08222018Τετ

Ηττήθηκε στη Λιβαδειά (1-0) και δυσκολεύει τη διεκδίκηση της 5ης θέσης

LEVADEIAKOS ASTERAS APR14 01

Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στο χώρο της SuperLeagueμε τη διεξαγωγή της 27ης αγωνιστικής σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος για αρκετές ομάδες τόσο για τη «μάχη» της παραμονής όσο και γι’ αυτήν της κατάκτησης της 5ης θέσης. Το απόγευμα του Σαββάτου ο Αστέρας φιλοξενήθηκε από το Λεβαδειακό στη Λιβαδειά σ’ ένα ματς στο οποίο η Αρκαδική ομάδα είχε μεγάλο βαθμολογικό κίνητρο να φτάσει στη νίκη, κάτι που θα του έδινε προβάδισμα (έτσι όπως διαμορφώθηκε η βαθμολογία μετά τα Σαββατιάτικα ματς), για την 5η θέση.

Αγωνιστική ο Αστέρας αν και αρκετά καλύτερος στο α’ ημίχρονο δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις αρκετές φάσεις που δημιούργησε, σε κάποιο γκολ. Στην επανάληψη σε μια φάση ολιγωρίας ο Λεβαδειακός «χτύπησε» με τον Σαβαντογκό για το 1-0. Φάση που αποδείχθηκε ότι ήταν και η καθοριστική της αναμέτρησης. Στη συνέχεια ο καλός Αστέρας αποδείχθηκε μεταμορφωμένος, αδυνατώντας να αντιδράσει και να απειλήσει ουσιαστικά για την ισοφάριση ή την ανατροπή του αποτελέσματος με αποτέλεσμα με ήττα που μπορεί να παίξει καθοριστικό ρόλο στη «μάχη» για την πεντάδα.

Κυρίαρχος στο α’ μέρος ο Αστέρας…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε το Λεβαδειακό να απειλεί με μια κεφαλιά του Σουμπίνιο ύστερα από σέντρα του Τσαμπούρη, αλλά από εκεί και πέρα ο Αστέρας αποδείχθηκε η ομάδα που και την υπεροχή είχε και το γκολ έψαχνε εναγωνίως! Στο 7’ μετά από σέντρα του Μπέρτου η κεφαλιά του Μανιά πέρασε πάνω από την αντίπαλη εστία. Στο 14’ οι μπαλιές του Μπέρτου αρχικά και του Κυριακόπουλου στη συνέχεια δεν αξιοποιήθηκαν από τους Μανιά και Τόνσο αντίστοιχα με τη φάση να ολοκληρώνεται με σωτήρια επέμβαση του Επασί.

Ο Αστέρας επιμένει και στο 21’ απειλεί με τον Τσιλιανίδη που δεν μπορεί να σκοράρει χάρη στην σωτήρια απομάκρυνση του Ντιόγκο. Στο 26’ ο Μανιάς απέναντι από τον Επασί προσπαθεί να «κρεμάσει» τον αντίπαλο τερματοφύλακα που προλαβαίνει και απομακρύνει σε κόρνερ. Ο Τόνσο μετά από ωραία συνεργασία με τον Κυριακόπουλο με σουτ από καλή θέση έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία. Μέχρι το φινάλε δεν αλλάζει κάτι στο σκορ και ο Αστέρας προβληματίζει μόνο για το γεγονός ότι παρά τις ευκαιρίες δεν μπορεί να σκοράρει.

Πλήρωσαν τη φάση του 66’ οι «φιλοξενούμενοι»…

Η επανάληψη αποδείχθηκε περισσότερο ισορροπημένη και ο Λεβαδειακός μπήκε καλύτερα από το α’ μέρος στον αγωνιστικό χώρο. Κι ενώ τίποτα δεν δείχνει ότι μπορεί να αποφέρει κάποιο γκολ στον αγωνιστικό χώρο στο 66’ οι «γηπεδούχοι» σκοράρουν μετά από πολύ καλή κάθετη μπαλιά του Γιακουμάκη στον Σαβαντογκό και πολύ καλό πλασέ που ανοίγει το σκορ για το 1-0.

Κάπου εκεί ο Αστέρας Τρίπολης που αιφνιδιάζεται αδυνατεί να αντιδράσει. Χάνει το μυαλό του και την ηρεμία του με αποτέλεσμα να μην μπορεί να απειλήσει με την ευκολία που το έκανε στο πρώτο ημίχρονο. Μάλιστα στο 72’ ο Ντιόγκο θα μπορούσε να κάνει και το 2-0 αν το δυνατό σουτ δεν έφευγε λίγο άουτ. Στο φινάλε της αναμέτρησης οι δύο ομάδες προσπαθούν να απειλήσουν ωστόσο ούτε οι στιγμές των Τόνσο και Κώτσιρα, αλλά ούτε και το σουτ του Γιακουμάκη δεν άλλαξαν το τελικό 1-0 που έδινε μια πολύ μεγάλη νίκη στους «πράσινους»!

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Στάδιο Λιβαδειάς | 14/04/2018 (17:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά).

ΒΟΗΘΟΙ: Χρήστος Ακρίβος (Αθηνών), Δημήτριος Σαμοϊλης (Αθηνών).

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Μπλούνας (Φθιώτιδας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 66’ Σαβαντογκό.