10192018Παρ

Η αγωνιστική εικόνα του «πεισματάρη» Αρκαδικού στη Λάρισα! (+graph)

SEFA ARKADIKOS 03Το παιχνίδι της περασμένης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Α2 Εθνικής κατηγορίας στη Λάρισα αποτελούσε ένα οριακό παιχνίδι στο οποίο αν η νίκη δεν ερχόταν για τον Αρκαδικό, η κατάστασηθα ήταν μη αναστρέψιμη στη συνέχεια. Αυτό το γνώριζανπολύκαλάόλοι στις τάξεις του συλλόγου της Τρίπολης από τη στιγμή που χάθηκε το παιχνίδι της Τρίπολης με το Μαρούσι. Κανείς δεν μίλησε για προετοιμασία, ούτε και για το εκτόςέδραςματς με την ΑΕΛ στη διάρκεια της περασμένης εβδομάδας.

Το μυαλό όλων ήταν μόνο στη διεκδίκηση της νίκης και μόνο αυτής κάτι που φάνηκε στην πράξη στο ξεκίνημα της αναμέτρησης επί της ΑΕΛ. Ο Αρκαδικός το Σάββατο αποδείχθηκε «καταιγιστικός» επιθετικά στην πρώτη περίοδο έχοντας εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (9/12 και 75%). Παράλληλα στηρίχθηκαν στην καθολική υπεροχή στα ριμπάουντ (14 έναντι 3 του αντιπάλου) και αν ήταν πιο προσεκτικοί (6 λάθη), θα είχαν πάρει ακόμη μεγαλύτερο προβάδισμα από το 17-28 του πρώτου δεκαλέπτου.

Αυτό το διάστημα αποδείχθηκε πολύ σημαντικό για την ομάδα του Αρκαδικού που παρά το ισορροπημένο ματς στη συνέχεια υπερασπίστηκε σχεδόν σε όλη τη διάρκεια το προβάδισμα και εν τέλει το δρόμο για την πρώτη φετινή εντός έδρας επικράτηση στο πρωτάθλημα.

Πάμε να δούμε λίγο τα βασικά αγωνιστικά στοιχεία που έπαιξαν ρόλο στο ματς του περασμένου Σαββάτου:

ΡΙΜΠΑΟΥΝΤ:

Σ’ έναν από τους τομείς που ο ΣΕΦΑ έβγαλε ενέργεια ήταν και ο τομέας των ριμπάουντ. Ειδικά στο φινάλε τα επιθετικά ριμπάουντ έπαιξαν καταλυτικό ρόλο! Ο ΣΕΦΑ συνλικά είχε 43 έναντι 25 ριμπάουντ του αντιπάλου. Στην δ’ περίοδο τα ριμπάουντ ήταν 3-10 υπέρ της ομάδας της Τρίπολης!

ΛΑΘΗ:

Για ακόμη ένα ματς τα λάθη για τον ΣΕΦΑ αποδείχθηκαν ένας μόνιμος «πονοκέφαλος»! Δυστυχώς ο Αρκαδικός φέτος έχει χάσει παιχνίδια από τα λάθη του. Στο συγκεκριμένο ματς ευτυχώς στο τέλος δεν στοίχησαν. Ο Αρκαδικός είχε 17 λάθη, έναντι μόλις 9 της ΑΕΛ, εκ των οποίων τα 6 στην πρώτη περίοδο και τα 5 στο δ’ δεκάλεπτο.

ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΜΕΝΟΣ ΣΤΟ ΦΙΝΑΛΕ:

Ο Αρκαδικός στο φινάλε της Σαββατιάτικης αναμέτρησης δεν «έχασε το μυαλό» του όπως συνέβη στο εντός έδρας παιχνίδι με το Μαρούσι. Έτσι δεν επέτρεψε στην ΑΕΛ όταν μπήκε για τα καλά στο ματς να πάρει προβάδισμα και να φτάσει στη νίκη. Η ουσία με κάποιους πολύ σημαντικούς πόντους έπαιξαν ρόλο ώστε ο Αρκαδικός να φτάσει στη νίκη.

ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΙΔΑΝΙΚΟ ΞΕΚΙΝΗΜΑ:

Το ιδανικό ξεκίνημα αποδείχθηκε καθοριστικό για τον Αρκαδικό στο να φτάσει στη νίκη. Βοήθησε αγωνιστικά και ψυχολογικά τους «κυανόλευκους» και δεν επέτρεψε στην ελαφρώς καλύτερη ΑΕΛ των τριών επόμενων δεκαλέπτων να φτάσει στην κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος.

ΤΕΤΡΑΔΑ ΠΡΟΔΡΟΜΟΥ, ΠΕΛΤΙΕΡ, ΜΑΡΑΓΚΑΚΗ & ΤΖΟΥΓΚΑΡΑΚΗ:

Επιθετικά το Σάββατο η τετράδα των Προδρόμου, Μαραγκάκη, Πελτιέρ και Τσουγκαράκη ήταν όλα τα λεφτά! Σημείωσαν πιο αναλυτικά τους 71 από τους 78 πόντους του Αρκαδικού, τα 30 από τα 43 ριμπάουντ της ομάδας, τα 5 από τα 7 ριμπάουντ και τις 11 από τις 16 ασίστ!

ΒΟΛΕΣ:

Για μια ακόμη φορά ο Αρκαδικός περιορίστηκε σε όχι καλά ποσοστά ευστοχίας από τη γραμμή των βολών. Οι «κυανόλευκοι» είχαν μόλις 54% με 12/22 βολές. Ευτυχώς στο συγκεκριμένο ματς οι δέκα χαμένοι πόντοι από τη «γραμμή της φιλανθρωπίας» δεν στέρησαν τη νίκη στον Αρκαδικό.