12152017Παρ

Επικράτησαν εύκολα οι κορασίδες του ΑΣΠΕΤ 3-0 του ΓΣΜ Λύκαια (02/12)

ASPET KORASIDES 01Συνέχεια στο τοπικό πρωτάθλημα κορασίδων της ΕΣΠΕΠ στο χώρο του βόλεϊ και το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης διεξαγόταν ακόμη ένα Αρκαδικό ντέρμπι, ανάμεσα στην ομάδα του ΑΣΠΕΤ και στον ΓΣΜ Λύκαια. Μια αναμέτρηση με ενδιαφέρον για τις δύο ομάδες που ήθελαν τη διεκδίκηση του θετικού αποτελέσματος.

Αγωνιστικά η ομάδα της Τρίπολης αποδείχθηκε καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του ματς και με καλή λειτουργία σε επίθεση αλλά κατά διαστήματα και στην άμυνα, κατάφερε να επιβληθεί εύκολα με σκορ 3-0 σετ.

Αγωνιστικά η ομάδα του ΑΣΠΕΤ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και κυριαρχώντας στο παρκέ κατάφερε να προηγηθεί στα σετ μετά το άνετο 25-12. Στη συνέχεια η ομάδα της Μεγαλόπολης προσπάθησε να αντιδράσει στο ματς, ανέβασε ρυθμούς αλλά και πάλι δεν κατάφερε να κατακτήσει το δεύτερο σετ, που πέρασε και πάλι στα χέρια των «γηπεδούχων» με 25-21. Από εκεί και ύστερα η κατάσταση στη συνέχεια απλουστεύθηκε αφού τα κορίτσια της κας Πεντεφούντη και του κ. Χρονόπουλου έχοντας την ψυχολογία με το μέρος τους βρήκαν τις λύσεις και κατάφεραν να φτάσουν στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με σκορ 25-14 και την επικράτηση με σκορ 3-0 σετ.

Η ομάδα της Τρίπολης πραγματοποίησε μεγάλο rotationσε πρόσωπα δίνοντας χρόνο συμμετοχής και σε κορίτσια που στα προηγούμενα ματς δεν είχαν τόσο μεγάλο συμμετοχή, από τη μια με σκοπό να πάρουν αγωνιστικά λεπτά στα πόδια τους εν’ όψει της συνέχεια και από την άλλη προκειμένου να γίνει διαχείριση σε επίπεδο αγωνιστικής φόρτισης και κούρασης, καθώς τα κορίτσια το απόγευμα της Κυριακής αγωνίζονται με τη γυναικεία ομάδας σ’ ένα σημαντικό από βαθμολογικής άποψης ματς με την Αρχαία Ολυμπία.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό ΔΑΚ Τρίπολης | 02/12/2017 (20:00).

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς, Βαρλοκωστας.

ΣΕΤ: 25-12 | 1ο (18’), 25-21 | 2ο (24’), 25-14 | 3ο (20’).

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Χρονόπουλος): Κοπίτα, Φωτοπούλου, Σενγκέργκη, Μαρίνη, Ζάβου, Άλλκο, Χρονοπούλου, Παπαδημητρίου, Δήμου, Τριάντου, Σακωτού, Παναγοπούλου.

ΓΣΜ ΛΥΚΑΙΑ (-): Σταθοπούλου, Μπέλια, Μπουζιάνη, Θλιμμένου, Πετροπούλου, Γιαννοπούλου, Μπουράνη, Διαμαντοπούλου, Μπαρμπαλιά, Βηλάρα, Κοντογιάννη.