10152018Δευ

Παναρκαδικός - Τσικλητήρας Πύλου 0-1 (+φωτό)

PANARKADIKOS TSIKLITIRAS 01Συνέχεια στην αγωνιστική δράση είχαμε στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής μετά την εορταστική περίοδο για τα Χριστούγεννα και την Πρωτοχρονιά με την ομάδα του Παναρκαδικού να επιστρέψει στην Τρίπολη υποδεχόμενη την αντίστοιχη ομάδα του Τσικλητήρα Πύλου. Ένα παιχνίδι που αποτελούσε μια πρώτης τάξεως ευκαιρία για τους «πράσινους» να ξεφύγουν ουσιαστικά από τις επικίνδυνες θέσεις της τελευταίας πεντάδας, την ίδια ώρα που ο Μεσσηνιακός σύλλογος δεν διέρχεται και την καλύτερη περίοδο στο πρωτάθλημα.

Το απόγευμα της Κυριακής λοιπόν στην Τρίπολη η ομάδα της Πύλου αποδείχθηκε τόσο ουσιαστική όσο χρειαζόταν για να πετύχει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης και να φτάσει σε μια πολύ σπουδαία νίκη. Την ίδια ώρα ο Παναρκαδικός προβλημάτισε με επιθετικά, αφού όσο και αν προσπάθησε και να πίεσε για κάποιο γκολ αυτό δεν κατάφερε να το πετύχει. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης ήρθε στο 27’ σε μια ολιγωρία της άμυνας του «τριφυλλιού» (από τις λίγες στο ματς) στο οποίο ο Γιαννόπουλος κατάφερε με κοντινό σουτ να νικήσει τον Χότζιτς για το 0-1.

Κακό ξεκίνημα στο 2018 και ήττα από τον Τσικλητήρα

Έψαξε το γκολ, αλλά τελικά το δέχθηκε…

Αγωνιστικά η ομάδα του Παναρκαδικού μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και έψαξε πέρα από τον έλεγχο της αναμέτρησης και ένα γρήγορο γκολ με το οποίο θα έπαιρνε από νωρίς το προβάδισμα, αυξάνοντας σημαντικά τις πιθανότητες νίκης. Στο 3’ μια σέντρα από αριστερά, επέτρεψε στον Ευαγγέλου να πιάσει μια κεφαλιά η οποία πέρασε λίγο άουτ. Ήδη από τα πρώτα λεπτά η ομάδα του «τριφυλλιού» είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Στο 16’ ένα γύρισμα του Ομπόσου στο δεύτερο δοκάρι παρά λίγο να καταλήξει στα δίχτυα του Τσικλητήρα, ενώ κανείς δεν βρέθηκε στην πορεία της μπάλας για να την σπρώξει στα δίχτυα. Στο 23’ ένα σουτ του Καδά από καλή θέση δεν είναι δυνατό ώστε να ανησυχήσει τον Κόκκαλη. Κι ενώ το πρώτο 25λεπτο άνηκε στον Παναρκαδικό σε μια αντεπίθεση του Τσικλητήρα στο 27’ όπου η άμυνα των «πρασίνων» ολιγώρησε, ο Γιαννόπουλος αφού προωθήθηκε κατάφερε να σουτάρει εύστοχα απέναντι στον Χότζιτς για το 0-1.

Προσπάθησε να αντιδράσει χωρίς αποτέλεσμα…

Ο Παναρκαδικός μετά την ψυχρολουσία του γκολ των Μεσσήνιων, προσπάθησε να αντιδράσει πριν ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο. Στο 30’ ο Παναρκαδικός προσπάθησε με τον Δημήτρη Λυμπερόπουλο να απειλήσει, ωστόσο το σουτ έφυγε άουτ. Την ίδια ώρα οι «φιλοξενούμενοι» φρόντιζαν να σπάνε το ρυθμό ώστε να μην επιτρέψουν στην ομάδα της Τρίπολης να βρει εύκολα αντίδραση. Στο 45’ ένα σουτ του Ομπόσου φεύγει ελάχιστα άουτ.

Μια ολιγωρία στην άμυνα έφερε πίσω στο σκορ τους «πράσινους» που καλούνταν να βγάλουν αντίδραση στη συνέχεια, μετά από την αποτυχημένη προσπάθεια πριν την ολοκλήρωση του α’ μέρους.

«Μονόλογος» Παναρκαδικού δίχως αποτέλεσματα…

Η αλήθεια είναι ότι ο Παναρκαδικός δεν ήταν ούτε συγκεντρωμένος, ούτε ήρεμος, ενώ δεν είχε υπομονή να διαχειριστεί σωστά το παιχνίδι μετά το γκολ του Τσικλητήρα. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα την αναποτελεσματικότητα στις τελικές προσπάθειες αλλά και στην αδυναμία να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες στο παιχνίδι. Αυτή η επιθετική αδυναμία «στοίχισε» με αδυναμία στην επανάληψη να βρουν το γκολ οι παίκτες του Γιώργου Αντωνόπουλου και κατ’ επέκταση με ήττα.

Στο 48’ η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Καδά έφυγε λίγο έξω από το δεξί κάθετο δοκάρι της εστίας του Κόκκαλη. Στο 73’ το σουτ του Γιουκούδη απομακρύνθηκε με υπερένταση από τον Κόκκαλη σε κόρνερ, ενώ στο 76’ το σουτ του Μπαξεβάνου έφυγε άουτ.

ΓΗΠΕΔΟ: Δημοτικό γήπεδο Παναρκαδικού | 07/01/2018 (15:00).

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΘΕΑΤΕΣ: 150-200.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τηλέμαχος Καλαντζής (Αθηνών).

ΒΟΗΘΟΙ: Άγγελος Κολιάκος (Αθηνών), Ανδρέας Καφρίτσας (Αθηνών).

ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Παναγιώτης Ανδριόπουλος (Αχαΐας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 27’ Γιαννόπουλος.

ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 55’ Κυριακόπουλος, 80’ Μπινιώρης, 89’ Μπαξεβάνος | 58’ Πύλιος, 69’ Γιαννόπουλος, 89’ Σεντεμέντες, 90’+4’ Χατζηστάμου.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΠΑΝΑΡΚΑΔΙΚΟΣ Α.Ο. (Γιώργος Αντωνόπουλος): Χότζιτς, Άσσεν, Μπούτας (60’ Μπινιώρης), Μπαξεβάνος, Νάνος, Κυριακόπουλος, Ευαγγέλου (66’ Γιουκούδης), Λυμπερόπουλος Ν. (73’ Απειρανθίτης), Ομπόσου, Καδάς, Λυμπερόπουλος Δ. (50’ Νάτσης).

ΤΣΙΚΛΗΤΗΡΑΣ ΠΥΛΟΥ (Νίκος Κακαλέτρης): Κόκκαλης, Σβίγγος, Μπίτος, Γεωργιάδης, Σεντεμέντες, Τσάτσος, Γεωργισόπουλος (90’+1’ Μαράντος), Ρήγας, Πύλιος (90’+4’ Μέμα), Γιαννόπουλος (70’ Αμπραχαμιάν), Κωστόπουλος (56’ Χατζηστάμου).

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG