11182017Σαβ

Φιλική επικράτηση του Παναρκαδικού επί του Λεωνιδίου

PANARKADIKOS LEONIDIO AUG13 01Το πρώτο αγωνιστικό τεστ για την τρέχουσα αγωνιστική σεζόν έδωσε η ομάδα του Παναρκαδικού το απόγευμα της Κυριακής στο Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού, απέναντι στην ομάδα του Λεωνιδίου. Μία αναμέτρηση στην οποία νικήτρια αναδείχθηκε η ομάδα του «τριφυλλιού» με σκορ 3-0, σ’ ένα παιχνίδι στο οποίο το σκορ αποτελεί το τελευταίο αγωνιστικό δεδομένο που κρατούν οι δύο προπονητές και οι δύο σύλλογοι, καθώς αυτά που είχαν περισσότερα σημασία ήταν τα αγωνιστικά δεδομένα σε ατομικό και ομαδικό επίπεδο μέσα απ’ όσα έχουν οι ομάδες δουλέψει μέχρι σήμερα στο πρώτο διάστημα της προετοιμασίας τους.

Αναφορικά με την συγκεκριμένη αναμέτρηση η ομάδα του Παναρκαδικού αποδείχθηκε καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, είχε καλύτερη αμυντική λειτουργία και αρκετές καλές συνεργασίες στον δημιουργικό τομέα κάποιες από τις οποίες επέφεραν και τα τέρματα της αναμέτρησης. Καλά στοιχεία κυρίως στο πρώτο ημίχρονο έδειξαν και οι «φιλοξενούμενοι», ωστόσο δεν κατάφεραν να επιβάλουν σε κάποιο σημείο του ματς το δικό τους ρυθμό ή να ελέγξουν το ματς.

Το σίγουρο πάντως είναι ότι και οι δύο εκπρόσωποι του Αρκαδικού ποδοσφαίρου τη νέα σεζόν στη Γ’ Εθνική κατηγορία, χρειάζονται ακόμη πολύ δουλειά και αυτό φυσικά το γνωρίζουν πρώτοι απ’ όλους οι προπονητές των ομάδων. Το συγκεκριμένο φιλικό ήταν μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για συμπεράσματα και αξιολογήσεις των διαφορετικών τομέων των ομάδων σε αγωνιστικό επίπεδο.

Προβάδισμα από το ξεκίνημα…

Η ομάδα του Λεωνιδίου αποτελεί γεγονός ότι προσπάθησε να μπει δυνατά και να πιέσει ψηλά τους «πράσινους» στη συγκεκριμένη φιλική αναμέτρηση, ωστόσο ο Παναρκαδικός στηριζόμενος στις ωραίες συνεργασίες των παικτών του κατάφερε γρήγορα να προηγηθεί μετά από κερδισμένο πέναλτι του Νάτση και εύστοχη εκτέλεση του Συρεγγέλα για το 1-0. Οι καλές συνεργασίες των παικτών του Γιώργου Αντωνόπουλου συνεχίστηκαν και στη συνέχεια του α’ μέρους. Στο 16’ μετά από πολύ ωραία συνεργασία των Λυμπερόπουλου Δημήτρη, Καδά και Λυμπερόπουλου Νίκου έφεραν τον τελευταίο σε θέση βολής απέναντι στον Γιαννούση ο οποίος πρόλαβε να μπλοκάρει τη μπάλα.

Αν και στη συνέχεια δεν είδαμε πολλές αξιόλογες στιγμές η ομάδα της Τρίπολης, κατάφερε να ελέγχει το ματς και με την διάθεση να πιέσει τη μπάλα κάθε φορά που οι «ερυθρόλευκοι» είχαν την κατοχή. Στο 39’ ένα σουτ του Νίκου Λυμπερόπουλου κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννούση, ενώ στο 44’ η εξαιρετική κάθετη μπαλιά του Καδά στον Τζωρτζ Ομποσού και το σουτ του τελευταίου αποκρούστηκε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

Καλύτεροι οι «πράσινοι» στην επανάληψη…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναρκαδικός παρά τις πολλές αλλαγές που πραγματοποίησε με το ξεκίνημα του β’ ημιχρόνου, μπήκε αρκετά δυνατά στο ματς και απείλησε με διαδοχικές φάσεις για ένα δεύτερο γκολ. Στο 46’ η ωραία μπαλιά στον Γιουκούδη και η προβολή στο πρώτο δοκάρι «εξουτερώθηκε» από τον τερματοφύλακα του Λεωνιδίου. Στο 52’ μετά από κόρνερ από αριστερά ο Αρδάμης έπιασε την κεφαλιά και πέτυχε ένα πολύ όμορφο τέρμα για το 2-0.

Αν και ο ρυθμός έπεσε κάπως στη συνέχεια του παιχνιδιού οι «πράσινοι» συνέχισαν να απειλούν και να ελέγχουν το ματς. Στο 78’ μετά από ακόμη μια πολύ ωραία συνεργασία ο Γιουκούδης σκόραρε για το 3-0. Στο 86’ το γυριστό σουτ του Γιουκούδη κατέληξε στην αγκαλιά του Γιαννούση.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 60-80.

ΤΕΡΜΑΤΑ: 11’ Συρεγγέλας, 52’ Αρδάμης, 78’ Γιουκούδης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: -

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Αντωνόπουλος): Ψυχογιός, Τσέκος, Μπινιώρης, Κυριακόπουλος, Νάνος, Νάτσης, Τζωρτζ, Λυμπερόπουλος Δ., Συρεγγέλας, Καδάς, Λυμπερόπουλος Ν. Στο β’ ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Άσσεν, Μπούτας, Στρέμπας, Αρδάμης, Τσιώλης, Απειρανθίτης, Γιουκούδης,

ΛΕΩΝΙΔΙΟ Α.Σ. (Ιωάννης Νενεκούμης): Γιαννούσης Κ., Δολιανίτης, Τσεμπέλης, Λάλας, Κυρίος, Μπακάλης, Κοττής, Χιώτης, Γιαννούσης Σοφ., Βρεττάκης, Κατσικαδάς. Στο β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι: Λάτσης, Μπαϊρακτάρης, Ντούσιας, Καραγκούνης, Χείλαρης.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG