10202017Παρ

Νευρικότητα, λάθη και διαιτησία οδήγησαν σε νέα ήττα τον Παναρκαδικό

PANARKADIKOS 01Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στην Γ’ Εθνική κατηγορία είχαμε το απόγευμα της Κυριακής με τα παιχνίδια της 2ης αγωνιστικής. Στην Τρίπολη ο Παναρκαδικός καλούνταν να ξεπεράσει το σοκ της ήττα στα Βραχνέικα και να βρει τρόπο να αποσπάσει θετικό αποτέλεσμα σ’ ένα ματς με υψηλό δείκτη δυσκολίας, απέναντι στην δυνατή ομάδα του Αστέρα Αμαλιάδας. Ένα παιχνίδι στο οποίο το «τριφύλλι» έψαχνε και την καλή αγωνιστική παρουσία στο ματς η οποία πέρα από τους βαθμούς θα μπορούσε να του δώσει αγωνιστική ώθηση στη συνέχεια.

Εκ του αποτελέσματος ο Παναρκαδικός στο συγκεκριμένο παιχνίδι αποδείχθηκε αναποτελεσματικός στο δημιουργικό παιχνίδι και αδυναμία στο να δημιουργήσει πολλές ουσιαστικές στιγμές προς την αντίπαλη εστία. Αντιθέτως πλήρωσε το γκολ του πρώτου ημιχρόνου αλλά και την κακή διαιτησία του κ. Παπαδόπουλου που αποδείχθηκε ο αρνητικός πρωταγωνιστής στην αναμέτρηση, καταρχάς για την λανθασμένη απόφαση και υπόδειξη πέναλτι στο δεύτερο γκολ της Αμαλιάδας, καθώς και σε διάφορες άλλες λάθος αποφάσεις που στο σύνολο τους κυρίως στην επανάληψη εκνεύρισαν τους «γηπεδούχους», με αποτέλεσμα να βρεθούν εκτός ρυθμού και συγκέντρωσης στο ματς.

Εν τέλει το γκολ του Μπαραμπαρούση στο 27’ και του Κέρι με πέναλτι στο 63’, διαμόρφωσαν το τελικό 0-2 και οδήγησαν σε νέα ήττα τον Παναρκαδικό που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς βαθμούς.

Διάθεση να απειλήσει αλλά 0-1…

Η ομάδα του Παναρκαδικού φάνηκε να μπαίνει στην αναμέτρηση με διάθεση να απειλήσει την αντίπαλη ομάδα. Έδειξε στο ξεκίνημα σε κάποιες περιπτώσεις ότι μπορεί να απειλήσει τους «φιλοξενούμενους», όπως ήταν η περίπτωση της φάσης του 8’ με το σουτ του Ομπόσου να μπλοκάρει ο Καβουσάκης. Στο 16’ σειρά του Τόρες να απειλήσει την εστία του Παναρκαδικού, αλλά το σουτ να καταλήγει άουτ.

Κι ενώ το παιχνίδι έδειχνε να είναι κάπως ισορροπημένο, ήρθε η φάση του 27’ για να δώσει το προβάδισμα στην ομάδα της Ηλείας. Συγκεκριμένα ήταν η ασταθής απόκρουση του Χότζιτς που ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον Μπαρμπαρούση ο οποίος δεν δυσκολεύτηκε να σκοράρει για το 0-1. Η ομάδα του Παναρκαδικού στη συνέχεια προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά αποδείχθηκε μη αποτελεσματική στο να φτάσει με προϋποθέσεις απέναντι στα αντίπαλα καρέ. Στο 45’ ένα σουτ του Συρεγγέλα θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα της αναμέτρησης. Ένα σουτ που έφυγε άουτ από καλή θέση στην αντίπαλη περιοχή.

Η ανωτερότητα του Αστέρα και το πέναλτι φάντασμα στην επανάληψη…

Στην επανάληψη η ομάδα του Αστέρα Αμαλιάδας μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με την πίεση που άσκησε στους «πράσινους» θέλησε να ελέγξει το ματς και να μην απειληθεί. Κάτι που συνέβη αφού οι «γηπεδούχοι» αποδείχθηκε ότι επηρεάστηκαν από αυτό το pressing, με αρκετά λάθη που δεν επέτρεπε στον Παναρκαδικό να βρει ρυθμό και να κυκλοφορήσει αποτελεσματικά τη μπάλα. Ηρεμία δεν υπήρχε στην ομάδα του «τριφυλλιού» προκειμένου να βρεθούν τρόποι αντρίδρασης.

Σαν να μην έφταναν όλα αυτά στο 63’ ήρθε και το λάθος της αναμέτρησης από τον Γεώργιο Παπαδόπουλο που είδε παράβαση στην απομάκρυνση της μπάλας από τον Χότζιτς και της επαφής με τον Μπαρμπαρούση. Το πέναλτι ανέλαβε να εκτελέσει ο Κέρι που ευστόχησε για το 0-2.

Στη συνέχεια δεν έλειψε ο εκνευρισμός από κάποιες λανθασμένες αποφάσεις του διαιτητή που ήταν αρκετός για να θέσει τους «πράσινους» ουσιαστικά εκτός διεκδίκησης κάτι περισσότερου στο ματς. Η όποια υπεροχή στο φινάλε σε επίπεδο πρωτοβουλίας κινήσεων δεν είχε κανένα αντίκτυπο. Μοναδικές αξιόλογες στιγμές ίσως  αποτέλεσαν για τον Παναρκαδικό στο φινάλε δύο τελικές προσπάθειες του Ομπόσου και μία του Στρέμπα, ενώ από την πλευρά του Αστέρα, σημειώθηκε η φάση στις καθυστερήσεις με την τελική προσπάθεια του Μαρουκάκη.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό Παναρκαδικού | 08/10/2017 (16:00).

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Παπαδόπουλος (Αχαΐας).

ΒΟΗΘΟΙ: Σπήλιος Οικονόμου (Αχαΐας), Αντώνιος Γκοτσόπουλος (Αχαΐας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Σωτήριος Δανούσης (Αργολίδας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 27’ Μπαρμπαρούσης, 63’ (πεν.) Κέρι.

ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Γ. Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Άσεν (46’ Τσέκος), Μπούτας, Μπαξεβάνος (67’ Νάτσης), Νάνος, Κυριακόπουλος, Τζορτζ, Ν. Λυμπερόπουλος, Συρεγγέλας (69’ Τσιώλης), Κάδας, Δ. Λυμπερόπουλος (52' Στρέμπας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ (Τ. Καβακάς): Καβουσάκης, Μπούζουρας, Παπαδόπουλος (46’ Μπουτσικάκης), Κασάπης, Αρβανίτης, Κουμπαρούλης (52' Σταθάκης), Άλμπερτ (75’ Ρόβας), Μπανούσης, Μπαρμπαρούσης, Κέρι, Τόρες (67’ Μαρουκάκης).