12152017Παρ

Σύλλογος Δρομέων - Λακωνικός Κρόνος 52-48 (+φωτό, vid)

DROMEIS LAKONIKOS DEC02 01

Η 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ αποδείχθηκε ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα. Συγκεκριμένα στα πλαίσια αυτής το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του Συλλόγου Δρομέων υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Μια αναμέτρηση η οποία εξ’ αρχής χαρακτηρίστηκε δύσκολη για τους «γηπεδούχους» και αποδείχθηκε τελικά και στην πράξη.

Αγωνιστικά η συγκεκριμένη αναμέτρηση ήταν συναρπαστική από την αρχή ως το τέλος, με τις άμυνες και την αστοχία να κυριαρχούν στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Ωστόσο τα τρίποντα σε ιδιαίτερα καθοριστικά σημεία του παιχνιδιού ήταν αυτά που επέτρεψαν στο Δρομέα να φτάσει τελικά στην ιδιαίτερα αγχωτική νίκη, η οποία τον καθιερώνει μετά τις πρώτες αγωνιστικές στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα, πίσω από τους αήττητους ΣΚ Καλαμάτα και ΓΣ Μεσσήνης.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για το Λακωνικό…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η ομάδα του Λακωνικού μπήκε πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε από την αρχή να πάρει ένα σημαντικό προβάδισμα στο σκορ. Στο 3-9 αρχικά το σκορ στα 06’27 και στο 3-13 στη συνέχεια στα 05’34. Η ομάδα της Τρίπολης ήταν εξαιρετικά νευρική επιθετικά και πολύ άστοχη, ενώ στο ξεκίνημα οι αργές επιστροφές στην άμυνα στοίχησαν σημαντικά. Παράλληλα οι Δρομείς δεν κατάφεραν να περιορίσουν την ομάδα της Σπάρτης επιθετικά που έβρισκε σχετικά εύκολα λύσεις και ανέβαζε το δείκτη του σκορ.

Στη συνέχεια οι «κυανοκίτρινοι» ανεβάζοντας ρυθμούς στην άμυνα και βρίσκοντας λύσεις στην άμυνα κατάφεραν να αντιδράσουν και με σερί 7-0 γρήγορα μειώθηκε η διαφορά στο τρίποντο με 10-13 στο φινάλε της α’ περιόδου.

Αστοχία και νευρικότητα από τους Δρομείς…

Οι Δρομείς στη συνέχεια μείωσε και σε 12-13 ολοκληρώνοντας ένα σερί 9-0. Στη συνέχεια όμως οι «φιλοξενούμενοι» πιο ουσιαστικοί στην επίθεση κατάφερε να διατηρήσουν ένα σταθερό προβάδισμα σε όλο το διάστημα μέχρι το φινάλε του α’ μέρους. Στο 12-17 το σκορ στα 06’14, στο 16-24 στα 02’04, αλλά και στο 16-25 στα 01’40. Αν μάλιστα ο Λακωνικός Κρόνος δεν ήταν με τη σειρά του ιδιαίτερα άστοχος από την περιφέρεια, τότε οι «γηπεδούχοι» θα αντιμετώπιζαν σοβαρό πρόβλημα στη συγκεκριμένη αναμέτρηση.

Στο φινάλε του α’ ημιχρόνου, ένα ξέσπασμα του Δρομέα με τη βοήθεια του εξαιρετικού στο συγκεκριμένο παιχνίδι Γιώργο Πρόκόπο με δύο διαδοχικά τρίποντα έριξε τη διαφορά στο 22-26 στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Ανάλογη εικόνα και στο γ’ δεκάλεπτο…

Η ομάδα του Δρομέα στην επανάληψη είναι γεγονός ότι ανέβασε ρυθμούς στο ματς κυρίως στην άμυνα, αλλά λόγω της μεγάλης αστοχίας δεν ήταν δυνατό οι παίκτες του Ηλία Μπαλή να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο σκορ. Στο 26-28 στα 07’06 το σκορ και στο 29-35 στα 01’35. Ένα συνολικά κακό διάστημα που με το επί μέρους τρίτο δεκάλεπτο να σημειώνονται και από τις δύο ομάδες συνολικά 18 πόντοι (9-9).

Την ίδια ώρα οι Δρομείς ήταν επηρεασμένοι από τον κακό επιθετικά Καλούλη, ο οποίος είναι γεγονός ότι τράβηξε πολλές επιθέσεις χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Χαρακτηριστικό ότι ο έμπειρος γκαρντ είχε μείνει στους 5 μόλις πόντους ύστερα από 30 αγωνιστικά λεπτά. Η τρίτη περίοδος βρήκε τους Δρομείς πίσω στο σκορ με 31-35.

Κρίσιμα σουτ και ανατροπή στο φινάλε…

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σύλλογος Δρομέων ανέβασε πίεση και προσπάθησε να ανατρέψει την σε βάρος του κατάσταση. Σταδιακά η διαφορά εξανεμίστηκε με τρίποντο του Προκόπου για το 34-35 στα 09’00 πριν το τέλος. Χρειάστηκε να περάσουν ακόμη τρία αγωνιστικά λεπτά για να περάσει ίσως για πρώτη φορά στο ματς ο Δρομέας στα 06’10 με 38-37 και από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες να παλέψουν για τη νίκη με εναλλαγή στο προβάδισμα. Στο 40-42 το σκορ στα 05’08, δείχνοντας ότι οι «γηπεδούχοι» πολύ δύσκολα θα κατάφερναν να πάρουν το ματς.

Κι ενώ τίποτα δεν φαινόταν να μην μπορεί βοηθήσει επιθετικά την ομάδα της Τρίπολης για να φτάσει στη νίκη, ήρθε το χρονικό σημείο στο οποίο οι «γηπεδούχοι» κατάφεραν με τρία διαδοχικά τρίποντα των Καλούλη και Προκόπου ουσιαστικά να καθαρίσουν το ματς! Τρίποντο του Καλούλη για το 43-42, τρίποντο του Προκόπου για το 46-42 και ένα μεγάλο τρίποντο και πάλι από τον Καλούλη που ουσιαστικά έδωσε τέλος στο ματς με το 49-42 στα 02’10. Οι «φιλοξενούμενοι» προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας σε 49-45 και ο εξαιρετικός στο ματς Προκόπος με κλέψιμο και ασίστ για καλάθι στον Πετρόπουλο έκανε το 51-45. Ένα τρίποντο του Σφυρή για το 51-48 στα 00’’24, προκάλεσε κάποιο άγχος, αλλά δεν ήταν δυνατό για τους Δρομείς να χαθεί το ματς, με το τελικό σκορ στο 52-48

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 02/12/2017 (18:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 50-100.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μητσέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-13 (Α’), 22-26 (Β’), 31-35 (Γ’), 52-48 (Δ’).

ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜΕΩΝ (Μπαλής): Χατζόπουλος 4, Καλαντζής 2, Καλούλης 12(2), Σύρπας, Προκόπος 15(5), Πετρόπουλος 7, Σακελλαράκος 4, Σινανάι, Παναγιώτου, Καρλής 4, Κουτσούγερας 4.

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Σκιαθάς): Κωνσταντίνου 7(1), Θεοδωρόπουλος, Σφυρής 9(2), Ξανθάκος 9(1), Μπάχα, Αγγουράς 11(1), Λεφακίνης 2, Κανελλόπουλος 7, Κόκκολης 3.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG