09212018Παρ

Επικράτησε και επί του Λουτρακίου 68-66 ο Πήγασος!

PIGASOS ANDRES 02Αναμφίβολα το ξεκίνημα του β’ γύρου αλλά γενικότερα στα τελευταία παιχνίδια η ομάδα του Πήγασου Άστρους δείχνει αρκετά ανεβασμένη με αποτέλεσμα να έχει καταφέρει να κατακτήσει διαδοχικές μεγάλες νίκες ακόμη και απέναντι σε ομάδες με πρωταγωνιστικές βλέψεις. Το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου ο Πήγασος υποδέχθηκε την ομάδα του Λουτρακίου της οποία και επικράτησε τελικά με σκορ 68-66 σε μια αναμέτρηση με μεγάλες διακυμάνσεις και εναλλαγές στο προβάδισμα.

Η ομάδα του Πήγασου ξεκίνησε καλύτερα το ματς, έχοντας περισσότερες επιλογές στην επίθεση με αποτέλεσμα να προηγηθεί με 17-12. Η συνέχεια αμυντικά δεν ήταν καθόλου καλή, αφού η ομάδα του Άστρους δέχθηκε στην β’ περίοδο συνολικά 29 πόντους με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 30-41 στο ημιχρόνο.

Η συνέχεια στο ματς ήταν ανάλογη για τους «φιλοξενούμενους» που είχαν το σταθερό προβάδισμα στο παιχνίδι, αλλά στο φινάλε της συνάντησης οι ανεβασμένοι ρυθμοί του Αρκαδικού συλλόγου και η εξαιρετική άμυνα στην τελευταία περίοδο με την οποία περιορίστηκε η Κορινθιακή ομάδα μόλις στους 6 πόντους, επέτρεψε στον Πήγασο να φτάσει στην σημαντική αυτή νίκη με 68-66!

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο Άστρους | 10/02/2018 (19:00).

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-12 (Α’), 30-41 (Β’), 55-60 (Γ’), 68-66 (Δ’).

ΠΗΓΑΣΟΣ (Λαμπρόγιαννης - Λαλογιάννης): Ταβάνι 1, Διαμαντόγιαννης, Μάνος, Χασάπης 14(2), Δικαίος 12(2), Αντωνάκης 7(1), Τατούλης, Μαυριάς 12(1), Μπουτσικάκης 17(1), Πασολάρι 5, Λυτρίβης, Τσουκάτος.

ΠΟΣΕΙΔΩΝ ΛΟΥΤΡΑΚΙΟΥ (Κατσιας): Παλαζης, Μήτρου 4, Νταλίπης 10(2), Μπαρδάκος 17, Τσιλομελέτης 11(1), Τσιμπικος, Παπανικολάου 7, Σακελλάρης 17, Δαμβούνελης, Τσακίρης.