11192017Κυρ

Ζητείται αντίδραση

ΓΡΑΦΕΙ ο Αλέξανδρος Καλτεζιώτης (*)

PAOK ASTERAS OCT30 02Ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική με τον Αστέρα να χάνει από τον ανώτερο ΠΑΟΚ στο άδειο γήπεδο της Τούμπας. Με αυτήν την ήττα ο Αστέρας συνεχίζει να βρίσκεται στις τελευταίες θέσεις της βαθμολογίας της superleague. Για 3η συνεχόμενη χρονιά ο ΠΑΟΚ κερδίζει τον Αστέρα στο γήπεδο του. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να πετύχει δυο γρήγορα  και όμορφα γκολ κλειδώνοντας έτσι από νωρίς την νίκη. Από την άλλη ο Αστέρας ήξερε από την αρχή ότι είχε πολύ δύσκολο έργο καθώς αντιμετώπιζε τον πιο φορμαρισμένο και ποιοτικό ΠΑΟΚ της τελευταίας δεκαετίας. Ο Αστέρας πρέπει να κρατήσει μόνο το 2ο ημίχρονο από την Τούμπα. Η ομάδα της Τρίπολης τώρα πρέπει να στρέψει τα βλέμματα στο ερχόμενο ματς με τον Παναθηναϊκό στην Τρίπολη. Οι Αρκάδες δεν έχουν άλλο περιθώριο για απώλειες, για να μην βρεθεί σε περιπέτειες.

Ανώτερος ο ΠΑΟΚ…

Ο ΠΑΟΚ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεζε από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, απειλώντας ξανά με τη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου. η ομάδα του Λουτσέσκου έπαιζε αρκετά κάθετα στο ξεκίνημα του ματς, προσπαθώντας να διασπάσει την άμυνα του Αστέρα από τον άξονα. Από την άλλη οι παίκτες του Αστέρα δυσκολευόντουσαν  να κρατήσουν την μπάλα στην κατοχή του. Σίγουρα ήταν κάτι που κόστισε πολύ στον Αστέρα, καθώς έτσι ο ΠΑΟΚ βρισκόταν διαρκώς έξω από την περιοχή του Αστέρα. Ο ΠΑΟΚ στην συνέχεια πέτυχε δυο όμορφα γκολ με τον Μαουρίσιο κλειδώνοντας έτσι από νωρίς την νίκη. Ήταν το χειρότερο ημίχρονο του Αστέρα Τρίπολης την φετινή χρόνια.

Το πάλεψε ο Αστέρας στο 2ο ημίχρονο…

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Αστέρα να βγαίνει από την άμυνα του, να χάνει μια ευκαιρία με το Μανιά (46’) και να αγγίζει το γκολ στο 56’ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κυριακόπουλου, που στην πρώτη του επαφή με την μπάλα την έστειλε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Ρέι, ενώ στην συνέχεια από κοντά ο Μανιάς έστειλε τη μπάλα άουτ. Αν έμπαινε αυτό το γκολ, ίσως άλλαζε η εικόνα του αγώνα. Μέχρι τότε ο Παντελίδης είχε κάνει δύο αλλαγές βγάζοντας από το παιχνίδι τους Τσουκαλά και Μαντιντά, σε μια προσπάθεια να κερδίσει σε ταχύτητα, αλλά και να διορθώσει κάποια πράγματα, κυρίως, στη μεσαία γραμμή. Οι φιλοξενούμενοι, που χωρίς να το καταλάβουν είχαν περισσότερη ώρα την μπάλα στην κατοχή τους στο β’ μέρος, αλλά δεν κατάφεραν να σκοράρουν κάποιο τέρμα.

Προσωπική εκτίμηση

Ο Αστέρας συνεχίζει χωρίς εκτός έδρας νίκη την φετινή χρονιά, με την τελευταία εκτός έδρας νίκης ήταν στις 5/4/2017 με την Λάρισα όπου κέρδισε με σκορ 1-4. Ο Αστέρας έχοντας αυτήν την δυσκολία εκτός έδρας, πρέπει να παίρνει όσο το περισσότερο μπορεί θετικά αποτελέσματα. Όσο αφορά το ματς με τον ΠΑΟΚ κρατάω μόνο το δεύτερο ημίχρονο όπου ο Αστέρας ανέβηκε επιθετικά και ίσως θα μπορούσε να σκοράρει κάποιο τέρμα. Από την άλλη δεν μου άρεσε η μηδενική διάθεση του Αστέρα να διεκδικήσει κάτι επιθετικά στο πρώτο ημίχρονο. Το σύστημα μαρτυράει την διάθεση του Αστέρα κατά κύριο λόγο να αμυνθεί Οι φιλοξενούμενοι είχαν παθητικό ρόλο στο ματς στα πρώτα 45 λεπτά, αντιμετωπίζοντας προβλήματα απέναντι στον ΠΑΟΚ και μη δείχνοντας ικανοί να απειλήσουν. Αυτό βέβαια άλλαξε στο δεύτερο μέρος. Οι Θεσσαλονικείς δείχνουν ικανοί μετά από πολλά χρόνια να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα, σίγουρα είναι νωρίς αλλά αυτό δείχνει η εικόνα του στα πρώτα φετινά παιχνίδια του. Το φετινό πρωτάθλημα αναμένεται να είναι το πιο εντυπωσιακό των τελευταίων ετών.