12152017Παρ

Πάνας Κανδήλας - Άρης Σκάλας 61-56 (+φωτό, vid)

PANAS ARIS SKALAS DEC05 01Συνέχεια είχαμε το Σαββατοκύριακο στο πρωτάθλημα της Β’ κατηγορίας ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ και στον Β’ όμιλο η ομάδα του Πάνα Κανδήλας υποδεχόταν την ομάδα του Άρη Σκάλας. Μετά το «διπλό» στη Σπάρτη επί των Λύκων οι «Αρκάδες» ήθελαν να συνεχίσουν με θετικά αποτελέσματα στο πρωτάθλημα και να κρατηθούν κοντά στην κορυφή της βαθμολογίας. Το απόγευμα της Κυριακής ο Πάνας αν και δυσκολεύτηκε τελικά κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της ομάδας του Άρη Σκάλας με σκορ 61-56. Πάντως στη διάρκεια της αναμέτρησης φάνηκε και οι δύο ομάδες να κάνουν ότι μπορούν για να δώσουν τη νίκη στον αντίπαλο. Αρκετές ήταν οι λανθασμένες επιλογές αλλά κυρίως για τους «γηπεδούχους» δεν ήταν λίγες οι χαμένες αρκετά εύκολες προσπάθειες για καλάθι. Έστω κι έτσι στο τελευταίο δίλεπτο ο Πάνας ήταν πιο ουσιαστικός επιθετικά και έφτασε σε μια ακόμη σημαντική νίκη.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα το πρώτο ημίχρονο…

Στο α’ δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά με αποτέλεσμα το ματς να εξελιχθεί σε ντέρμπι από νωρίς. Στο 4-2 στα 07’30, στο 4-7 στα 04’42 και στο 10-11 στα 01’05. Οι «φιλοξενούμενοι» είναι γεγονός ότι ξεκίνησαν καλύτερα το ματς, ενώ για τους «γηπεδούχους» πολύτιμη ήταν η επιθετική συνεισφορά του Σταθόπουλου ο οποίος κράτησε τον Πάνα στο παιχνίδι. Το α’ δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 14-14 και τους «γηπεδούχους» να προσπαθούν να βρουν λύση κυρίως στον επιθετικό τομέα.

Η συνέχεια του πρώτου μέρους αποδείχθηκε καλύτερη για τον Άρη Σκάλας που στη συνέχεια προηγήθηκε με 16-22 (στα 06’25 της β’ περιόδου), κυρίως χάρη στις λύσεις από την περιφέρεια. Το θετικό στην απόδοση των «πορτοκαλί» ήταν ότι η «απάντηση» ήταν άμεση με αποτέλεσμα όσες φορές δημιούργησε διαφορά η Λακωνική ομάδα άμεσα εξανεμιζόταν. Στο 23-24 το σκορ στα 05’00 και λίγο αργότερα στο 25-30 (03’45). Με όχι καλές επιλογές οι «γηπεδούχοι» στο ημίχρονο βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 29-36.

Ανεβασμένη απόδοση για Πάνα στην επανάληψη…

Στην «επανάληψη» η ομάδα της Κανδήλας ανέβασε σταδιακά απόδοση στο ματς. Χρειάστηκε πρώτα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 29-38 στα 09’40 και με 35-41 στα 05’44, αφού δεν ήταν λίγες οι χαμένες προσπάθειες κάτω από το αντίπαλο καλάθι που απέτρεπαν στους «γηπεδούχους» να μειώσουν στο σκορ. Αυτό που έκανε στη συνέχεια ο Πάνας ήταν να ανεβάσει ρυθμούς στην άμυνα και να δημιουργήσει δυσκολίες στην αντίπαλη ομάδα στην τελική προσπάθεια. Κάπως έτσι η διαφορά εξανεμίστηκε και μάλιστα μετά από τα πρώτα λεπτά του ματς, η Αρκαδική ομάδα πήρε και πάλι προβάδισμα στο σκορ με 42-41, για να κλείσει η γ’ περίοδος με το σκορ στο 47-45.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο αν και οι «γηπεδούχοι» προηγήθηκε και με 51-45 στα 09’00, για περίπου πέντε αγωνιστικά λεπτά έπαθαν ένα επιθετικό «μπλακ άουτ», με αποτέλεσμα ο Άρης Σκάλας να προηγηθεί εκ νέου με 51-52 (με σερί 0-7), στα 04’12. Στο φινάλε όμως της αναμέτρησης η ομάδα του Πάνα αποδείχθηκε πιο ουσιαστική σε επίθεση και άμυνα φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 61-56.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 03/12/2017 (15:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 50-70.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δούβρης, Καρδαράς.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-14 (Α’), 29-36 (Β’), 47-45 (Γ’), 61-56 (Δ’).

ΠΑΝΑΣ ΚΑΝΔΗΛΑΣ (Παπανικολάου Α.): Κωνσταντόπουλος, Λουκάς 4, Τριανταφυλλόπουλος, Σταθόπουλος 16, Μπάρλας 11, Τραχανάς 2, Αποστολόπουλος 8(2), Γεωργούσης 20(1), Μάζης, Κωτσιόπουλος, Ζαφειράκης.

ΑΡΗΣ ΣΚΑΛΑΣ (Πούλος Σ.): Γιαννακάκος 17(1), Μπέπης, Ποντικογιάννης 6(1), Κούτουλας 9(1), Δόσης 5, Κόκκαλης 11(1), Τσεμπελής 2, Μιχελάκος 6.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG