12152017Παρ

Ευρεία νίκη με 4-0 την Κέρκυρα και «τεσσάρα» νικών για τον Αστέρα!

ASTERAS KERKYRA DEC02 01Αγωνιστική δράση με τη διεξαγωγή της 13ης αγωνιστικής στην SuperLeagueκαι ο Αστέρας Τρίπολης που τις τελευταίες αγωνιστικές τα πάει εξαιρετικά σε αγωνιστικό επίπεδο με τρεις διαδοχικές νίκες και ανεβασμένη ψυχολογία και απόδοση σε δεύτερο διαδοχικό ματς μετά το ματς με Λεβαδειακό, καλούνταν απέναντι στην ομάδα της Κέρκυρας να διεκδικήσει την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της η οποία θα επέτρεπε στους «Αρκάδες» να ξεφύγουν για τα καλά από την «ουρά» του βαθμολογικού πίνακα και πλησιάζοντας ακόμη πιο ψηλά στην πρώτη πεντάδα!

Στην συγκεκριμένη αναμέτρηση το απόγευμα του Σαββάτου στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» η ομάδα της Τρίπολης εκμεταλλευόμενη την ταλαιπωρημένη ομάδας της Κέρκυρας με την πολύ κακή αμυντική λειτουργία της και έλλειψη πάθους κατάφερε να κυριαρχήσει βρίσκοντας το δρόμο προς την αντίπαλη εστία συνολικά τέσσερις για το τελικό 4-0. Μια νίκη που είναι η τέταρτη διαδοχική στο πρωτάθλημα ανεβάζοντας ακόμη ψηλότερα στον βαθμολογικό πίνακα τους «Αρκάδες».

Στο πρώτο ημίχρονο σ’ ένα από τα πιο εύκολα ίσως και πιο καλά ημίχρονο της φετινής αγωνιστικής περιόδου, ο Αστέρας εκμεταλλευόμενος την κακή άμυνα της Κέρκυρας και ελέγχοντας πλήρως την αναμέτρηση ευτύχησε να προηγηθεί με 2-0 στο πρώτο ημίωρο με Μανιά και Τόνσο και πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-0 μετά από γκολ και του Καλτσά!

Στην επανάληψη η Κέρκυρα προδομένη από την έλλειψη «μαχητικότητας» αλλά και την κακή της άμυνα, δεν μπόρεσε να βγάλει αντίδραση στην επανάληψη, την ίδια ώρα που ο Αστέρας ελέγχοντας το ματς πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Μανιά, όντας ανώτερος και συγκεντρωμένος μέχρι το τέλος.

Καθαρό προβάδισμα από το πρώτο ημίωρο!

Από τη ξεκίνημα του α’ ημιχρόνου η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων στον αγωνιστικό χώρο και φάνηκε να ψάχνει με μεγαλύτερες αξιώσεις το γκολ. Στο 17’ οι «γηπεδούχοι» δημιούργησαν την πρώτη καλή στιγμή όταν ο Μανιάς βρέθηκε απέναντι στον Γιαννακόπουλο, ωστόσο το σουτ που έπιασε δεν ήταν δυνατό και δεν ανησύχησε πολύ τον Γιαννακόπουλο που απέκρουσε στην πρώτη αρκετά καλή στιγμή της ομάδας της Τρίπολης. Πάντως ότι δεν κατάφεραν οι «γηπεδούχοι» και ο Μανιάς στην προηγούμενη φάση το κατάφεραν στο 20’. Ήταν μια ωραία αντεπίθεση στην οποία ο Τόνσο βρήκε τον Μανιά ο οποίος με ωραία ενέργεια και εύκολο πλασέ σκόραρε για το 1-0.

Η συνέχεια αποδείχθηκε εξίσου καλή για την ομάδα της Τρίπολης που συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων να μην απειλείται και στο 29’ να φτάνει στο 2-0. Σε μια αντεπίθεση που ξεκίνησε με βαθιά μπαλιά από την άμυνά του με τον Μουνάφο, ο Αστέρας έβγαλε φάση, όταν σε κακή εκτίμηση του Αρτυματά, ο Τόνσο κέρδισε τη μπάλα και αφού πέρασε και τον Γιαννακόπουλο πλάσαρε εύστοχα για το 2-0!

Καθολική υπεροχή του Αστέρα…

Τα πολλά λάθη της άμυνας της Κέρκυρας αποδείχθηκαν καθοριστικά στο α’ ημίχρονο. Από την άλλη όμως ο Αστέρας ήταν αρκετά καλός δημιουργικά, αρκετά καλός στην κυκλοφορία της μπάλας και εξαιρετικά ουσιαστικός στην επίθεση! Χαρακτηριστικό ότι σε 7 τελικές για τον Αστέρα εκ των οποίων οι 5 στο στόχο, σημειώθηκαν 3 γκολ, τη στιγμή που οι «φιλοξενούμενοι στο πρώτο 45λεπτο δεν είχαν ούτε μία τελική.

Το τελευταίο τέταρτο του α’ μέρους ήταν ανάλογο με το ξεκίνημα. Ο Αστέρας Τρίπολης είχε την καθολική υπεροχή στο ματς, δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο, παρά μόνο σε έναν συναγερμό της άμυνας από στημένη φάση με φάουλ στο 37’ που δεν επέφερε όμως ούτε τελική για την Κέρκυρα. Στο 44’ μετά από εξαιρετική συνεργασία των παικτών του Αστέρα σε κλειστό χώρο, ο Μουνάφο έβγαλε εξαιρετική μπαλιά στον Καλτσά που απέναντι από τον Γιαννακόπουλο αφού πρώτο πέρα τη μπάλα από πάνω του, πλάσαρε εύστοχα για το 3-0.

Αδυναμία αντίδρασης από τους φιλοξενούμενους…

Στο β’ ημίχρονο η ομάδα της Κέρκυρας προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς μετά το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο, χωρίς όμως αποτέλεσμα, αφού η άμυνα «πρόδωσε» τους «φιλοξενούμενους». Στο 55’ σε μια ακόμη επίθεση του Αστέρα, η μπάλα χάνεται και ο Αστέρας μετά από εξαιρετική συνεργασία των Ιγκλέσιας, Μανιά, Τσιλιανίδη και Καλτσά, σκοράρει με το Μανιά για το 4-0.
Από εκεί και ύστερα ο ρυθμός της αναμέτρησης «έπεσε» με τον Αστέρα και τον προπονητή της ομάδας κ. Σάββα Παντελίδη να κάνει διαχείριση στο ματς και να δίνει χρόνο συμμετοχής σε νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα, συνεχίζοντας να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά και τη σοβαρότητα στην ανασταλτική λειτουργία ακόμη και αν η αναμέτρηση είχε κριθεί. Οι παίκτες του Αστέρα πάντως ακόμη και στο φινάλε της αναμέτρησης έψαξαν και άλλο γκολ με καλές στιγμές για τους παίκτης της Αρκαδικής ομάδας.

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης».

ΚΑΙΡΟΣ: Συννεφιασμένος.