10182018Πεμ

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - ΑΕ Χολαργός 67-82 (+φωτό, vid, stats, graph)

ARKADIKOS XOLARGOS APR28 001

Αγωνιστική δράση είχαμε το Σάββατο 28 Απριλίου στα γήπεδα της Α2 Εθνικής κατηγορίας Ανδρών, με τη διεξαγωγή της 29ης και προτελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος. Το απόγευμα του Σαββάτου στο κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης η ομάδα του Αρκαδικού υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της ΑΕ Χολαργού, σ’ ένα ματς το οποίο ουσιαστικά ενδιαφέρον βαθμολογικά ήταν μόνο για τους «φιλοξενούμενους», από την οποία και ηττήθηκε τελικά με σκορ 67-82.

Το παιχνίδι πάντως αποδείχθηκε αρκετά ενδιαφέρον έχοντας ουσιαστικά χαρακτηριστικά ντέρμπι για τρία δεκάλεπτα, με αρκετές διακυμάνσεις στο σκορ και εναλλαγή στο προβάδισμα με αξιόλογες διαφορές. Ο Αρκαδικός ήταν ανταγωνιστικός μέχρι και το φινάλε της τρίτης περιόδου όταν και βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις με 55-58. Το κακό ξεκίνημα και το διάστημα των πρώτων δυόμιση λεπτών της δ’ περιόδου στο οποίο Αρκαδικός δέχθηκε ένα σερί 0-13 και τα πολλά λάθη στέρησαν το δικαίωμα στην ομάδα της Τρίπολης να διεκδικήσει μια νίκη γοήτρου.

Το φινάλε της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι στα βαθμολογικά δεδομένα του Αρκαδικού που έχει «εξασφαλίσει» την 14η θέση της βαθμολογίας, σε αντίθεση με την ομάδα του Χολαργού που οριστικοποίησε την 2η θέση της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος.

Από την αρχή ενδιαφέρουσα εξέλιξη στο σκορ…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης αποδείχθηκε σχετικά νευρικό για τον Αρκαδικό ο οποίος αρχικά προηγήθηκε με 5-3 στο σκορ, αλλά στη συνέχεια βρέθηκε πίσω με 5-12 στα 06’20 και 10-17 λίγο αργότερα στα 04’43. Η ομάδα του Χολαργού μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι έχοντας καταφέρει να βρει λύσεις στο σκοράρισμα και από την περιφέρεια. Μάλιστα οι «φιλοξενούμενοι» κατάφεραν να προηγηθούν με 12-20 στα 03’32, αλλά κάπου εκεί ο Αρκαδικός αντέδρασε ανεβάζοντας ρυθμούς σε άμυνα και επίθεση με αποτέλεσμα να επιστρέψει στο ματς μειώνοντας σε 21-22 στο φινάλε του α’ δεκαλέπτου. Σε κάθε περίπτωση ο ΣΕΦΑ ήταν ανταγωνιστικός και έδειχνε ότι μπορεί να διεκδικήσει κάτι καλό από την αναμέτρηση.

Αντιστροφή «ρόλων» στη β’ περίοδο…

Η συνέχεια του ματς και το ξεκίνημα της β’ περιόδου βρήκε τον Αρκαδικό να συνεχίζει με πολύ καλή εικόνα το ματς «χτίζοντας» σταδιακά ένα αρκετά αξιόλογο προβάδισμα με +9 πόντους και 32-23 στα 04’40. Η εξέλιξη αυτή οφειλόταν ουσιαστικά σε δύο λόγους! Καταρχάς στο πάθος και στη διάθεση του ΣΕΦΑ κυρίως στην αμυντική του λειτουργία και κατ’ επέκταση στο γεγονός ότι η τακτική του Χολαργού στο να χτυπήσει από την περιφέρεια με ανάλογα σουτ, σ’ εκείνο το χρονικό διάστημα απέτυχε!

Ουσιαστικά ο Αρκαδικός κατάφερε να πραγματοποιήσει επί μέρους σκορ 20-3, μετατρέποντας το 12-20 σε 32-23 και περιορίζοντας μόλις στους τρεις πόντους για 08’52’’ τον Χολαργό με 0/10 προσπάθειες τριών πόντων! Η «παραφωνία» της εξαιρετικής εικόνας του Αρκαδικού στο δεύτερο δεκάλεπτο, ήταν οι απρόσεκτες επιλογές και η έλλειψη ηρεμίας σ’ ένα σημείο στο οποίο ο Αρκαδικός έδειχνε να ελέγχει το παιχνίδι. Τα 7 λάθη στη β’ περίοδο και οι λάθος επιλογές σε τελικές προσπάθειες επέτρεψαν σταδιακά στους παίκτες του κ. Κουφού να επιτρέψουν στο ματς, κλείνοντας τελικά το ημίχρονο με το σκορ στο 38-37.

Προβάδισμα εκ νέου για το Χολαργό…

Το ξεκίνημα του β’ μέρους θύμισε πολύ το πρώτο δεκάλεπτο. Η Αθηναϊκή ομάδα μπήκε καλύτερα στο παρκέ και μετά το 43-42 στα 08’21, κατάφερε με σερί 0-10 να προηγηθεί στα 06’11 με 43-52. Οι «φιλοξενούμενοι» με εύστοχα περιφερειακά σουτ κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ. Για ακόμη μια φορά όμως η ομάδα της Τρίπολης αντέδρασε παρά τη διατήρηση της «εικόνας» με τις αρκετές απρόσεκτες επιλογές στην επίθεση (7 λάθη στο γ’ 10λεπτο) και με «αντεπίθεση» κατάφερε να «επιστρέψει» εκ’ νέου στο ματς μειώνοντας σε 52-54 στα 02’56. Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε η περίοδος με το σκορ στο 55-58.

Το καθοριστικό 3λεπτο της αναμέτρησης…

Κι ενώ με το ξεκίνημα της δ’ περιόδου κανείς θα περίμενε το φινάλε να είναι συναρπαστικά με τις δύο ομάδες να διεκδικούν τη νίκη ως το τέλος, το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου, αποδείχθηκε καθοριστικό, αφού η κακή αμυντική λειτουργία του Αρκαδικού και τα καθοριστικά περιφερειακά σουτ του Χολαργού που προσπάθησε συνολικά στο ματς να στηριχτεί στις προσπάθειες από τη γραμμή των 6,75μ, κατάφερε να δημιουργήσει ένα σερί 0-13 μετατρέποντας το 55-58 σε 55-71 στα 07’15.

Πλέον για την κλάση του Χολαργού η εξέλιξη αποδεικνυόταν ουσιαστική δίνοντας τέλος στην έκβαση της αναμέτρησης. Στη συνέχεια οι «φιλοξενούμενοι» δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα στο να διατηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας φτάνοντας τελικά στην επικράτηση με σκορ 67-82. Κάτι τα 6 λάθη στην δ’ περίοδο, οι κακές επιλογές στην αναζήτηση πόντων και οι άστοχες βολές (6/12 στο συγκεκριμένο 10λεπτο), απέτρεψαν τους παίκτες του κ. Δεσποτάκη σε μια ίσως απέλπιδα προσπάθεια να «επιστρέψουν» στο ματς.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ - ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΣ 67-82

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 28/04/2018 (17:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 250-350.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-22 (Α’), 38-37 (Β’), 55-58 (Γ’), 67-82 (Δ’)

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Διαμαντής, Λιότσιος, Λογοθέτης.

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Δεσποτάκης): Παππάς, Βλάχος 12(1), Λυμπερέας, Σίνης, Μούκας, Προδρόμου 10, Τζάιδας 2, Πελτιέρ 13, Γαρμπής 7(1), Αποστολίδης 4, Τζουγκαράκης 19.

ΑΕ ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Κουφός): Μπελ 11(2), Τσιλούλης 2, Παπανικολάου 14(2), Κόκκαλης 8(2), Παπαντωνάκος 5(1), Μοτσενίγος 5(1), Κομποδιέτας 5, Τσάμης 19(1), Σπυρόπουλος 4, Τζακόπουλος 9(3).