12152017Παρ

Απόλλων Τρίπολης - Καλαμάτα ΣΚ 62-71 (+φωτό, vid, graph)

APOLLON KALAMATA BC DEC03 01Η 7η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α’ τοπικής κατηγορίας διεξαγόταν το Σαββατοκύριακο στα γήπεδα της ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και η ομάδα του Απόλλωνα Τρίπολης φιλοξενούσε την ισχυρή ομάδα της Καλαμάτας ΣΚ. Ένα ματς για το οποίο πολλοί πριν την διεξαγωγή του μιλούσαν για «ευχάριστο περίπατο» των φιλοξενούμενων, αλλά τα πράγματα δεν είχαν έτσι ακριβώς στην πράξη. Η «γηπεδούχος» ομάδας που δεν είχε ακόμη γνωρίσει τη νίκη στο πρωτάθλημα φιλοξένησε την αήττητη ομάδα και πρωτοπόρου του πρωταθλήματος, πραγματοποιώντας το καλύτερό της παιχνίδι φέτος, τη στιγμή που οι «φιλοξενούμενοι» έκαναν το χειρότερο τους φετινό ματς!

Η ομάδα του Απόλλωνα ουσιαστικά «κοίταξε» στα «μάτια» την Καλαμάτα ΣΚ, εκμεταλλευόμενη αρχικά το χαλαρό ξεκίνημα των «μελανόλευκων» και στη συνέχεια τη νευρικότητά τους, με αποτέλεσμα να διατηρηθούν στο ματς σε όλο το πρώτο ημίχρονο. Ακόμη και όταν στην επανάληψη η Καλαματιανή ομάδα πήρε ένα πιο ουσιαστικό προβάδισμα μέχρι και 16 πόντους (37-53), ο Απόλλωνας αντέδρασε και έριξε τη διαφορά σε αρκετές περιπτώσεις 8-9 πόντους, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες να μειώσουν ακόμη περισσότερο. Η «ποιοτική» ομάδα της Καλαμάτας έστω και έτσι όμως κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στην έβδομη νίκη της περιμένοντας την επόμενη αγωνιστική στο γήπεδό της τον επίσης αήττητο ΓΣ Μεσσήνης! Τέλος την ασφυκτική πίεση της Καλαμάτας σε σχέση με άλλα ματς εφαρμόστηκε ουσιαστικά σ’ ένα διάστημα της α’ περιόδου.

Ο Απόλλωνας που έκανε το καλύτερο φετινό του ματς με λιγότερη γκρίνια σε σχέση με προηγούμενα ματς και διάθεση από το πρώτο έως το τελευταίο ματς κρατάει την εμφάνιση και κοιτάζει τους προσεχείς «τελικούς» με Άτλα και ΑΟ Θουρίας.

Κοντά στο σκορ από το ξεκίνημα…

Η ομάδα της Καλαμάτας στο ξεκίνημα μπήκε πιο ουσιαστικά και εκμεταλλευόμενη την αγχώδης εικόνα (χωρίς λόγο) των «γηπεδούχων» στην επίθεση προηγήθηκα εύκολα με 2-9 στα 06’01. Στη συνέχεια όμως ο Απόλλωνας σταδιακά ανέβασε ρυθμούς έλεγξε σε ικανοποιητικό βαθμό το αμυντικό ριμπάουντ και με λύσεις στην επίθεση κατάφερε να πλησιάσει στο σκορ με 7-9 στα 04’42. Από εκείνο το σημείο ακόμη και αν οι «φιλοξενούμενοι» είχαν το σταθερό προβάδισμα η διαφορά ήταν πολύ μικρή, με το σκορ στο 11-12 στα 03’25 και στο 17-19 στα 01’20.

Οι «γηπεδούχοι» λίγο αργότερα ισοφάρισαν σε 19-19, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο με 19-20, σ’ ένα διάστημα που οι «γηπεδούχοι» βρήκαν λύσεις και από την περιφέρεια.

Ανάλογη «εικόνα» και στη συνέχεια…

Όσο οι «φιλοξενούμενοι» δεν μπορούσαν να ξεφύγουν στο ματς, μεγάλωνε και ο εκνευρισμός εντός και εκτός παρκέ, με τους ανθρώπους της Καλαμάτας να αναλώνονται περισσότερο με τις αποφάσεις της διαιτησίας και λιγότερο με το ματς. Οι παίκτες του κ. Κούτρη δεν ήταν συγκεντρωμένοι στο βαθμό που θα τους επέτρεπε λόγω της ποιότητάς του ρόστερ να ελέγξουν το ματς και να επιβάλουν το ρυθμό τους. Κατ’ επέκταση όσο ο Απόλλωνας κατάφερνε να ελέγχει το ριμπάουντ στην άμυνα εκμεταλλευόμενος την αστοχία των αντιπάλων και όσο έβρισκε λύσεις στην επίθεση ήταν και μέσα στο ματς.

Στο 22-22 το σκορ στα 08’43 και στο 26-27 στα 05’15. Οι παίκτες του Χρήστου Γεννιά ισοφάρισαν εκ νέου στα 00’18 πριν το φινάλε του α’ μέρους σε 31-31, αλλά ένα τρίποντο του Τσικούρη διαμόρφωσε το 31-34.

Ουσιαστικότερο προβάδισμα για την Καλαμάτα ΣΚ στην επανάληψη…

Ήταν λογικό ότι οι «φιλοξενούμενοι» θα αντιδρούσαν στην επανάληψη σε μεγαλύτερο βαθμό και έτσι στο ξεκίνημα του γ’ β’ μέρους με αύξηση της πίεσης στην άμυνα και διαδοχικά καλάθια ήρθε γρήγορα το προβάδισμα με 35-44 στα 06’16 και 37-53 στα 03’18. Η Καλαμάτα έδειχνε να ελέγχει το ματς αφού στα 01’55 προηγήθηκε με 41-56, ωστόσο με δύο διαδοχικά τρίποντα του Κουτσουμπού και του Σωτηρόπουλος η διαφορά έπεσε στο -9 (47-56), για να κλείσει η τρίτη περίοδος με 47-57.

Αν οι επιλογές στην επίθεση στη συγκεκριμένη περίοδο του Απόλλωνα κατά διαστήματα δεν ήταν τόσο κακές, θα μπορούσε η διαφορά να είχε κυμανθεί και σε χαμηλότερα επίπεδα.

Προσπάθεια χωρίς αποτέλεσμα στο φινάλε…

Όσο περνούσε η ώρα η κούραση φαινόταν να επηρεάζει περισσότερο τους «γηπεδούχους», αλλά και πάλι μέσα από τη διάθεση και το πάθος να διεκδικήσουν ότι περισσότερο από ένα αντικειμενικά δύσκολο ματς διατηρήθηκαν αρκετές φορές σε μονοψήφια νούμερα ως προς τη διαφορά. Στο 49-57 το σκορ στα 09’38 και στο 51-59 στα 07’27, με τον Απόλλωνα να χάνει ευκαιρίες στην επίθεση να μειώσει και περισσότερο. Από τη στιγμή που στα 05’00 πριν το φινάλε περίπου ήρθαν κάποιοι διαδοχικοί πόντοι από τους Γεωργανά και Γιαννακόπουλο, όλα είχαν κριθεί πλέον, με το τελικό 62-71 να δίνει τη νίκη στους «φιλοξενούμενους».

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 03/12/2017 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 80-100.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δούβρης, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20 (Α’), 31-34 (Β’), 47-57 (Γ’), 62-71 (Δ’).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γεννιάς): Μουντζουρούλιας 2, Μπιρμπίλης 1, Κωστάκης 2, Σωτηρόπουλος 14(2), Μικρός 20(2), Κουρέτας, Αγγελόπουλος 8, Βερβαινιώτης 10(2), Κουτσουμπός 3(1), Χαραλαμπόπουλος, Βελέντζας 2.

ΚΑΛΑΜΑΤΑ ΣΚ (Κούτρης): Κονταργύρης, Τσικούρης 21(1), Μαθιόπουλος 15(1), Γεωργανάς 13, Παθιάκης, Κούτρης 4, Σίδερης 2, Κουτίβας 4, Γιαννακόπουλος 12.