08222018Τετ

Κυπελλούχος Αεροπορίας η 124 ΠΒΕ με 3-1 στα πέναλτι της 114 ΠΜ! (+φωτό, vid)

TELIKOS AEROPORIAS MAY30 01

Φινάλε στο Κύπελλο Πολεμικής Αεροπορίας είχαμε την Τετάρτη 30 Μαΐου 2018. Συγκεκριμένα το απόγευμα της Τετάρτης στο γήπεδο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» και στην Αρκαδική πρωτεύουσα διεξήχθη ο μεγάλος τελικός του θεσμού ανάμεσα στην 124 Πτέρυγα Βασικής Εκπαίδευσης και την 114 Πτέρυγα Μάχης, με φόντο τη διεκδίκηση του φετινού τίτλου.

Εν τέλει μεγάλη κερδισμένη αναδείχθηκε η 124 ΠΒΕ η οποία επιβλήθηκε με 3-1 στα πέναλτι της αντίστοιχης ομάδας της 114 ΠΜ και αφού πρώτα χρειάστηκε να ολοκληρωθεί ο κανονικός αγώνας και η παράταση χωρίς τέρματα, σ’ ένα όχι καλό παιχνίδι σε επίπεδο ευκαιριών. Μεγάλος πρωταγωνιστής αναδείχθηκε ο τερματοφύλακας της 124 ΠΒΕ ο οποίος κατάφερε στη διαδικασία των πέναλτι να πραγματοποιήσει τρεις αποκρούσεις!

Συνολικά το παιχνίδι αποδείχθηκε αρκετά νευρικό για τις δύο ομάδες σε επίπεδο ευκαιριών. Θα μπορεί να πει κανείς καλύτερα ότι οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν σε όλη τη διάρκεια του 120λεπτου, με τις καθαρές επεμβάσεις των δύο τερματοφυλάκων να μην ξεπερνούν τις 1-2 στο ματς. Με το παιχνίδι να «μυρίζει» από νωρίς βάσει της εικόνας του ότι θα οδηγηθεί στα πέναλτι, η 124 ΠΒΕ στηριζόμενη στον εξαιρετικό Λαμπράκη και όντως πιο εύστοχη στη διαδικασία έφτασε στη νίκη και την κατάκτηση του τίτλου Πολεμικής Αεροπορίας!

Μοιρασμένο α’ ημίχρονο χωρίς φάσεις…

Το παιχνίδι είναι γεγονός ότι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να προσέχουν πολύ την αμυντική τους λειτουργία και από εκεί και πέρα προσπάθησαν να διεκδικήσουν κάτι καλό στην επίθεση. Σ’ ένα μοιρασμένο σε γενικές γραμμές παιχνίδι κέντρου από τις δύο πλευρές, δεν ήταν ικανό να φέρει ουσιαστικές στιγμές στις δύο εστίες. Πρώτη αξιοσημείωτη στιγμή ήταν αυτή στο 17’ με ένα μακρινό σουτ του Κατσίμπρα το οποίο πέρασε λίγο άουτ. Στο 24’ ένα σουτ του Σκοπελίτη δεν ανήσυχε τον Δρενάφτση. Χρειάστηκε να φτάσουμε στο 40’ για να έρθει η πρώτη επικίνδυνη στιγμή όταν ο Πλακίδας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Λαμπράκη που επενέβη σωτήρια. Στο 45’+2’ ο Πλακίδας ήταν αυτό που με παρεμβολή στην πορεία της μπάλας παραλίγο να μπερδέψει τον Λαμπράκη και να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα, με τον τερματοφύλακα της 124 ΠΒΕ όμως να παρακολουθεί τη φάση και να μπλοκάρει.

"Στείρο" επίσης και το β’ ημίχρονο…

Στην επανάληψη η εικόνα της αναμέτρησης ήταν ανάλογη. Οι δύο πλευρές αν και προσπάθησαν να φτάσουν με προϋποθέσεις προς την αντίπαλη εστία δεν τα κατάφεραν. Οι άμυνες συνέχισαν να κυριαρχούν στο ματς περιορίζοντας σε απογοητευτικό βαθμό τις καλές στιγμές. Στο 65’ ένα σουτ του Μαρίνου από μακριά δεν ανησύχησε ιδιαίτερα τον Δρεναφτση, ενώ στο 78’ το φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για την 114 ΠΜ πέρασε ανεκμετάλλευτό με την απευθείας εκτέλεση του Κοντάκη να φεύγει απογοητευτικά πάνω από την αντίπαλη εστία. Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε κάτι και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Αναμένοντας τα πέναλτι στην παράταση…

Το παιχνίδι στην παράταση αποδείχθηκε ακόμη πιο αδιάφορο. Οι φάσεις στο έξτρα ημίωρο αποδείχθηκαν ελάχιστες και για την ακρίβεια μια κεφαλιά του Πλακίδα που πέρασε λίγο πάνω από την εστία της 124ΠΒΕ χωρίς ουσιαστικό κίνδυνο. Η κούραση είχε αρχίσει να εμφανίζεται και να επηρεάζει τους παίκτες των δύο ομάδων. Ενώ τέλος καμία από τις δύο ομάδες δεν είχε διάθεση να ρισκάρει παρά μόνο στα τελευταία λεπτά, αναμένοντας την διαδικασία των πέναλτι.

Η διαδικασία των πέναλτι…

Στη διαδικασία των πέναλτι η 124 ΠΒΕ επικράτησε καθολικά χάρη στον μεγάλο πρωταγωνιστή Δημήτριο Λαμπράκη! Ο τερματοφύλακας των τυπικά «γηπεδούχων» κυριάρχησε με τρεις αποκρούσεις, την ώρα που οι παίκτες του κ. Μανούχου αποδείχθηκαν πιο εύστοχοι.

Αναλυτικά η διαδικασία των πέναλτι είχε ως εξής:

• 0-1 | Ο Κατσίμπρας ευστοχεί σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία του Λαμπράκη.
  • 1-1 | Ο Χαντζής σημαδεύει την αριστερή γωνία του Κατσιμήτρου και σκοράρει.
  • 1-1 | Ο Δουγέκος πραγματοποιεί κακή εκτέλεση και ο Λαμπράκη αποκρούει.
  • 2-1 | Ο Φέστας σκοράρει σημαδεύοντας την αριστερή γωνία στην αντίπαλη εστία.
  • 2-1 | Ο Κοντάκης δεν μπορεί να νικήσει τον Λαμπράκη που νέα απόκρουση φέρνει σε θέση ισχύος την 124 ΠΒΕ.
  • 3-1 | Ο Σκοπελίτης δεν αφήνει περιθώρια αντίδρασης με ωραία εκτέλεση δίνει σαφές προβάδισμα.
  • 3-1 | Ο Καπούλους πανομοιότυπο σε εκτέλεση πέναλτι με τον Κοντάκη και τρίτη απόκρουση του Λαμπράκη που δίνει τέλος στο ματς!

ΓΗΠΕΔΟ: «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης» | 30/05/2018 (16:30).

ΔΟΚΑΡΙΑ: -

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 90’+1’ Κατσιγιάννης | 54’ Γκουρλάς, 59’ Σεφέρης, 94’ Δουγέκος, 100’ Καπούλους.

ΑΠΟΒΟΛΕΣ: -

124 ΠΤΕΡΥΓΑ ΒΑΣΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ (Παναγιώτης Μανούχος): Λαμπράκης, Μαρίνος, Φωλιάς (95’ Κασσιάνος), Παπαδήμας (51’ Κασσιάνος, 73’ Φέστας), Χαντζής (92’ Κλάιντι, 120’ Χαντζής), Κατσιάνος, Καράμπελας, Χρονόπουλος (65’ Κλάιντι, 73’ Χρονόπουλος), Φέστας (60’ Κατσιγιάννης), Σκοπελίτης, Σταματάκης.

114 ΠΤΕΡΥΓΑ ΜΑΧΗΣ (Ευάγγελος Γκιοκέζας): Δρεναφτσης (119’ Κατσιμήτρος), Καλογεράκης (96’ Τσεκούρας), Κοντάκης, Σεφέρης, Καπούλους, Καλοχωρίδης, Τσεκούρας (80’ Δουγέκος), Κατσίμπρας, Πλακίδας, Γκουρλάς (105’ Καλογεράκης), Καλλαής.

* Σύμφωνα με τους κανονισμούς στο Κύπελλο Πολεμικής Αεροπορίας, οι ομάδες είχαν δικαίωμα να κάνουν απεριόριστο αριθμό αλλαγών και να επαναχρησιμοποιήσουν παίκτες που αντικαταστάθηκαν.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG 18.JPG 19.JPG 20.JPG 21.JPG 22.JPG 23.JPG 24.JPG 25.JPG 26.JPG 27.JPG 28.JPG 29.JPG 30.JPG 31.JPG 32.JPG 33.JPG 34.JPG 35.JPG 36.JPG 37.JPG 38.JPG 39.JPG 40.JPG 41.JPG 42.JPG 43.JPG 44.JPG