09212018Παρ

ΣΕΦΑ Αρκαδικός - Λακωνικός Κρόνος [ΠΑΙΔ] 63-28 (+φωτό, vid)

ARKADIKOS LAKONIKOS PAIDES SEP09 01

Την δική της πρεμιέρα για το φετινό πρωτάθλημα Παίδων πραγματοποίησε η αντίστοιχη ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού το απόγευμα της Κυριακής στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης. Συγκεκριμένα η ομάδα της Τρίπολης υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του Λακωνικού Κρόνου. Μια αναμέτρηση η οποία τελικά αποδείχθηκε εύκολη για την ομάδα της Τρίπολης, καθώς επικράτησε του αντιπάλου με σκορ 63-28.

Αγωνιστικά το παιχνίδι ξεκίνησε ιδιαίτερα νευρικά στον επιθετικό τομέα για τις δύο ομάδες. Πολλά λάθη, αστοχία και πολλά χαμένα εύκολα καλάθια από τους «γηπεδούχους», ήταν τα βασικά χαρακτηριστικά της αναμέτρησης στο πρώτο 7λεπτο της αναμέτρησης στο οποίο το σκορ διαμορφωνόταν στο 7-5. Από εκεί και ύστερα το φινάλε της πρώτης περιόδου άνηκε ολοκληρωτικά στον Αρκαδικό που με δικό του ξέσπασμα και επί μέρους σκορ 14-1, ξέφυγε με 19-6 στο φινάλε της α’ περιόδου.

Η συνέχεια αποδείχθηκε ανάλογη για την ομάδα της Τρίπολης η οποία μπορεί να μην εντυπωσίασε επιθετικά, αλλά είχε πολύ καλή απόδοση στην αμυντική λειτουργία. Αυτός ο τομέας συνέβαλε τα μέγιστα άλλωστε ώστε οι παίκτες του Παναγιώτης Γεωργακόπουλου να καταφέρουν να ξεφύγουν στο σκορ. Στο φινάλε του ημιχρόνου διαμορφωνόταν στο 34-11.

Στην επανάληψη ο έλεγχος ήταν ξεκάθαρος υπέρ του ΣΕΦΑ που ξεκίνησε δυνατά στο β’ μέρος και με διαδοχικούς πόντους αλλά και καλή άμυνα αύξησε το προβάδισμά. Στο 44-14 το σκορ στα 08’13 και στο 48-19 στο τέλος της γ’ περιόδου. Η τελευταία περίοδος είχε τυπικό χαρακτήρα, αλλά οι δύο ομάδες παίζοντας πιο ελεύθερα έπαιξαν ωραίο μπάσκετ κρατώντας το ρυθμό του παιχνιδιού σε ικανοποιητικά επίπεδα. Στο 57-24 στα 04’41 το σκορ και στο 61-24 στα 02’48, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται στο 63-28.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 09/09/2018 (20:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 30-50.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσιμπούρης, Μητσέας.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-6 (Α’), 34-11 (Β’), 48-19 (Γ’), 63-28 (Δ’).

ΣΕΦΑ ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, Βελισάριος Τσαμακλής): Χαραλαμπόπουλος 2, Γκέκας 2, Αλεξόπουλος 7(1), Χωματάς 25, Καψιώτης 13, Μποτούλας, Μάνδρος, Καρκαζής 2, Συρεγγέλας-Αθανασιάδης 6, Κουτρουμπής 6.

ΛΑΚΩΝΙΚΟΣ ΚΡΟΝΟΣ (Α. Σκιαδάς, Θ. Σφυρής): Χαράμης 3(1), Ρέμπης Χ. 14(1), Πετάκος, Καλαμαράς, Ρέμπης Δ. 5, Παπαδάκος, Αλεξόπουλος, Παπαδόπουλος, Νεοφώτιστος 3, Βλογιαννίτης 2, Δημακάκος, Λιόντης 1.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG