11192017Κυρ

Η υπερπολύτιμη νίκη του ΣΕΦΑ και τα αγωνιστικά συμπεράσματα του ματς με Καρδίτσα

SEFA ARKADIKOS 04Το απόγευμα του Σαββάτου η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού υποδέχθηκε την αντίστοιχη ομάδα της Καρδίτσας στο κλειστό γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης και όντας αποφασιστικός και μην έχοντας στην κυριολεξία άλλη επιλογή, διεκδίκησε και κατάκτησε την πρώτη φετινή νίκη στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής! Μια νίκη με πολύ μεγάλη σημασία, αφού έρχεται σε μια στιγμή όπου η ομάδα αρχίζει να ανεβάζει ρυθμούς από τις επιστροφές τραυματιών από το προηγούμενο διάστημα, δίνοντας ψυχολογική ώθηση για τη συνέχεια!

Έχει γραφτεί από το «Κ.Ε.» και σε άλλα άρθρα σχετικά με τον Αρκαδικό ότι αν και πολλοί θεωρούν «τελειωμένο» το σύλλογο της Τρίπολης από τις πρώτες αγωνιστικές, η ομάδα δεν έχει δείξει ακόμη τις πραγματικές της δυνατότητες, κι αυτό γιατί το ξεκίνημα εκτός από δύσκολο (τρία εκτός έδρας ματς τις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές), συνδυάστηκε από μαζεμένα προβλήματα τραυματισμών βασικών παικτών.

Το περασμένο Σάββατο ο Αρκαδικός έχοντας είναι αλήθεια πολύ πίεση και άγχος κάτι που τον επηρέασε αγωνιστικά, έφτασε σε μια δίκαιη επικράτηση που ήρθε από την αμυντική λειτουργία της ομάδας σε μεγάλα διαστήματα της αναμέτρησης και λιγότερο από την επίθεση. Επιθετικά και οργανωτικά αν οι «Αρκάδες» είχαν λίγο περισσότερη ηρεμία και διαχειρίζονταν διαφορετικά το ματς σε επίπεδο ρυθμού και επιλογών σε κάποια διαστήματά του, θα μπορούσαν να είχαν φτάσει πιο εύκολα και με μεγαλύτερη διαφορά στη νίκη. Στην άμυνα ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρκαδικός ήταν εξαιρετικός και καθοριστικός ώστε να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Τηρουμένων των συνθηκών ωστόσο αυτό που μένει και αυτό που πρέπει να κρατήσουμε είναι σαφέστατα η νίκη, η οποία μπορεί να βοηθήσει την ομάδα να διεκδικήσει αποτέλεσμα στο ματς της επόμενης αγωνιστικής στην έδρα του ιστορικού Παπάγου.

Τα (+) και (-) του Αρκαδικού το περασμένο Σάββατο…

Από το ματς του περασμένου Σαββάτου έτσι όπως είδαμε την αναμέτρηση προέκυψαν τα παρακάτω θετικά και αρνητικά συμπεράσματα για την ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού:

ΚΑΛΗ ΑΜΥΝΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ:

Ο Αρκαδικός ήταν κατά διαστήματα εξαιρετικός στην άμυνα! Καταλυτική η αμυντική λειτουργία του στο δ’ δεκάλεπτο! Το θέμα δεν είναι ότι στο ματς με την Καρδίτσα δέχθηκε μόλις 59 πόντους τη στιγμή που στις πρώτες 4 αγωνιστικές δεχόταν 79,0 πόντους ανά ματς, αλλά ότι παιχνίδι με παιχνίδι ο Αρκαδικός δείχνει σημάδια βελτίωσης σ’ έναν τομέα στον οποίο παραδοσιακά «χτίζουν» τη φιλοσοφία τους οι «κυανόλευκοι»!

ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΟΣ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ:

Καταλυτική η συνεισφορά του Γιάννη Προδρόμου στην επίθεση, αν και σε κάποια σημεία του ματς οφείλουμε να παραδεχθούμε ότι δεν είχε σωστές επιλογές. Ο ίδιος σταμάτησε στους 26 πόντους με 6/9 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 10 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα. Εντυπωσιακή η παρουσία του στο παρκέ ειδικά στο α’ ημίχρονο.

ΠΟΛΛΑ ΦΑΟΥΛ ΓΙΑ ΒΟΛΕΣ ΣΤΟ Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ:

Συνολικά 13 φάουλ έκανε ο Αρκαδικός στους αντίπαλους παίκτες στο α’ ημίχρονο. Αν όχι όλα τα περισσότερα από αυτά έστειλαν τον αντίπαλο στη γραμμή των βολών. Είναι χαρακτηριστικό ότι η Καρδίτσα στο Α’ ημίχρονο πέτυχε 16 πόντους από βολές με συνολικό ποσοστό 16/24! Η ομάδα της Τρίπολης θα μπορούσε να είχε πάει στα αποδυτήρια με μεγαλύτερο προβάδισμα από το 36-30.

ΣΥΝΕΙΣΦΟΡΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΝΕΑ ΠΡΟΣΩΠΑ:

Μπορεί να μην βοήθησαν αρκετά στα προηγούμενα ματς, αλλά το Σάββατα είδαμε νέα πρόσωπα από τον πάγκο να συνεισφέρουν σημαντικά στο να καταφέρει ο Αρκαδικός να κερδίσει το ματς. Για παράδειγμα ο Λάμπρος Βλάχος βοήθησε σε άμυνα και επίθεση, αλλά και στον τομέα των ριμπάουντ, ενώ ο Αποστόλης Αποστολίδης με δύο κρίσιμα τρίποντα και συνεισφορά στην άμυνα βοήθησε όσο αγωνίστηκε την ομάδα του. Η πραγματικότητα είναι ότι όλοι οι παίκτες του φετινού ρόστερ μπορούν να βοηθήσουν την ομάδα. Έχουν τις ικανότητες να το κάνουν αρκεί να αποκτήσουν λίγο μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση στο παιχνίδι τους.

ΚΑΛΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ ΣΤΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΤΟΥ Δ’ ΔΕΚΑΛΕΠΤΟΥ:

Ο ΣΕΦΑ αν και είχε το σταθερό προβάδισμα στην τρίτη περίοδο, στο φινάλε μετά από διαδοχικές άστοχες προσπάθειες και λάθος επιλογές σε επίθεση και άμυνα, το είδε να εξανεμίζεται με το σκορ στο 47-47. Θετικό ότι οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη με το ξεκίνημα του δ’ δεκαλέπτου δεν επηρεάστηκαν, αλλά με αποφασιστικότητα και αποτελεσματικότητα σε επίθεση και άμυνα πήραν εκ νέου σημαντικό προβάδισμα που διατήρησαν μέχρι το τέλος του ματς.

ΚΑΚΗ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΡΥΘΜΟΥ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ ΤΟΥ ΜΑΤΣ:

Ο ΣΕΦΑ στην αναμέτρηση με την Καρδίτσα ήταν ασταθής επιθετικά. Κι αυτός ήταν ένας από τους λόγους που δεν έφτασε πιο εύκολα στη νίκη. Σε αρκετά σημεία του ματς δεν υπήρχε ηρεμία με αποτέλεσμα παίκτες του ΣΕΦΑ να πηγαίνουν σε βιαστικές και κακές επιλογές προς το αντίπαλο καλάθι! Σε 3-4 μάλιστα περιπτώσεις από τις παραπάνω αντί ο Αρκαδικός να πετύχει καλάθι, στην εξέλιξη των φάσεων το δέχτηκε άμεσα από τον αντίπαλο. Σε συγκεκριμένα διαστήματα ακόμη και οι πλέον έμπειροι Τζουγκαράκης και Προδρόμου δεν έκρυψαν τον εκνευρισμό στο παιχνίδι τους, ο οποίος θα μπορούσε να «τινάξει» το ματς στο «αέρα» γυρίζοντας εις βάρος της ομάδας της Τρίπολης.

Πως πήγαν οι παίκτες του ΣΕΦΑ…

Το απόγευμα του Σαββάτου σε ατομικό επίπεδο ο Κούτρας όσο αγωνίστηκε βοήθησε οργανωτικά την ομάδα, αλλά φάνηκε σε αρκετές φάσεις να μην πατάει καλά στο παρκέ κάτι που ίσως να έχει σχέση με το πρόβλημα τραυματισμού του το προηγούμενο διάστημα. Λίγος χρόνος συμμετοχής για το Γαρμπή που δεν μπορούμε να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα. Μέτριος ο Μαραγκάκης στο ματς ο οποίος χρεώθηκε από νωρίς με φάουλ γεγονός που τον αποσυντόνισε στη διάρκεια του ματς. Καλός κατά διαστήματα ο Πελτιέρ ο οποίος βοήθησε τόσο επιθετικά όσο και οργανωτικά.

Ο Προδρόμου ήταν ο κορυφαίος της αναμέτρησης όπως προαναφέραμε παραπάνω και αν είχε αποφύγει κάποιες κακές επιλογές θα ήταν απλά εκπληκτικός! Ο Αποστολίδης δήλωσε «παρών» σε κρίσιμα σημεία τους. Έβαλε δύο κρίσιμα τρίποντα και έδειξε ότι μπορεί να βοηθήσει σημαντικά την ομάδα του στη συνέχεια.

Ο Βλάχος ήταν πιο δραστήριος και πιο ουσιαστικός σε σχέση με προηγούμενα ματς. Παίκτης σε σημαντική θέση για τον Αρκαδικό που μπορεί να βοηθήσει και στην επίθεση και στην άμυνα στη συνέχεια. Ο Λυμπερέας όσο αγωνίστηκε είχε δύσκολες αποστολές πάνω στον Τζόρτζεβιτς, δίνοντας ανάσες στους ψηλούς της ομάδας.

Οι ψηλοί του ΣΕΦΑ Σίνης και Τζουγκαράκης φάνηκε να επηρεάστηκαν από την προσπάθεια να περιορίσουν τους Τζόρτζεβιτς και Θεό στο ματς επιθετικά, με αποτέλεσμα να μην βρεθούν σε καλή μέρα στην επίθεση. Ο Σίνης έμεινε άποντος με 0/4 σουτ, ενώ ο Τζουγκαράκης πολύ κακός με μόλις 2/12 δίποντα! Αποδείχθηκε ότι ο Στέφαν Τζόρτζεβιτς πέρα από την πολύ καλή απόδοσή του στην επίθεση, περιόρισε με τον τρόπο του στον τομέα του σκοραρίσματος τους βασικούς ψηλούς του Αρκαδικού. Ελάχιστος τέλος ο χρόνος συμμετοχής για το νεαρό Τζαϊδά.