11192017Κυρ

ΑΕΚ Τρίπολης - Πανθυρεατικός 2-6 (+φωτό)

AEK PANTHYREATIKOS NOV06 01Στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α’ τοπικής κατηγορίας το απόγευμα της Κυριακής η ομάδα της ΑΕΚ Τρίπολης υποδέχθηκε την ομάδα του πρωτοπόρου Πανθυρεατικού στο Δημοτικό γήπεδο Φιλικών. Μια αναμέτρηση στην οποία οι «γηπεδούχοι» θα προσπαθούσαν να κερδίσουν βαθμό ή βαθμούς σπάζοντας ουσιαστικά το αήττητο της ομάδας της Βόρειας Κυνουρίας. Αποστολή καθόλου εύκολη καθώς η φετινή ομάδα του Πανθυρεατικού κρίνεται ιδιαίτερα ανταγωνιστική, την ώρα που σε αρκετά παιδιά τις ΑΕΚ Τρίπολης λείπουν οι αγωνιστικές εμπειρίες.

Αγωνιστικά το απόγευμα της Κυριακής σ’ ένα ματς που αποδείχθηκε χορταστικό σε επίτευξη τερμάτων (συνολικά 8), η ομάδα του Άστρους δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και επικράτησε με σκορ 2-6. Οι «κιτρινόμαυροι» στηρίχθηκαν στις αδυναμίες της αντίπαλης άμυνας αλλά και στην μεγάλη αποτελεσματικότητά τους στο σκοράρισμα, αφού όσες σχεδόν φορέθηκαν βρέθηκαν σε θέση βολής απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα κατάφεραν να σκοράρουν. Μετά λοιπόν από 4 αγώνες ο Πανθυρεατικός έχει ξεφύγει βαθμολογικά από τις περισσότερες ομάδες με τον Ερμή Μελιγούς να είναι η μόνη ομάδα που τον ακολουθεί.

Καταιγιστικό τέταρτο στην αναμέτρηση…

Κανείς ίσως απ’ όσους βρίσκονταν στο γήπεδο Φιλικών δεν φανταζόταν ίσως τον καταιγιστικό ρυθμό και τα τέρματα που θα σημειώνοντας μόλις στο πρώτο 15λεπτο της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα σημειώθηκα τέσσερα τέρματα σε διάστημα μόλις εννέα αγωνιστικών λεπτών. Στο 6’ ο Πανθυρεατικός άνοιξε το σκορ μετά από ωραία ενέργεια του Κατσίρη για το 0-1. Πριν καλά-καλά προλάβουν οι «γηπεδούχοι» να καταλάβουν τι συνέβη, οι «φιλοξενούμενοι» στο 7’ με τον ίδιο παίκτη μετά από εύκολο πλασέ σε εύκολη διάσπαση της άμυνα της ΑΕΚ Τρίπολης έγινε το 0-2.

Η αντίδραση ήρθε στη συνέχεια για την ΑΕΚ που απάντησε άμεσα με γκολ του Πρίφτι ο οποίος μείωσε σε 1-2 και μπήκε ξανά στο παιχνίδι. Ο ρυθμός συνεχίστηκε να είναι αρκετά γρήγορος με τις άμυνες στο πρώτο 15λεπτο να απουσιάζουν από τον αγωνιστικό χώρο! Στο 10’ ένα σουτ του Δημάκου λέφυγε ψηλά άουτ, ενώ στο 11’ ο Πρίφτι που βρέθηκε απέναντι στον Μπάρλα έπιασε ένα σουτ το οποίο απέκρουσε σωτήρια ο τερματοφύλακας του Πανθυρεατικού. Κι εκεί που η αΕΚ θα μπορούσε να είχε κάνει το 2-2, ήρθε τελικά στο 14’ το 1-3 μετά από ενέργεια του Κατσίρη και αυτογκόλ του Γιαννούλη.

Πεσμένος ρυθμός στη συνέχεια…

Από το 14’ και μετά ο ρυθμός όπως ήταν φυσιολογικό κάποια στιγμή θα έπεφτε. Η ομάδα του Άστρους μετά το σαφές προβάδισμα θέλησε να προσέξει περισσότερη την αμυντική λειτουργία και να μην βιαστεί επιθετικά. Έτσι με μεγαλύτερη ηρεμία και συγκέντρωση και μετά από ένα μικρό διάστημα πίεσης θα μπορούσε να πει κανείς ότι οι «φιλοξενούμενοι» είχαν τον έλεγχο του ματς. Στο 18’ μια σέντρα του Κατσίρη αποκρούει ο Κόλιας. Από εκείνο το χρονικό σημείο μέχρι του φινάλε του ημιχρόνου, μόνο μια αξιόλογη φάση σημειώθηκε στο 37’ όταν ύστερα από κερδισμένο φάουλ για την ΑΕΚ, ο Ευγένιος Πετρόπουλος, έστειλε τη μπάλα πάνω από την αντίπαλη εστία.

Δεν έλειψαν τα λάθη στην επανάληψη…

Στο β’ ημίχρονο με τον Πανθυρεατικό να κρατάει το προβάδισμα στο σκορ, δεν έλλειψαν τα λάθη επιθετικά για τις δύο ομάδες. Ένα διάστημα στο β’ μέρος στο οποία οι συνεχείς λάθος επιλογές έφεραν ένα μικρό εκνευρισμό στις ομάδες. Στο 55’ ο Ρένος Πετρόπουλος δεν μπορεί να πιάσει την προβολή στο 2ο δοκάρι και να σκοράρει, με τη μπάλα να φεύγει άουτ. Στο 58’ ο Κατσίρης απέναντι στον Κόλλια στην τελική του προσπάθεια στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Στο 62’ οι «φιλοξενούμενοι» σκοράρουν με τον Μπάρλα Κ. αλλά το γκολ ακυρώνεται με υπόδειξη οφ-σάιντ, ενώ ένα σουτ του Πρίφτι καταλήγει στην αγκαλιά του Μπάρλα.

Τέσσερα ακόμη γκολ στο φινάλε…

Στο τελευταίο 20λεπτο της αναμέτρησης το παιχνίδι ανέβασε ρυθμούς με αποτέλεσμα να έρθουν ακόμη τέσσερα τέρματα στην συνάντηση. Στο 72’ μετά από ωραία σέντρα του Χαρμπαλή από κόρνερ ο Μπάρλας Κ. με κεφαλιά σκόραρε για το 1-4. Στο 75’ ένα σουτ του Ανδριανού από καλή θέση για την ΑΕΚ έφυγε άουτ. Στο 80’ μετά από κόρνερ του Πετρόπουλου, ο Καψής με προβολή έκανε το 2-4.

Το φινάλε ωστόσο άνηκε στον Πανθυρεατικό που με δύο όμορφα τέρματα διαμόρφωσε το τελικό 2-6. Στο 82’ μετά από επίθεση των «φιλοξενούμενων» ο Τακλής απέναντι στον Κόλλια έπιασε ένα πολύ ωραίο σουτ που κατέληξε στην εστία της ΑΕΚ για το 2-5 και στο 90’ ο ίδιος παίκτης με έξοχο πλασέ προ του Κόλλια διαμόρφωσε το τελικό 2-6.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Φιλικών.

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 30-40.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ν. Γεωργόπουλος (Αρκαδίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Τρ. Πετρόπουλος (Αρκαδίας), Δ. Χαραλαμπόπουλος (Αρκαδίας).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Γεώργιος Μπιρμπίλης (Αρκαδίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 8’ Πρίφτι, 80’ Καψής | 6’ Κατσίρης, 7 Κατσίρης, 14’ (αυτ.) Γιαννούλης, 72’ Μπάρλας Κ., 82’ Τακλής, 90’ Τακλής.