05242018Πεμ

Σε «τροχιά» πεντάδας ο Αστέρας που πέρασε 1-3 από την Κέρκυρα!

ASTERAS TRIPOLIS 04

Συνεχίστηκε η αγωνιστική δράση στη SuperLeague με τη διεξαγωγή της 28ης αγωνιστικής σε μια κρίσιμη καμπή του πρωταθλήματος, δύο «στροφές» πλέον πριν το φινάλε της σεζόν. Στα πλαίσια λοιπόν της συγκεκριμένης αγωνιστικής η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης καλούνταν να δώσει ένα πολύ κρίσιμο εκτός έδρας παιχνίδι στην Κέρκυρα επί της τοπικής ομάδας. Με δεδομένο ότι η ομάδα της Ξάνθης μέχρι την έναρξη της συγκεκριμένης αγωνιστικής προηγούνταν κατά τις τρεις βαθμούς από την ομάδα της Τρίπολης, γινόταν κατανοητό ότι μέχρι το φινάλε οι «Αρκάδες» δεν είχαν περιθώρια για βαθμολογικές απώλειες!

Το απόγευμα της Κυριακής στην Κέρκυρα η ομάδα του Αστέρα απέδειξε με την αγωνιστική της παρουσία ότι θέλει (και μπορεί) να έχει θέση στην πρώτη πεντάδα του πρωταθλήματος και κατ’ επέκταση ένα Ευρωπαϊκό εισιτήριο για τη νέα αγωνιστική περίοδο. Κι αυτό γιατί με την εμφάνιση που είχε κατάφερε να επιβληθεί με σκορ 1-3 σε συνδυασμό με την επικράτηση (με ανατροπή) του ΠΑΟΚ επί της Ξάνθης με 2-1, να μπει μάλιστα σε τροχιά Ευρώπης, περνώντας στην 5η θέση της βαθμολογίας.

Από το ξεκίνημα επικίνδυνος ο Αστέρας…

Αν και η ομάδα της Κέρκυρας μπήκε με διάθεση να ελέγξει το ρυθμό της αναμέτρησης και παράλληλα να διεκδικήσει κάτι καλό στον αγωνιστικό χώρο μέσα και από την πρωτοβουλία των κινήσεων, ο Αστέρας ήταν αυτός που μπήκε από τα πρώτα λεπτά πιο επικίνδυνος. Είναι γεγονός ότι οι «φιλοξενούμενοι» έδωσαν σημαντικό βάρος στην αμυντική λειτουργία, αλλά παράλληλα είχαν πολύ καλή απόδοση στον τομέα της κυκλοφορίας και της ανάπτυξης, γεγονός που επέτρεψε στους παίκτες του κ. Παντελίδη να παρουσιαστούν αρκετά απειλητικοί. Παράλληλα όσο περνούσε η ώρα ο Αστέρας γινόταν πιο πιεστικός στην αμυντική του λειτουργία δημιουργώντας προβλήματα στους «Φαίακες».

Στο 12’ ένα σουτ του Μουνάφο μετά από κόντρα σε σώμα αμυντικού κατέληξε επικίνδυνα κόρνερ. Στο 21’ ο Μανιάς βρέθηκε σε θέση βολής αλλά το πλασέ που επιχείρησε ανάγκασε τον Γιαννακόπουλο να απομακρύνει σε κόρνερ. Χαρακτηριστικό της πίεσης του Αστέρα έπαιξε ρόλο και η κατάσταση με τα κερδισμένα κόρνερ των «Αρκάδων».

Ο Αστέρας συνέχισε να απειλεί με δυνατό σουτ του Μανιά στο 26’ που ανάγκασε σε μεγάλη απόκρουση τον Γιαννακόπουλου. Στο 32’ ο Κυριακόπουλος από εξαιρετική θέση δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Γιαννακόπουλο με τον τελευταίο να απομακρύνει τη μπάλα σε κόρνερ. Παρά το γεγονός ότι ο Αρκαδικός σύλλογος ήταν ιδιαίτερα επικίνδυνος δεν κατάφερε στη μεγαλύτερη διάρκεια του α’ μέρους να φτάσει στο γκολ και αυτό τελικό συνέβη στο 40’ όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τσιλιανίδη η μπάλα κατάληξε στην εστία της Κέρκυρας για το 0-1 σ’ ένα πολύ κρίσιμο χρονικά σημείο του ματς.

«Κλείδωσε» τη νίκη στην επανάληψη…

Όσο αποτελεσματικά τελείωσε το πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, αλλά τόσο αποτελεσματικά ξεκίνησε και η επανάληψη. Στο 48’ συγκεκριμένα μετά από γύρισμα του Κυριακόπουλου από τα αριστερά, ο Μανιάς με τακουνάκι από κοντινή απόσταση κατάφερε να στείλει τη μπάλα στην αντίπαλη εστία για το 0-2. Από εκείνο το χρονικό σημείο οι «κυανοκίτρινοι» πλέον φαινόταν να ελέγχουν απόλυτα την αναμέτρηση και φυσικά με το μεγάλο ψυχολογικό αβαντάζ, να μην επιτρέπουν στους «γηπεδούχους» να απειλήσουν.

Με αυτή την εικόνα στο παιχνίδι στο 68’ ο Αστέρας «κλείδωσε» τη νίκη με τρίτο γκολ, όταν ένας εκ των μεγάλων πρωταγωνιστών της αναμέτρησης, ο Μιχάλης Μανιάς με κοντινή κεφαλιά ύστερα από ασταθή απόκρουση του Γιαννακόπουλου έκανε το 0-3. Τα επόμενα αγωνιστικά λεπτά μέχρι το φινάλε φάνηκε να έχουν τυπικό χαρακτήρα, με την Κέρκυρα το μόνο που κατάφερε μέχρι το τέλος ήταν να μειώσει το σκορ σε 1-3, ύστερα από πλασέ σε άστοχο δικό του πέναλτι μετά από απόκρουση του Αθανασιάδη. Τελευταία καλή στιγμή το δοκάρι σε ενέργεια του Ρόλε στο89ο λεπτό.

ΓΗΠΕΔΟ: Γήπεδο ΕΑΚ Κέρκυρας | 22/04/2018 (19:00)

ΚΑΙΡΟΣ: Αίθριος.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ιωάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας).

ΒΟΗΘΟΙ: Ιωάννης Καραγκιζόπουλος (Ημαθίας), Αλέξανδρος Γρέβενης (Χαλκιδικής).

4ος ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πραξιτέλης Ζαχαριάδης (Μακεδονίας).

ΤΕΡΜΑΤΑ: 85’ Τουράμ | 40’ Τσιλιανίδης, 48’ Μανιάς, 68’ Μανιάς.

ΔΟΚΑΡΙΑ: 89’ Ρόλε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39’ Ιωάννου, 90’ Ζορμπάς.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

ΚΕΡΚΥΡΑ (Γιάννης Ματζουράκης): Γιαννακόπουλος, Αντέτζο, Λέκοβιτς, Γεωργίου (54’ Τουράμ), Σπίνουλας, Σιόντης (68’ Ζορμπάς), Ρόλε, Ιωάννου, Μπαλάφας (59’ Κρητικός), Επστάιν, Μυτίδης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Αθανασιάδης, Γιαννούλης, Κώτσιρας, Σελίν, Τριανταφυλλόπουλος, Μουνάφο (79’ Μπέρτος), Ντούντου, Κυριακόπουλος (66’ Μαντίντα), Καλτσάς, Μανιάς (72’ Δουβίκας), Τσιλιανίδης.