Τέντας | 11/11/2017 (16:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Μαγκαφάς, Μητσέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-10 (Α’), 20-26 (Β’), 40-32 (Γ’), 46-56 (Δ’).

ΑΟ ΘΟΥΡΙΑΣ (Λεωνίδας Αναστασόπουλος): Βασιλακόπουλος, Καμπράς 2, Γκουνέμ, Φρόνιμος 3(1), Σισίου 7(1), Τσαβλής 1, Αναστασόπουλος 13, Ζουμπουλίκος, Μπουτσαρέλης 6(2), Λιανός 3, Παυλής, Λιανός 11.

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Κων. Κουτσούγερας): Χατζόπουλος, Καλούλης 24(1), Σύρπας 6, Προκόπος 3, Πετρόπουλοςε 3(1), Σακελλαράκος 3, Σινανάι 16(2), Παναγιώτου, Διαμαντόπουλος, Κουτσούγερας 1.