12152017Παρ

Καστοριά - ΣΕΦΑ Αρκαδικός 87-66 (+stats)

SEFA ARKADIKOS 04Συνέχεια στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας το απόγευμα του Σαββάτου με τη διεξαγωγή της 8ης αγωνιστικής και η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να δώσει ένα ιδιαίτερα δύσκολο παιχνίδι στην Καστοριά επί της τοπικής ομάδας. Εξ’ αρχής το ματς ήταν πολύ δύσκολο, αλλά η ομάδα της Τρίπολης καλούνταν να διεκδικήσει ότι περισσότερο από το ματς και να βγει κερδισμένη έστω και ως προς την εμφάνιση, με δεδομένη τη βαθμολογική θέση και τα κρίσιμα ματς της συνέχειας στο πρωτάθλημα.

Αγωνιστικά η Καστορία μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο πήρε από νωρίς το προβάδισμα και δεν το έχασε σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Είχε καλύτερη συνολική εικόνα στο παιχνίδι και περισσότερες επιλογές στην επίθεση ώστε να μην αντιμετωπίσει πρόβλημα στο 40λεπτο. Αν και προσπάθησε παροδικά ο Αρκαδικός να μειώσει στο ξεκίνημα της επανάληψης, οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν ρυθμούς σε επίθεση και άμυνα και ανεβάζοντας εκ νέου το προβάδισμα κατάφεραν και έφτασαν εύκολα στο τελικό 87-66.

Καλύτερο ξεκίνημα για τους «γηπεδούχους»…

Η ομάδα της Καστοριάς είναι γεγονός ότι ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση, έχοντας από την αρχή επιβάλει το δικό του τέμπο στην αναμέτρηση. Όταν χρειαζόταν πήγαινε σε σετ επιθέσεις και όταν έβρισκε προϋποθέσεις για να τρέξει το έκανε με επιτυχία. Με καλή οργάνωση στο παιχνίδι της η Καστορία έβρισκε καλές επιλογές στην επίθεση και σκόραρε σχετικά εύκολα. Από τα πρώτα λεπτά οι «γηπεδούχοι» πήραν «κεφάλι» στο σκορ με 12-4 στα 04’00 και 16-9 λίγο αργότερα στα 02’00 σε μια προσπάθεια αντίδραση του Αρκαδικού. Πρέπει να σημειωθεί ότι διαβάζοντας σωστά την άμυνα του ΣΕΦΑ οι «γηπεδούχοι» βρήκαν πολλές λύσεις από την περιφέρεια με αποτέλεσμα να κλείσουν το δεκάλεπτο προηγούμενοι με 22-13, σ’ ένα διάστημα με πολύ καλά ποσοστά (9/15 σουτ έναντι 6/15 του ΣΕΦΑ).

Ανάλογη εικόνα και στη συνέχεια…

Η Καστοριά είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης και στη συνέχεια και κατάφερε και με τη βοήθεια του ελέγχου των ριμπάουντ (10 έναντι 4 του ΣΕΦΑ) και της αποτελεσματικής άμυνας να περιορίσει τον ΣΕΦΑ σε μόλις 4/16 σουτ εντός πεδιάς. Έτσι η διαφορά σταδιακά αυξήθηκε στο 27-13 στα 08’00 και στο 38-24 αργότερα περίπου 01’30 πριν το ημίχρονο. Ο ΣΕΦΑ σ εκείνο το χρονικό διάστημα προσπάθησε να αντιδράσει ανεβάζοντας ρυθμούς στην άμυνα και αναγκάζοντας σε 6 λάθη τους αντιπάλους, αλλά δεν κατάφερε κάτι ουσιαστικό. Το 44-28 ήταν και το σκορ της αναμέτρησης στο φινάλε του α’ ημιχρόνου.

Προσπάθεια αντίδρασης από τους «κυανόλευκους»…

Με το ξεκίνημα του Β’ ημιχρόνου η ομάδα της Τρίπολης μπήκε με ανεβασμένους ρυθμούς στο ματς προσπαθώντας να μειώσει το σκορ. Αποτέλεσμα να αξιοποιήσει τα λάθη των παικτών του κ. Σούλιου και παράλληλη με την ισορρόπηση της κατάστασης στα ριμπάουντ και φυσικά τα βελτιωμένα ποσοστά ευστοχίας να αντιδράσει μειώνοντας σε 54-44 στα 05’00. Η συνέχεια όμως άνηκε στην Καστοριά που ανέβασε ρυθμούς βρήκε «απαντήσεις» προς το καλάθι του Αρκαδικού ξεφεύγοντας σε 60-45 στα 02’00 και κλείνοντας την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 62-50. Η ομάδα της Τρίπολης είχε καταφέρει να μείνει χαμηλά στα λάθη και παράλληλα είχε βελτιώσει την επιθετική εικόνα της αλλά χρειαζόταν αρκετά περισσότερο για να δημιουργήσει προβλήματα στους «γηπεδούχους».

Έλεγχος των «γηπεδούχων» στο φινάλε…

Το φινάλε της αναμέτρησης και συνολικά η τελευταία περίοδο ανήκαν στους «γηπεδούχους» που ανέβασαν ρυθμούς βρήκαν πολύ καλές λύσεις μέσα από την πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στην επίθεση και ελέγχοντας τον τομέα των ριμπάουντ, κατάφεραν στο φινάλε να αυξήσουν και το προβάδισμά τους στην αναμέτρηση. Στο 74-54 το σκορ στα 06’00 πριν το φινάλε και στο 87-66 το τελικό σκορ.

Ο Αρκαδικός προσπάθησε φιλότιμα, αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορούσε να κοιτάξει στα «μάτια» στο συγκεκριμένο ματς την ομάδα της Καστοριάς. Σε χαμηλά επίπεδο στο σκοράρισμα αρκετοί παίκτες της ομάδας και για ακόμη μια φορά με απουσία βασικού στελέχους της ομάδας (δεν αγωνίστηκε ο Σίνης). Πλέον όλη η προσοχή της ομάδας της Τρίπολης στρέφεται στο ματς του προσεχούς Σαββάτου με την ομάδα του Αμύντα στην Τρίπολη που αποτελεί ματς «επιβίωσης»!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο «Δημήτρης Διαμαντίδης» | 02/12/2017 (17:00)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ξενικάκης, Τσιρτσιμάλης, Κοϊμτζόγλου (Βόντζας)

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-13 (Α’), 44-28 (Β’), 62-50 (Γ’), 87-66 (Δ’).

ΚΑΣΤΟΡΙΑ (Σούλιος): Κυριακόπουλος 15(2), Μπρόζος 5(1), Απιδόπουλος 2, Ελευθεριάδης 15, Ναούμης 11(3), Κακλαμάνος 11 (3), Τερσενίδης, Καραμαλέγκος 8, Χαρισμίδης 6, Μπένας 8, Λυμπάρης 6.

ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Κουστένης): Κούτρας 9(1), Βλάχος 13(2), Λυμπερέας 4, Τζαϊδάς, Προδρόμου 6, Μαραγκάκης 3(1), Αποστολίδης 6, Πελτιέρ 4, Γαρμπής 9(1), Απέργης, Τζουγκαράκης 12.