11192017Κυρ

Δύσκολο έργο και ήττα 90-60 στη Μεσσήνη για τον Απόλλωνα

APOLLON TRIPOLIS 02Συνέχεια στην 4η αγωνιστική για τον Απόλλωνα Τρίπολης με δύσκολη αποστολή το βράδυ της περασμένης Παρασκευής στο κλειστό γυμναστήριο της Μεσσήνης, απέναντι στην τοπική ομάδα του ΓΣ Μεσσήνης. Μια εκτός έδρας αναμέτρηση στην οποία ουσιαστικά η ομάδα του Απόλλωνα στόχο είχε κυρίως μια καλή παρουσία και φυσικά ότι περισσότερο από τη συγκεκριμένη αναμέτρηση. Η Μεσσήνη είχε το ρόλο του φαβορί πριν το ματς και τελικά το επιβεβαίωσε με την επικράτησή της με σκορ 90-60.

Το παιχνίδι ξεκίνησε καλά για τους «Αρκάδες» που στο πρώτο δεκάλεπτο δεν έχασαν την επαφή με το σκορ με καλή σε γενικές γραμμές παρουσία και το σκορ στο 19-16 στο φινάλε της α’ περιόδου. Στη συνέχεια ωστόσο οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους και με μεγάλη αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα, κατάφεραν να χτίσουν μια πολύτιμη διαφορά στο ματς, με το σκορ του ημιχρόνου να διαμορφώνεται στο 44-26. Στην επανάληψη η Μεσσήνη συνέχισε να έχει την ελαφρά υπεροχή με αποτέλεσμα το προβάδισμα να αυξάνεται ακόμη περισσότερο και ουσιαστικά να ξεκαθαρίζει η κατάσταση ως προς την έκβαση της αναμέτρησης. Το φινάλε της τρίτης περιόδου έβρισκε τους «γηπεδούχους» προηγούμενους με σκορ 90-60 και από εκεί και ύστερα το φινάλε του ματς να αποτελεί περισσότερο τυπικά διαδικασία με πιο ελεύθερο μπάσκετ και rotation από τους δύο προπονητές ως προς την παρουσίας παικτών στο παρκέ.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Μεσσήνης | 10/11/2017 (20:00).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-16 (Α’), 44-26 (Β’), 67-41 (Γ’), 90-60 (Δ’).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μαγκαφάς, Μπακετέας.

ΓΣ ΜΕΣΣΗΝΗΣ (Μπακογιάννης): Σπυρόπουλος 3, Χαραλαμπόπουλος 3, Δρακόπουλος 2, Μπακογιάννης 11, Στωϊκίδης 8, Δημόπουλος 4, Παλαμίδης 10(1), Σαμπαζιώτης 10, Χλέπας 14, Μιχαλόπουλος 17.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γεννιάς): Χαραλαμπόπουλος, Γεννιάς, Μπιρμπίλης, Σωτηρόπουλος 8(2), Μικρός 18, Κουρέτας 11(3), Αγγελόπουλος 12(2), Βερβαινιώτης 6(2), Κουτσουμπός 5(1), Κρατημένος.