02202018Τρι

ΑΕ Λάρισας - ΣΕΦΑ Αρκαδικός 77-79 (+stats)

AEL ARKADIKOS FEB10 01Συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ και στα πλαίσια της 17ης αγωνιστικής το απόγευμα του Σαββάτου 10/02 η ομάδα του Αρκαδικού έδινε έναν πολύ κρίσιμο αγώνα επιβίωσης απέναντι στην τελευταία στον βαθμολογικό πίνακα ομάδα της ΑΕΛ. Μια αναμέτρηση στην οποία και οι δύο ομάδες ήθελαν μόνο τη νίκη προκειμένου να διατηρήσουν τις όποιες ελπίδες παραμονής στην κατηγορία.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης μπήκε δυνατά στο παρκέ και πήρε ένα πολύτιμο προβάδισμα στο σκορ, το οποίο φρόντισε να υπερασπιστεί σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης. Αποτελεσματικός σε σημαντικά διαστήματα επιθετικά κατάφερε να φτάσει προηγούμενος μέχρι την δ’ περίοδο. Κάπου εκεί όμως οι «γηπεδούχοι» ανέβασαν την πίεση και πάλεψαν να μπουν στο ματς και να φτάσουν στη νίκη. Τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν δραματικά και όλα «κρέμονταν από μια κλωστή» όσον φορά την τελική έκβαση της αναμέτρησης. Οι «κυανόλευκοι» ωστόσο κατάφεραν να βρουν πολύτιμους πόντους, να διατηρηθούν μπροστά στο σκορ και να φτάσουν τελικά έστω και μετά από πολύ πίεση στην τελική επικράτηση με σκορ 77-79.

Πολύ καλό ξεκίνημα για τον Αρκαδικό…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε πολύ δυνατό επιθετικά για την ομάδα της Τρίπολης, που μπήκε δυνατά με κίνητρο το «διπλό» στη Λάρισα. Ο Αρκαδικός είχε αξιοζήλευτα ποσοστά ευστοχίας στην πρώτη περίοδο (με 9/12 σουτ και 75%, έναντι 6/19 της ΑΕΛ με 31,5%). Επιπλέον η τρομερή ενέργεια επέτρεψε στους «φιλοξενούμενους» να ελέγξουν την κατάσταση και στα ριμπάουντ με 14 έναντι μόλις 3 (!) των «γηπεδούχων». Το προβάδισμα του ΣΕΦΑ ήταν σημαντικό και θα μπορούσε μάλιστα να είχε αγγίξει και μια πολύ καλή διαφορά αν η Αρκαδική ομάδα είχε αποφύγει τα πολλά λάθη σ’ εκείνο το διάστημα (6 συνολικά έναντι μόλις 1 των «Θεσσαλών»). Κάπως έτσι διαμορφώθηκε και το 17-28 στο φινάλε του α’ δεκάλεπτου.

Ισορρόπηση της κατάστασης στη συνέχεια…

Η συνέχεια θα μπορούσε να ήταν ανάλογη για την ομάδα της Τρίπολης κάτι που θα της επέτρεπε να φτάσει αρκετά πιο άνετα στην τελική επικράτηση. Οι «γηπεδούχοι» ωστόσο δεν ήταν διατεθειμένοι να μην παλέψουν μέχρι το τέλος για το θετικό αποτέλεσμα. Με ανεβασμένους ρυθμούς στην άμυνα κυρίως, αλλά και στην βελτιωμένη εικόνα στα ποσοστά ευστοχίας σταδιακά η διαφορά έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους.

Πλέον το ματς θα εξελισσόταν πιο κλειστά για τον Αρκαδικό που θα έπρεπε να δείξει ηρεμία και συγκέντρωση στη διαχείριση του παιχνιδιού. Σημαντικό αποτέλεσε το γεγονός ότι οι παίκτες του κ. Δεσποτάκη περιόρισαν τα λάθη του α’ δεκαλέπτου και κάπως έτσι πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με σκορ 37-43.

Κρατά το προβάδισμα η ομάδα της Τρίπολης…

Στην επανάληψη η ΑΕΛ συνέχισε την αντίδρασή της στο παρκέ και ουσιαστικά είχε επιτρέψει στο ματς, την ώρα που ο Αρκαδικός προσπάθησε να περάσει τη μπάλα και να βρει λύσεις κοντά στο αντίπαλο καλάθι χωρίς ωστόσο υψηλά ποσοστά ευστοχίας. Η εικόνα του παιχνιδιού και στην επανάληψη ήταν ισορροπημένη και οι δύο ομάδες διεκδικούσαν σχεδόν στα ίσα τη νίκη. Οι παίκτες της ΑΕΛ προσπάθησαν να βρουν λύσεις από την περιφέρεια, χωρίς ωστόσο σημαντικό αποτέλεσμα μένοντας μόλις σε 2/8 προσπάθειες σ’ εκείνο το χρονικό διάστημα. Κάπως έτσι η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 55-59.

Το δραματικό φινάλε και η νίκη στις λεπτομέρειες…

Από τη στιγμή που τέτοιας σημασίας ματς έφτασε στους τέσσερις πόντους διαφορά στην τελευταία περίοδο, το φινάλε αναμενόταν συναρπαστικό. Η ΑΕΛ είχε ισορροπήσει πλήρως το ματς και πλέον έβαζε «δύσκολα» στην ομάδα της Τρίπολης. Ο Αρκαδικός ήταν απρόσεκτος έχοντας 5 λάθη στη δ’ περίοδο, γεγονός που τον απειλούσε ακόμη και να χάσει το ματς. Από την άλλη όμως τα ποσοστά ευστοχίας των δύο ομάδων κυμαίνονταν στα ίδια επίπεδα, ενώ πολύ σημαντικό πλεονέκτημα σ’ εκείνο το διάστημα για τον Αρκαδικό αποτελούσε ο τομέας τον ριμπάουντ. Με 10 ο Αρκαδικός έναντι 3 μόλις της ΑΕΛ, έπαιξε το δικό του ρόλο στις λεπτές ισορροπίες του ματς στο φινάλε. Ειδικά τα 6 επιθετικά ριμπάουντ των «φιλοξενούμενων» αποδείχθηκαν πολύ σημαντικά στην επίτευξη μιας νίκης η οποία ήρθε στις λεπτομέρειες.

Το τελευταίο δίλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Στο 71-73 το σκορ στα 01’30 και το 75-75 στα 00’45 πριν το τέλος. Στο φινάλε όμως η ομάδα της Τρίπολης βρήκε πολύ κρίσιμούς πόντους ειδικά με το σπουδαίας σημασίας τρίποντο του Πελτιέρ στα 00'20'' και κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη για τη δύσκολη συνέχεια.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Αλκαζάρ | 10/02/2018 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πουρσανίδης Κ., Ταρενίδης Στ., Κοϊμτζόγου.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-28 (Α’), 37-43 (Β’), 55-59 (Γ’), 77-79 (Δ’).

ΑΕ ΛΑΡΙΣΑΣ (Χρήστος Χασανίδης): Σαριλμπαλίδης 11(3), Καμαράς 7, Παπαχρήστος 7, Κατσαρές 2, Ναούμης 13(3), Κνέζεβιτς, Γκιουλέκας 17(3), Φιλιπόπουλος 3, Τσιάβες 17

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Μάριος Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος 5(1), Λυμπερέας, Σίνης, Μούκας, Προδρόμου 22(1), Μαραγκάκης 13(1), Τζαϊδας, Πελτιέρ 20(3), Γαρμπής, Αποστολίδης 3(1), Τζουγκαράκης 16.