11182017Σαβ

Έσπασε τη δυσμενή παράδοση και έφυγε από τον Πύργο με σπουδαίο «διπλό» ο Παναρκαδικός!

PANARKADIKOS 01Μετά το «μουδιασμένο» ξεκίνημα στο πρωτάθλημα η ομάδα του Παναρκαδικού καλούνταν να βρει αντίδραση, επιστρέφοντας στα διαδοχικά θετικά αποτελέσματα που θα του επέφεραν συνεχόμενους βαθμούς με σκοπό την παρουσία των «πρασίνων» στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα του 5ου ομίλου. Στα πλαίσια λοιπόν της 5ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου στη Γ’ Εθνική ο Παναρκαδικός καλούνταν να αντιμετωπίσει εκτός έδρας στον Πύργο την αντίστοιχη ομάδα του Πανηλειακού.

Ένα ματς στο οποίο οι «Αρκάδες» είχαν μια δυσμενής παράδοση οι οποία κρατούσε πάρα πολλά χρόνια τη στιγμή μάλιστα που ήταν υποχρεωμένοι να διεκδικήσουν θετικό αποτέλεσμα στην έδρα των «ερυθρολεύκων». Σ’ ένα ματς λοιπόν που διεξήχθη το απόγευμα της Κυριακής ο Παναρκαδικός όντας καλύτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, σοβαρός ανασταλτικά και ουσιαστικός στην επίθεση, κατάφερε να φύγει από την πρωτεύουσα της Ηλείας με νίκη με σκορ 0-1, χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Συρεγγέλας στο 57’

Με αυτό το αποτέλεσμα οι «πράσινοι» κατάφεραν να ανέβουν στις πρώτες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα και να ανασάνουν βαθμολογικά εν’ όψει ακόμη μίας εκτός έδρας αναμέτρησης επί του ΠΑΟ Βάρδας.

Καλύτερος στο πρώτο ημίχρονο ο Παναρκαδικός…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης βρήκε τους παίκτες του Γιώργου Αντωνόπουλου να μπαίνουν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο και να αποκτούν την πρωτοβουλία των κινήσεων. Ο Παναρκαδικός ήταν αυτός που είχε και την κατοχή αλλά και ήταν και αυτός που απειλούσε περισσότερο την αντίπαλη εστία. Αν και η πρώτη αξιόλογη επίσκεψη ήρθε στο ματς για τον Πανηλειακό με ένα επικίνδυνο σουτ, η συνέχεια άνηκε στους «πράσινους» που προσπαθούσαν να «χτυπήσουν» κυρίως από τα άκρα.

Άστοχο στο 9’ του εκτελεσμένο φάουλ του Στρέμπα, ανεκμετάλλευτες αλλά επικίνδυνες οι παράλληλες μπαλιές των Μπούτα και Νάτση στη συνέχεια. Κορυφαία στιγμή για τον Παναρκαδικό στο 28’ όταν ο Νάτσης είδε την τελική του προσπάθεια να σταματάει στο δοκάρι της εστίας του Πανηλειακού! Η πρωτοβουλία των κινήσεων συνεχίστηκε για τον Παναρκαδικό που τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο 0-0.

Σταθερός στην άμυνα, ουσιαστικός στην επίθεση…

Στην επανάληψη η ομάδα της Τρίπολης συνέχισε να κρατάει πολύ καλή την εξαιρετική απόδοσή της στην άμυνα, αλλά την ίδια ώρα έψαχνε το γκολ μπροστά. Το πρώτο δεκάλεπτο περίπου της επανάληψης πέρασε χωρίς φάσεις, αλλά στην πρώτη αξιόλογη επίσκεψη του Παναρκαδικού στο β’ μέρος ήρθε και το γκολ. Ήταν συγκεκριμένα η εξαιρετική μπαλιά του Νίκου Λυμπερόπουλου στον Συρεγγέλα ο οποίος με πλασέ έκανε το 0-1. Ο Παναρκαδικός έψαξε και άλλο γκολ στη συνέχεια, ενώ στο 67’ ο Νίκος Λυμπερόπουλος σκόραρε με το γκολ όμως να ακυρώνεται.

Στη συνέχεια ο Πανηλειακός προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς, οι «πράσινοι» αποδείχθηκαν εξαιρετικά συγκεντρωμένοι στην άμυνα και ουσιαστικά δεν απειλήθηκαν αισθητά. Ο Γιώργος Αντωνόπουλος «φρέσκαρε» στη συνέχεια και ενίσχυσε ανασταλτικά την μεσαία γραμμή, ενώ μέχρι το φινάλε λίγα πράγματα συνέβησαν στον αγωνιστικό χώρο. Το 0-1 παρέμεινε και ο Αστέρας πήρε μια σπουδαία νίκη για τη συνέχεια!

ΓΗΠΕΔΟ: Πύργου.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 200-300.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γεώργιος Κόλλιας (Αργολίδας).

ΒΟΗΘΟΙ: Ευάγγελος Λυκομήτρος (Αργολίδας), Χαράλαμπος Νενεκούμης (Αργολίδας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Δημήτριος Δερδελάκος (Λακωνίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 57’ Συρεγγέλας.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 28’ Νάτσης.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 59’ Τσέκος, 87’ Ομπόσου | 24’ Σέχου, 33’ Μπουρλάκης, 67’ Σωτηρόπουλος, 81’ Κολόκας.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ:

ΠΑΝΗΛΕΙΑΚΟΣ (-): Καπετανάκης, Σέχου, Λεβέντης, Κολόκας, Σούλης, Νικολόπουλος, Ντάνκουα, Γκοτσούλιας, Κρεββατάς, Μπουρλάκης, Σωτηρόπουλος (68’ Χατζηστάμου).

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Τσέκος, Μπούτας (86’ Ευαγγέλου), Μπαξεβάνος, Νάνος, Κυριακόπουλος, Νάτσης (72’ Λυμπερόπουλος Δ.), Λυμπερόπουλος Ν., Στρέμπας, Καδάς (90’+1’ Μπινιώρης), Συρεγγέλας.