11182017Σαβ

Μια κεφαλιά, τρεις «χρυσοί» βαθμοί για τον Αστέρα απέναντι στον Παναθηναϊκό!

ASTERAS PANATHINAIKOS NOV04 01Συνέχεια στην αγωνιστική δράση στο χώρο της SuperLeagueκαι για την ομάδα του Αστέρα Τρίπολης που ακόμη προσπαθεί να βρει τα πατήματά του στο πρωτάθλημα, ψάχνοντας εναγωνίως βαθμούς που θα του επιτρέψουν να ξεφύγει από τις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Το παιχνίδι στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» επί του Παναθηναϊκού κρινόταν κάτι περισσότερο από σημαντικό για τους «Αρκάδες» ως προς την κατάκτηση βαθμών. Μια αναμέτρηση ωστόσο που αποτελούσε σημαντικό παιχνίδι και για το «τριφύλλι» που θέλει να ανέβει ακόμη περισσότερο βαθμολογικά.

Για τον Αστέρα Τρίπολης λοιπόν το συγκεκριμένο ματς το απόγευμα του Σαββάτου κρινόταν πολύ σημαντικό και εκ του αποτελέσματος αν και το παιχνίδι ήταν αρκετά «κλειστό» χωρίς πολλές φάσεις, η ομάδα της Τρίπολης στηριζόμενη σε μια στημένη φάση στο 86’ κατάφερε να σκοράρει και να φτάσει σε μια πολύ σπουδαίας σημασίας νίκη.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες στηρίχθηκαν περισσότερο στην αμυντική λειτουργία τους και απέφυγαν να ρισκάρουν πολύ επιθετικά. Οι φάσεις στο πρώτο 45λεπτο ήταν ελάχιστες κάτι που κρίθηκε λίγο - πολύ αναμενόμενο από την τακτική των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο.

Στην επανάληψη οι δύο ομάδες όσο το ματς όδευε προς το φινάλε του, προσπάθησαν να ψάξουν το γκολ, είτε μέσα από κάποιες συγκεκριμένες φάσεις, είτε από στημένα, χωρίς ωστόσο στην συντριπτική πλειοψηφία των φάσεων να απειλήσουν ιδιαίτερα. Από μια κλασική στιγμή για κάθε ομάδα στην επανάληψη, δεν φαινόταν ότι ήταν αρκετές για να αποφέρουν κάποιο θετικό αποτέλεσμα. Ωστόσο σε μια εκτέλεση κόρνερ ο Αστέρας σκόραρε με τον Μουνάφο στο 86’, «ξεκλείδωσε» στην αντίπαλη καλή άμυνα, κράτησε το προβάδισμα στο φινάλε και έφτασε στην επικράτηση με σκορ 1-0.

Προσεκτικές οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τις δύο ομάδες να μπαίνουν με διάθεση να επιβάλουν το ρυθμό τους. Ωστόσο οι άμυνες ήταν αυτές που κυριάρχησαν περισσότερο με αποτέλεσμα στο πρώτο 20λεπτο ελάχιστες φάσεις χωρίς κανένα κίνδυνο για καμία από τις δύο εστίες. Η ομάδα της Τρίπολης σταδιακά άρχισε να ανεβαίνει προς την αντίπαλη περιοχή, με την πρώτη τελική του Αστέρα Τρίπολης να έρχεται στο 23’ όταν σε σουτ του Καλτσά η μπάλα κόντραρε σε αμυντικό και έφυγε κόρνερ.

Οι όποιες επιθέσεις των δύο ομάδων είτε από συνδυασμούς, είτε από στατικές φάσεις πέρασαν ανεκμετάλλευτες, κάτι τα λάθη στην τελική επιλογή, κάτι η βαρύτητα και των δύο ομάδων στην άμυνα, κράτησαν τις δύο ομάδες μακριά από κάποια καλή στιγμή. Στο 28’ ένα σουτ του Τόνσο να φεύγει άουτ.

Στο 32’ ήρθε η καλύτερη στιγμή της αναμέτρησης για λογαριασμό του Παναθηναϊκού όταν μετά από ωραία σέντρα-μπαλιά του Χίλιεμαρκ, η προβολή του Μολίνς απέναντι στον Αθανασιάδη έφυγε επικίνδυνα άουτ!

Στο ίδιο τέμπο το ματς μέχρι το φινάλε του α’ μέρους…

Στη συνέχεια της αναμέτρησης οι δύο ομάδες προσπάθησαν να ανεβάσουν ρυθμούς χωρίς να ρισκάρουν επιθετικά. Οι φάσεις μέχρι το φινάλε του α’ ημιχρόνου ήταν ελάχιστες. Συνολικά το πρώτο ημίχρονο αποδείχθηκε ιδιαίτερα συντηρητικό για τις δύο ομάδες. Στις καθυστερήσεις του α’ μέρους ο Γιαννούλης μετά από ατομική ενέργεια έβγαλε μια επικίνδυνη μπαλιά από αριστερά η οποία όμως κατέληξε στην αγκαλιά του Βλαχοδήμου.

Χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο 45λεπτο συνολικά τρεις τελικές κατέληξαν στην εστία και αυτές χωρίς να απειλήσουν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες. Μία για τους «γηπεδούχους» και δύο για τους «φιλοξενούμενους».

Μοιρασμένο και το β’ μέρος…

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο σε σχέση με το πρώτο μέρος, σ’ ένα ισορροπημένος ματς στο πρώτο περίπου 15λεπτο. Ο Αστέρας όσο προσπαθούσε να βρει φάσεις αδυνατούσε να δημιουργήσει μια αξιόλογη τελική προσπάθεια στο ματς. Στο 52’ το γυριστό σουτ του Μολέδο από την αντίπαλη περιοχή κόντραρε στον Δουβίκα και κατέληξε κόρνερ. Στο 55’ ένα σουτ του Τόνσο κοντράρει σε αμυντικό και φεύγει και πάλι κόρνερ. Ένα διάστημα στο οποίο δεν υπήρξε κάτι το ουσιαστικά σε μια παρόμοια εικόνα του πρώτου ημιχρόνου.

Ανέβηκε ο ρυθμός στο φινάλε…

Μετά το 60’ ο Αστέρας ήταν αυτός που ανέβασε ταχύτητα στο ματς και προσπάθησε να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Οι «γηπεδούχοι» κέρδισαν κάποια μέτρα και κατάφεραν στο 64’ να χάσουν μεγάλη ευκαιρία όταν μετά από μπαλιά του Ιγκλέσιας ο Γκοντό βγήκε απέναντι στον Βλαχοδήμο, αλλά ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού με σωτήρια επέμβαση κράτησε απαραβίαστη την εστία του. Στη συνέχεια όμως και ο Παναθηναϊκός απείλησε με μεγάλη στιγμή, όταν μετά από μπαλιά του Χίλιεμαρκ που μπήκε από αριστερά στην περιοχή του Αστέρα, βρήκε τον Χουλκ που από εξαιρετική θέση έπιασε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο Αθανασιάδης!

Κι ενώ τίποτα δεν έδειχνε στη ροή του ματς ότι θα μπορούσε να αλλάξει τα δεδομένα του ματς. Μια στημένη φάση για τον Αστέρα «ξεκλείδωσε» την αντίπαλη άμυνα. Ήταν συγκεκριμένα μια εκτέλεση κόρνερ από δεξιά με τον Τόνσο. Ο Ιγκλέσιας με κεφαλιά γύρισε το δεύτερο δοκάρι και εκεί ο Μουνάφο με νέα κεφαλιά σκόραρε για το 1-0! Στην υπολειπόμενο χρόνο ο Παναθηναϊκός ανοίχτηκε και πάλεψε για την ισοφάριση χωρίς όμως αποτέλεσμα.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 04/11/2017 (19:30).

ΚΑΙΡΟΣ: Καθαρός.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Κομίνης (Θεσπρωτίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Χρήστος Μπαλτάς (Αχαΐας), Αντώνης Καρατζίκας (Αθηνών).

Δ’ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Χαράλαμπος Καλογερόπουλος (Αθηνών).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 86’ Μουνάφο.

ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50’ Κυριακόπουλος, 59’ Πασαλίδης, 79’ Τόνσο | 29’ Βιγιαφάνιες, 50’ Μολέδο, 68’ Κουρμπέλης.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κυριακόπουλος (60’ Μαντίντα), Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κώτσιρας, Μουνάφο, Καλτσάς (81’ Ιγκόρ), Τόνσο, Δουβίκας (57’ Γκοντό), Ιγκλέσιας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Μαρίνος Ουζουνίδης): Βλαχοδήμος, Χουλτ, Μολέδο, Κολοβέτσιος, Κουλιμπαλί (42’ λ.τρ. Γιόχανσον), Κουρμπέλης, Σίλα, Μολίνς, Χίλιεμαρκ (73’ Καμπέσας), Λουντ, Βιγιαφάνιες (62’ Μουνιέ).