08152018Τετ

Με έντονη Αρκαδική παρουσία διεξήχθη το Διασυλλογικό Στίβου ΠΠ-ΠΚ (+φωτό)

DIASYLLOGIKO STIVOU PP-PK APR21 01

Τις προηγούμενες ημέρες διεξήχθη με επιτυχία στο Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Τρίπολης το Διασυλλογικό πρωτάθλημα Παμπαίδων - Παγκορασίδων με τη συμμετοχή σωματείων και αθλητών από ολόκληρη την Περιφέρεια Πελοποννήσου. Μια διοργάνωση που για ακόμη φορά στέφθηκε με επιτυχία, ενώ επιφύλαξε παράλληλα και αρκετές διακρίσεις και κατάκτηση ορίων για την παρουσία στο αντίστοιχο Πανελλήνιο πρωτάθλημα το επόμενο διάστημα.

Ο καιρός αποτέλεσε ακόμη ένας παράγοντας για να διεξαχθεί χωρίς προβλήματα η συγκεκριμένη διοργάνωση και το σημαντικότερο χωρίς απρόοπτα. Αξίζει να σημειωθεί ότι στους αγώνες αυτούς μετείχαν αθλητές και αθλήτριες από 22 σωματεία της περιφέρειας μας και το επίπεδο ήταν αρκετά υψηλό.

Η παρουσία του Γ.Σ. Αρκαδίας στους αγώνες…

Αρκετά καλή κρίθηκε η αγωνιστική παρουσία των αθλητών του Γυμναστικού Συλλόγου Αρκαδίας στους συγκεκριμένους αγώνες. Αναλυτικότερα σε επίπεδο βάθρου ο απολογισμός για το σύλλογο της Τρίπολης είχε ως εξής:

ΧΡΥΣΑ ΜΕΤΑΛΙΑ.

1ος Ρούνης Παναγ. άλμα εις ύψος 1,76 μ.

1η Βακάρου Ελευθερία σφυροβολία 48,50 μ.

1η Χρυσαλένια Πλατανίτη άλμα επί κοντώ 2,40 μ.

ΑΡΓΥΡΑ ΜΕΤΑΛΙΑ

2η Βήλου Γεωργία σφυροβολία 42,20 μ.

2η Κωτσιοπούλου Ιωάννα 150 m. 21''64

ΧΑΛΚΙΝΑ ΜΕΤΑΛΙΑ

3η Σκυταλοδρομία 4 Χ 80μ παγκορασίδων 43''47

(Τζιντή , Γιανναρά Νίκη, Παπαγεωργίου Παν. , Κωτσιοπουλου Ιωάννα)

3η θέση Λαγομιτζής Σέργιος 100μ. εμπ. 19''57.

Από εκεί και πέρα εκτός βάθρου η Φένια Τζιντή 4η στο άλμα εις μήκος με 4,75 μ. καλή εμφάνιση το αγώνισμα είχε πολύ συναγωνισμό και έχασε την τρίτη θέση για ένα εκατοστό, ενώ πριν δύο εβδομάδες είχε κερδίσει την δεύτερη θέση στο αγώνισμα στην μεγαλύτερη κατηγορία των κορασίδων. Τα υπόλοιπα αποτελέσματα των αθλητών του Γ.Σ.Αρκαδίας είχαν ως εξής:

Καμπυλαυκά Ελένη 22,53 μ. 7η 150 μ.

Καρακούλα Μυρτώ 1,42 μ. 4η θέση

Ο Παναγιώτης Ρούνης ήταν 4ος και στο άλμα σε μήκος με 5,52 μ.

Καρακούλα Μυρτώ 1,42 μ. 4η θέση .

Μπουρτζουκλής Νίκος 5ος δισκοβολία 28,90μ.

Γιανναρά Νίκη 80μ. 11''38

Σημειώνεται ότι ο Γ.Σ.Αρκαδίας κατέλαβε την τέταρτη θέση ανάμεσα σε 22 σωματεία.

Η παρουσία του Γ.Σ.Μ Λύκαια στους αγώνες…

Αξιόλογη ήταν και η παρουσία του Γυμναστικού Συλλόγου Λύκαια Μεγαλόπολης που κατέλαβε στη συγκεκριμένη διοργάνωση την 10η θέση στη βαθμολογία ανάμεσα σε 22 σωματεία.

Αναλυτικότερα στα 300μ. η Σοφία Τσουτσουρα κατέλαβε την 3η θέση με επίδοση στα 47’’25 έχοντας μια πολύ καλή εμφάνιση και πλασάρισμα στα μετάλλια. Την 4η θέση στο ίδιο αγώνισμα κατέλαβε η Νίκη Θεοδωροπούλου με επίδοση στα 48’’57.

Την 4η θέση κατέλαβε ο Γ.Σ.Μ Λύκαια και στο αγώνισμα των 4Χ80μ. Παγκορασίδων με επίδοση 43’’47 σε μια καλή αγωνιστική παρουσία στην οποία μετείχαν κατά σειρά οι αθλήτριες Ελευθερία-Μαρία Τσαγκογέωργα, Αγγελική Γομάτου, Σοφία Τσούτσουρα και Νίκη Θεοδωροπούλου.

Η Αγγελική Γομάτου στα 80μ. κατέλαβε την 8η θέση με επίδοση στα 11’’12, ενώ τέλος την 23η θέση στα 80μ. κατέλαβε η Μαρία Κολοκοτρώνη με επίδοση στα 11’’66.

Η παρουσία του Α.Ο. Μεγαλόπολης στους αγώνες…

Από την πλευρά του ο ΑΟ Μεγαλόπολης που δείχνει χρόνο με το χρόνο να αναπτύσσεται σε επίπεδο υποδομών στη συγκεκριμένη διοργάνωση κατέλαβε την 19η θέση μεταξύ 22 σωματείων.

Αναλυτικότερα στον Ακοντισμό Παγκορασίδων η Κωνσταντίνα Λιόγα κατέλαβε την 8η θέση με επίδοση στα 17,60. Τριπλή ήταν η συμμετοχή για την ομάδα του ΑΟΜ στο Άλμα σε Μήκος Παγκορασίδων με την Μαρία Καλογεροπούλου να καταλαμβάνει την 25η θέση με 3,45, την Άννα-Μαρία Αχιλλεοπούλου την 28η θέση με επίδοση 3,05 και την Ευγενία Λασκάι την 29η θέση με επίδοση 3,05.

01.JPG 02.JPG 03.JPG 04.JPG 05.JPG 06.JPG 07.JPG 08.JPG 09.JPG 10.JPG 11.JPG 12.JPG 13.JPG 14.JPG 15.JPG 16.JPG 17.JPG