12152017Παρ

Τα «σημεία» που έκριναν το ματς με τον Απόλλων και η απόδοση των «κυανόλευκων»

SEFA ARKADIKOS 05Το περασμένο Σάββατο η ομάδα του ΣΕΦΑ Αρκαδικού δεν τα κατάφερε απέναντι στην ομάδα του Απόλλων Πάτρας και ηττήθηκε με σκορ 70-79, με αποτέλεσμα να βυθιστεί ακόμη περισσότερο στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα. Η πραγματικότητα ωστόσο είναι ότι ο Αρκαδικός δεν ήταν κακός στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης «κοιτάζοντας στα μάτια» τον αντίπαλο και διεκδικώντας στα ίσα τη νίκη στο συγκεκριμένο ματς.

Ο Αρκαδικός στο συγκεκριμένα ματς παρά τα προβλήματα που συνεχίζουν να ακολουθούν την ομάδα στο πρωτάθλημα (δεν αγωνίστηκε ο Γιάννης Προδρόμουλόγω ίωσης, ενώ τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά παρουσίας του στο παρκέ ο Γιάννης Σίνης), έδειξε αποτελεσματικότητα στο σκοράρισμα κατά διαστήματα, πάθος και διάθεση στην άμυνα κυρίως στο β’ ημίχρονο και συγκέντρωση που του απέτρεψε τα πολλά λάθη συγκριτικά με άλλα ματς.

Τα «θετικά» και «αρνητικά» σημεία του Αρκαδικού…

Η ομάδα της Τρίπολης είχε θετικά και αρνητικά σημεία στο ματς που έπαιξαν μικρότερη ή μεγαλύτερη σημασία στο ματς. Πάμε παρακάτω να τα «δούμε» λίγο πιο αναλυτικά:

ΕΛΕΥΘΕΡΕΣ ΒΟΛΕΣ:

Ο ΣΕΦΑ συγκριτικά με άλλα παιχνίδια το προηγούμενο διάστημα πήγε πολύ καλά από τη γραμμή των βολων, έχοντας 83% στις βολές και 15/18 βολές στο Σαββατιάτικο παιχνίδι.

ΕΜΦΑΝΙΣΗ ΠΕΛΤΙΕΡ, ΓΑΡΜΠΗ & ΒΛΑΧΟΥ:

Είχαμε σχολιάσει σε παλαιότερα κείμενα, αλλά και μέσα από τις προηγούμενες ραδιοφωνικές εκπομπές του «Κόντρα Επίθεση», ότι η ομάδα χρειάζεται να βρει στήριξη στην επίθεση και από άλλα παιδιά πέρα από τους βασικούς επιθετικούς εκφραστές της ομάδας. Το Σάββατο απέναντι στον Απόλλων, οι Πελτιέρ, Γαρμπής και Βλάχος είχαν σημαντική συνεισφορά στο σκοράρισμα, ενώ παράλληλα βοήθησαν και σε άλλους τομείς! Ο Γαρμπής είχε παράλληλα και 5 ασιστ και 4 κλεψίματα, ενώ οι Βλάχος και Πελτιέρ από 5 ριμπάουντ έκαστος.

ΚΑΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΕ ΚΡΙΣΙΜΑ ΣΗΜΕΙΑ:

Η ομάδα της Τρίπολης είχε όμως κάποια διαστήματα που η επιθετική λειτουργία ήταν αναποτελεσματική. Ειδικά το τελευταίο πεντάλεπτο της αναμέτρησης ο Αρκαδικός αντιμετώπισε επιθετικό πρόβλημα με λάθη και κακές επιλογές που στοίχισαν δίνοντας την ευκαιρία στον αντίπαλο να καθαρίσει το ματς.

ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ:

Η «μάχη» των ριμπάουντ χάθηκε από τον Αρκαδικό και αυτό έπαιξε το δικό του ρόλο στο ματς. Ο Αρκαδικός περιορίστηκε στα 22 αμυντικά και μόλις 4 επιθετικά ριμπάουντ, ενώ ο Απόλλωνας πήρε 28 αμυντικά και 10 επιθετικά ριμπάουντ στο ματς.

ΛΙΓΑ ΛΑΘΗ:

Συγκριτικά με προηγούμενα ματς ο Αρκαδικός ήταν ιδιαίτερα προσεκτικός στις επιλογές του στην επίθεση. Είναι χαρακτηριστικό ότι στο πρώτο ημίχρονο είχε μόλις 2 λάθη, ενώ συνολικά στο παιχνίδι είχε 12, έναντι 15 του αντιπάλου.

ΠΑΘΟΣ & ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΗΝ ΑΜΥΝΑ:

Οι «κυανόλευκοι» είχαν πάθος, ενέργεια και διάθεση στην άμυνά τους. Ειδικά στο β’ μέρος κατάφεραν να δημιουργήσουν επιθετικό πρόβλημα στους «φιλοξενούμενους» αναγκάζοντας τους να στηρίζονται επιθετικά σε μεγάλο βαθμό στις ελεύθερες βολές. Επίσης ο ΣΕΦΑ σε κάποιες περιπτώσεις κατάφερε να κλέψει μπάλες από επαναφορά του αντιπάλου και να πετύχει σημαντικούς πόντους.

Που κρίθηκε η Σαββατιάτικη αναμέτρηση…

Το παιχνίδι του περασμένου Σαββάτου είναι αλήθεια ότι χάθηκε στις λεπτομέρειες για την ομάδα της Τρίπολης. Τρεις λόγοι ήταν αυτοί που έπαιξαν μεγάλο ρόλο στην τελική έκβαση της αναμέτρησης:

1) ΚΑΚΕΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ 3ΛΕΠΤΟ | Οι παίκτες του του Αρκαδικού μέχρι το τελευταίο τρίλεπτο διεκδικούσαν τη νίκη απέναντι στον Απόλλωνα. Ωστόσο στα τελευταία 3 λεπτά, οι επιθετικές επιλογές του ΣΕΦΑ δεν ήταν καλές. Χάθηκε η συγκέντρωση και η ηρεμία, με αποτέλεσμα καθοριστικά λάθη και άστοχες επιλογές.

2) ΑΣΤΟΧΙΑ ΣΕ ΕΛΕΥΘΕΡΑ ΣΟΥΤ | Είναι αλήθεια ότι στη διάρκεια του ματς ο Αρκαδικός κατάφερε να βρει ελεύθερα σουτ από μέση και κυρίως από μακρινή απόσταση υπό καλές προϋποθέσεις, αλλά οι περισσότερες προσπάθειες δεν ήταν εύστοχες. Αν είχαν οι «κυανόλευκοι» ευστοχήσει σε 3-4 σουτ θα μπορούσαμε να μιλάμε για διαφορετικά δεδομένα στο ματς.

3) ΠΟΛΛΑ ΦΑΟΥΛ ΣΕ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ ΣΕΦΑ | Όταν στο β’ ημίχρονο η ομάδα του Απόλλωνα άρχισε να βρίσκει δυσκολία στο να σκοράρει, οι διαιτητές άρχισαν να δίνουν φάουλ σχεδόν κάθε επαφή παίκτη του Αρκαδικού, τιμωρώντας τους για την διάθεση τους να παίξουν άμυνα.

Χαρακτηριστικό ότι στο β’ ημίχρονο τα κερδισμένα φάουλ ήταν 9-18 υπέρ του Απόλλωνα. Παράλληλα οι κερδισμένες βολές ήταν 10-23 υπέρ των «φιλοξενούμενων», ενώ χαρακτηριστικό του πόσο μεγάλη βοήθεια αποτέλεσαν οι βολές φαίνεται από το γεγονός ότι σημείωσαν περισσότερους από τους μισούς πόντους της επανάληψης (20 από τους 39 πόντους) από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας»!

Η απόδοση των παικτών του ΣΕΦΑ…

Τέλος σε επίπεδο της εικόνας του ΣΕΦΑ ατομικά, ο Κούτρας φάνηκε επηρεασμένος από το πρόβλημα τραυματισμού γεγονός που δεν του επιτρέπει να ανεβάσει ρυθμούς στο 100%. Θετικός όμως οργανωτικά. Ο Γαρμπής πολύ καλός και επιθετικά (12π.) αλλά και δημιουργικά (5ασ.), όπως και στην άμυνα (4κλ.). Διάθεση στο ματς έδειξαν και οι Αποστολίδης και Τζάιδας, που επωμίστηκαν σημαντικές αποστολές στην άμυνα. Ο Πελτιέρ ήταν αρκετά καλός και μετά από ένα σημείο βοήθησε σημαντικά τον Αρκαδικό σε διάφορους τομείς.

Επίσης ο Βλάχος ήταν καλός και βοήθησε αρκετά σε σχέση με προηγούμενα ματς. Θεωρείται δεδομένο ότι η ομάδα όπως και άλλους παίκτες τον έχει ανάγκη με ανάλογες εμφανίσεις. Ο Μαραγκάκης δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα όντας άστοχος επιθετικά. Ο Σίνης ήταν άτυχος αφού τραυματίστηκε, ενώ ο Λυμπερέας βοήθησε στην άμυνα έχοντας και αυτός συγκεκριμένους ρόλους στην άμυνα. Τέλος σημαντική η συνεισφορά του Τζουγκαράκη σε επίθεση και άμυνα, αλλά ήταν σε σημαντικό βαθμό πέρα από τη συνεισφορά του Βλάχου, μόνος.