12152017Παρ

ΑΣΠΕΤ Τρίπολης - Ολυμπιονίκης Αρχ. Ολυμπίας 2-3 (+φωτό, vid)

ASPET ARX OLYMPIA DEC07 01Συνεχίστηκε το περασμένο Σαββατοκύριακο η αγωνιστική δράση στο τοπικό πρωτάθλημα βόλεϊ γυναικών της ΕΣΠΕΠ. Το απόγευμα της περασμένης Κυριακής για τον Γ’ όμιλο η ομάδα του ΑΣΠΕΤ Τρίπολης υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα του Ολυμπιονίκη Αρχαίας Ολυμπίας και ήθελε να διατηρήσει το αήττητο προκειμένου να διατηρηθεί στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Το παιχνίδι ουσιαστικά αποτελούσε ένα δυνατά ντέρμπι ανάμεσα σε δύο ομάδες που λιγότερο ή περισσότερο φανερά στοχεύουν την πρωτιά στον Γ’ όμιλο και την πρόκριση στα μπαράζ ανόδου στην Β’ Εθνική κατηγορία. Στην πράξη το γεγονός ότι το ματς θα ήταν πολύ δυνατό και ότι θα κρινόταν στις λεπτομέρειες αποδείχθηκε αφού τελικά η ομάδα της Ηλείας κατάφερε να φτάσει σε μια πολύ σημαντική νίκη με σκορ 2-3 σετ.

Το παιχνίδι είχε τρομερές συγκινήσεις και εναλλαγή συναισθημάτων αφού οι «φιλοξενούμενες» ξεκίνησαν δυνατά και προηγήθηκαν με 0-2 σετ. Η συνέχεια όμως άνηκε στον ΑΣΠΕΤ που αντέδρασε με ηρεμία παρ’ ότι βρέθηκε με την «πλάτη στον τοίχο» και ισοφάρισε με σκορ 2-2. Στο τάι-μπρέικ αν και ο ΑΣΠΕΤ βρέθηκε να προηγείται με σκορ 8-5, πλήρωσε κάποια λάθη αλλά και την αποτελεσματικότητα του αντιπάλου που έφτασε στο 11-15 κερδίζοντας το ματς.

Κακό ξεκίνημα με πρόβλημα στην άμυνα για τις «γηπεδούχες»…

Το ξεκίνημα της αναμέτρησης δεν ήταν καλό για τις «γηπεδούχες» που από την αρχή αντιμετώπισαν θέματα με την αμυντική λειτουργία τους με αποτέλεσμα να βρεθούν πίσω στο σκορ με 0-7 και 2-10. Αν και ο ΑΣΠΕΤ έδειξε σημάδια αντίδρασης με αποτέλεσμα να μειώσει σε 6-11, 14-18 και 18-21, τελικά έχασε το 1ο σετ με σκορ 19-25.

Στο δεύτερο σετ το παιχνίδι ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμπορεύονται στο σκορ, καθώς και με εναλλαγή στο προβάδισμα (5-4, 5-7). Ένα ξέσπασμα επέτρεψε στην ομάδα της Τρίπολης με 8 διαδοχικούς πόντους να προηγηθεί με 13-7. Το προβάδισμα διατηρήθηκε για τις «γηπεδούχες» στη συνέχεια με 13-7, 15-9 και 18-12. Η ομάδα της Τρίπολης έφτασε μέχρι και στο 21-16, αλλά ένα σερί της ομάδας της Αρχαίας Ολυμπίας σε μια κακή αντίδραση κυρίως στην άμυνα για τον ΑΣΠΕΤ επέφερε το 21-22. Ο ΑΣΠΕΤ πέρασε και πάλι με 23-22, αλλά το φινάλε άνηκε στις «φιλοξενούμενες» που έκανε το 23-25 και το 0-2 στα σετ.

Αντίδραση διαρκείας στη συνέχεια από τον ΑΣΠΕΤ…

Δεν είναι εύκολο να βρίσκεται μια ομάδα με 0-2 σετ και να προσπαθεί να αντιδράσει για να μην ηττηθεί. Τα κορίτσια του ΑΣΠΕΤ πάντως το έπραξαν αφού από το τρίτο σετ, έβγαλαν αντίδραση, με βελτίωση της αμυντικής λειτουργίας και λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα την άνετη αρχικά επικράτηση στο συγκεκριμένο σετ με 25-15. Στη συνέχεια σ’ ένα περισσότερο αμφίρροπο σετ, η ομάδα του ΑΣΠΕΤ κατάφερε να φτάσει στο 25-22 και ουσιαστικά να ισοφαρίσει τα σετ σε 2-2.

Στο τάι-μπρέικ με τις δύο ομάδες διατεθειμένες να κερδίσουν το ματς ουσιαστικά η ομάδα του ΑΣΠΕΤ με καλύτερη ψυχολογία εξαιτίας της ανατροπής βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με 8-5 στο 5ο σετ, αλλά οι «φιλοξενούμενες» με αποτελεσματικότητα στην επίθεση «γύρισαν» το ματς και έφτασε την κατάκτησή του με 11-15 και νίκη με 2-3 σετ.

Ο πολύτιμος βαθμός από το πάθος και πίστη των κοριτσιών του κ. Χρονόπουλου τους επιτρέπει μετά από τρεις αγωνιστικές να βρίσκονται ακόμη στην κορυφή της βαθμολογίας στον Γ’ όμιλο.

ΓΗΠΕΔΟ: Κλειστό γυμναστήριο ΔΑΚ Τρίπολης | 03/12/2017 (19:00).

ΘΕΑΤΕΣ: 100-150.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Δοξαράς, Βαρλόκωστας.

ΣΕΤ: 19-25 | 1ο (27’), 23-25 | 2ο (31’), 25-15 | 3ο (28’), 25-22 | 4ο (29’), 11-15 | 5ο (20’).

ΑΣΠΕΤ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Γιώργος Χρονόπουλος): Πεντεφούντη, Κολέβα, Νικητοπούλου, Φωτοπούλου, Σενγκέργκη, Μαρίνη, Ζάβου, Άλλκο Χρονοπούλου, Δέμου, Τριάντου.

Α.Ο. ΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΗΣ ΑΡΧ. ΟΛΥΜΠΙΑΣ (Κωνσταντίνος Τσούμας): Ροψιτάκη, Σπηλιοπούλου, Μαστοροπούλου, Κούτρα, Τσιαούση, Κυριακοπούλου, Γουδουσιάδη, Φώτη, Ζήση, Μποζινάκη, Γιαμπάστη, Καρυώτη.

Τσούμας: «Δικαίωμα να στοχεύουμε καθαρά την πρωτιά στον όμιλο»

Από την πλευρά του ο προπονητής της ομάδας της Αρχαίας Ολυμπίας κ. Κώστας Τσούμας με δήλωσή του στην επίσημη σελίδα του συλλόγου στο fc, αναφέρθηκε στην πολύ σημαντική επιτυχία της ομάδας και το «διπλό» στην Αρκαδική πρωτεύουσα, μην παραλείποντας με την ευκαιρία να ευχαριστήσει όσους στήριξαν και στηρίζουν την ομάδα.

Αναλυτικά τα όσα δήλωσε και για το ματς με τον ΑΣΠΕΤ, κ. Τσούμας έχουν ως εξής:

«Μεγάλη νίκη η σημερινή του γυναικείου μας εναντίον της Τρίπολης με 2-3 αφού δίνει το δικαίωμα στην ομάδα μας να στοχεύει καθαρά στην πρωτιά του ομίλου μας και στα πλέι οφ ανόδου στη Β εθνική κατηγορία. Μετά το σημερινό παιχνίδι η ομάδα μας έχει ένα μεγάλο κενό αγωνιστικό διάστημα που μας δίνει τη δυνατότητα να βελτιώσουμε την δύναμη και την αντοχή μας, φέρνοντας μας ακόμα πιο κοντά στους στόχους μας. Τα κορίτσια μας, έδειξαν ψυχική δύναμη, ανατρέποντας την εις βάρος τους ψυχολογία παίρνοντας το πέμπτο σετ (τάι μπρέικ) μετά από δύο χαμένα σετ, κάτι που δύσκολα μπορεί να γίνει, ειδικά σε μία πολύ δύσκολη έδρα.

Ευχαριστούμε θερμά τον κόσμο του Ολυμπιονίκη που για άλλη μία φορά ήταν δίπλα μας. Στον αγώνα παραβρέθηκαν ο πρόεδρος του συλλόγου Αλέξανδρος Αμαραντος και Τζαβαρας Γιώργος κατευθείαν μετά τους πανελλήνιους αγώνες jiou jitsou που κατέκτησαν το χρυσό και ασημένιο μετάλλιο αντίστοιχα. Ευχαριστούμε τον ιδιοκτήτη του Ροδον καφέ που κέρασε όλη την αποστολή και τον Γιάννη Βασιλόπουλο που ταξίδεψε μαζί μας για να φωτογραφίσει τις προσπάθειες των κοριτσιών μας.».

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG